Fórum najih.cz > Bulharsko > Autem do Bulharska

Autem do Bulharska

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Muska
Po letech dovolených autem do I a HR jsme jeli vloni pro změnu do Bulharska. Především díky zmiňovanému "qartetu zamindrákovaných chlapů" tu na fóru jsem měl dost informací si cestu naplánovat a získal i představu co nás na ní asi čeká. Díky chlapi. Nediv se, anonyme, že tvůj popis cesty přes Rumunsko vyvolal takové reakce. Byl silně subjektivní, psaný se zlostí a věřím, že mohl mnohé uvažující o cestě přes Rumunsko odradit. A to by byla velká škoda. Nás přímo uchvátilo. Nejsme žádní závodníci, cestu si užíváme a taky je nám jedno jestli dojedeme o hodinu dřív nebo dýl. Vloni jsme to vzali přes Transfagaraš a letos přes Transalpinu, obě cesty s přespáním, a ten zářez do našich srdcí zůstal hluboký. Přes Srbsko bych jel rád jen ze zvědavosti, abych mohl obě země porovnat, ale bojím se, že cesta bude stejně ubíjející jako třeba přes Maďarsko. Trasa Rumunskem není jen jedna, ke každé je tady na fóru dostatek informací a záleží na konkrétním člověku, co preferuje a jakou si zvolí.
Ohledně slušnosti a arogance tu bylo poslední dobou napsáno hodně. Osobně si myslím, že základem každé diskuse je představení se navzájem a vystupovat jako anonym je přinejmenším neslušné. Snad není takový problém se zaregistrovat a pod jedním jménem se tu prezentovat, ostatní tak mají možnost udělat si o konkrétním přispěvovateli obrázek. Stejně tak se mi nelíbí "odpovědi" na jakkoli banální otázku. Než si kopnout do tazatele, není lepší jí nechat bez odpovědi? Třeba ho pak samotného napadne hledat svépomocí.
Těm co ještě letos do Bulharska jedou, přeju šťastnou cestu a nám ostatním nezbývá než se těšit na příští rok.
# 6. 9. 18 09:08
vinhifi
tak možností je mnoho všude. V Srbsku jsou to min 4 cesty. V Rumunsku vice, napočital jsem jich minimalně 8. Ta zajimavá část je na obou zemich stejná, je jen 100 až 200 km. Krajina mezi Beogradem a Szegedem je stejně nudna jako mezi Pitesti a Ruse. Co je mezi Aradem a Sibiu odpovida krajině mezi Beogradem a Niší. Kdo chce vidět zajimavosti, stejně musi odbočit z nejrychlejší trasy. Málo se to zminuji bulharské zajimavosti,jak průsmyky Trojan a Šipka, tak pohoři Rila a Pirin. Obě jsou vyšší než Karpaty a a zvláště Rila je těsně vedle dálnice Sofia Plovdiv. Napřiklad na trase Beograd Negotin jsem na živo viděl pálení uhli v miliřich, projel jsme zlatým dolem u Majdanpeku a dále jsem viděl jezero Železných vrat
# 6. 9. 18 09:33 upravil: vinhifi
Anonymní
Anonym . ....Po prvé jsem jel přes Rumunsko jen pro to, že se tady o něm básní jak je to super. ...Rumunsko pěkný cesty? Kde? Cesta přes hory, samej kamion, koňský povozy. Vidin-Calafat čekání 1 hod. Nadlac 2 hod. Ve stejný čas na Horgosi čekání 30 min. ... Radši budu s Turkama čekat na hranici a rýpat se v nose :-)

Prídeš na fórum, napíšeš svoj názor týmto spôsobom a si prekvapený, že ti dajú vyžrať. Máš právo na svoj názor a nikto ti ho neberie. Ale reakcie boli adekvátne tvojmu spôsobu vyjadrovania sa.

Skúsil si cestu cez RO a nebola podľa tvojich predstáv, hold smola. Napriek tomu sa dalo napísať inak.

Môj názor.
# 6. 9. 18 10:04
Fanatic
Pro anonyma: Již jsem nechtěl přispívat k této diskuzi, ale jaksi mi to nedá.
Píšete, že se máme v Kersku poplácat po zádech. Mohu vás ujistit, že mi to možná i uděláme. Nemáme se totiž za co stydět.
Ale proč se nechcete zúčastnit i Vy??? To se snad něčeho bojíte??? Třeba stráty anonymity???
# 6. 9. 18 11:48
Fero
Ako to tu čítam, tak uplne iná diskusia v máji a júni ako teraz. Hold musíme zase rok čakať tak asi iné nálady. Prajem vsetko dobre.
# 6. 9. 18 16:09
Anonymní
Muska - Nediv se, anonyme, že tvůj popis cesty přes Rumunsko vyvolal takové reakce. Byl silně subjektivní, psaný se zlostí a věřím, že mohl mnohé uvažující o cestě přes Rumunsko odradit. A to by byla velká škoda. Nás přímo uchvátilo. ---- Ano byl subjektivní, byl to můj názor, čistě osobní. Zlost v něm nebyla. Můžu někoho odradit od cesty přes Rumunsko? Ano můžu. A co? Nechápu. Ať ví, že to není Německý autobahn. Pokud se budou chtít kochat tak OK.

Anonym 6.9.18 10:04 --- Dalo se to napsat jinak? Dobře. Jel jsem Do ČR přes Rumunsko. Calafat-Drobeta a za Lugoj na Dálnici. Cesta super. Rovinka, nikde nikdo. Čekal bych kamiony páč tama jezdí (pře Srbsko nemůžou), ale nikde nikdo. Na Nadlaku na mě mávali ať nezastavuju a jedu dál. No za hoďku jsem projel celý Rumunsko. Na hranicích mi nikdo nelezl do auta a nenabízel dřevěny věci. Mimochodem jsi se nepodepsal a Muška ti to dá sežrat.

Fanatic: Já jsem nepsal, že se máte plácat po zádech. To byl ten druhý anonym. Ten co potřeboval poradit a vy jste ho poslali do řitě ať si to vygůůůgluje. Tak asi gůůůgluje a hledá to ve vlastivědě asi Rumunské. Chudák.

No a co se týká vašich přezdívek tak taky o Vás nic neříkají.
Nasralo Vás, že jsem napsal, že se mi nedobře jelo přes Rumunsko?
Jste Rumuni, že Vám to vadí? Máte Rumunsko jako cílovou destinaci?
Pouštíte v Rumunsku kačky? Ne.

Dobrou noc.

A už se na mě vykašlete.
# 6. 9. 18 20:57
Muska
Naprosto chápu proč se schováváš za nick Anonymní.
# 7. 9. 18 07:13
Anonymní
.....nikoho si nenas...okrem seba. Iba žasneme nad tým, čo vie s človekom urobiť jedna nevydarená cesta.

A ak sa môžem opýtať, ako si vedel že na Horgoši by si čakal iba 30 min.? Na Orbione som čítal príspevky, kde sa spomína čakanie od 3 do 7 hodín v termíne ako si písal ty. Nespochybňujem čo píšeš, iba sa pýtam.

Maxík
# 7. 9. 18 09:15
Anonymní
Maxik- Kamos jel z Pazarziku a volal z Horgose, ze 30 min. Ja prave myslel taky, ze je tam cekacka. Z odbocky Na Blagoevgrad jsem do Mako (Hugaria) jel 12 hod. Jel sem s malim a brblal kdy tam budem atd. Bylo to narocne.
# 7. 9. 18 10:45
VitoPO
hm, to ale ti muselo byť dopredu jasné, že Rumunskom cez deň určite neprefrčíš rovnako rýchlo ako cez Srbské diaľnice. Predpokladám,že si nechcel skysnúť najprv na Kalotine a potom na Horgoši. Občas je to ohľadom čakania lotéria, na vstupe do Maďarska zvlášť, pretože Schengen. A keď si poriadne prečítaš moju prvú reakciu, tak som sa len podivil nad horami a konskými povozmi. Nič viac a nič menej.
# 7. 9. 18 12:20
Anonymní
Každá cesta do zahraničí je loterie,hraje tam fůra faktorů.Prázdniny v Německu,svátky v Turecku,sezóna,víkendy,denní doba.Nikdy se dopředu nedá na 100% odhadnout čas,ale podle těchto faktorů co jsem vypsal se dá předpokládat zdržení.Já s menšími dětmi jezdím konec června,nejlépe pon-st a vyjíždím na noc.Tím eliminuju maximum možného zdržení. Jedu přes Srbsko a Tompu.Tam jsem nečekal nikdy víc jak 15min. V sezónu před 2 lety jsem jel konec srpna,tak jsem to vzal přes Rumunsko.To že jsme v dědinách na jihu potkali přes den koňské povozy jsme brali jako zajímavost,která se u nás už vidí velice zřídka.Obdivovali jsme jak s tím jezdí i děti.Jeli jsme na pohodu a přespali pod Karpatami,abychom byly v sobotu ráno brzy nahoře( Transfagaraš).Po cestě jsme zastavovali a kochali se a fotili.Nahoře bylo v 10h pohoda.Jak jsme za cca 1h odjížděli,tak už se nahoru valily kolony Rumunů.Víkend je tam plno,s tím jsme počítali.Jinak hlavní cesty bych řekl,že jsou vpohodě.Lokální jak kde,třeba směr Vanatorii Mici je to díravé,ale díky tomuto fóru jsem to věděl dopředu a počítal s tím.Ted už je ta cesta zřejmě opravená,protože jsem tama jel naposledy před 2 lety.Díky informacím ostatních co tudy jezdí jsem nabral odvahu to zkusit.Nebudu doporučovat jestli lepší jet přes Rumunsko nebo Srbsko,každý by si měl najít vlastní optimální trasu.Je jich spousta.Jak někomu nevyhovujet jet mimo dálnice,tak třeba já jezdím Maďarsko mino dálnici ,protože jsou tam pěkné hlavní tahy,rovina bez nějakých kopců a není to o tolik pomalejší než dálnice.To že ušetřím na známce je taky + a tím pádem jedu na Tompu,kde je menší provoz.Někdy to může být i rychlejší než po dálnici a Horgoš? Tudíž bych doporučoval,aby se zde již zbytečně neútočilo a spíše sem psali postřehy a zkušenosti,které můžou pomoci ostatním s výběrem jejich nejoptimálnější trasy. RomaN
# 7. 9. 18 12:39
Anonymní
Dobrý,chcem sa tiež podelit zo svojou cestou po Balkane.Minulý rok som si naplánoval dovolenku cez Balkán.Rano v sobotu asi o 10,30 som vyrazil smer Madarsko a Srbsko.Za Kečkemetom som odbočil z dialnice smer Tompa.Hranice HU-SRB po 5.minut na každej strane a okrem pasu nikto nič.Mýtnice v SRB po 5 minut až na poslednú pri Niši tam asi 15minut.Niši sme spali super hotel Zelený Vir 44euro za 3.ludí plus ranajky rano o 10.00 smer Grecko SRM-MAC hranice 5.minut MAC-GRE hranice to isté ,mýtnice v Macedonsku chvilka možno preto že bola nedela.Po 8.dnoch v Grecku na Chalkidikach smer Kavala a potom Bulharsko.Hranice GRE-BUL 5.minut colnici sedeli v jednej bunke spolu a za nimi parkovisko a tam za mnou utekal chlapík čo predával dialničné znamky.Cesza asi 1.5hodiny po dobrých cestach pokial som neprišiel na dialnicu Sofia -Burgas tam 140 až do Burgasu,super cesta dobré benzinky. Po 3.dnoch na Zlatých Pieskoch smer Ruse a Rumunsko .Prvý dojem po prejazde mosta cez Dunajoklamala ma ena čo predávala dialničnú znamku o eoro ale to je moja chyba mal som byt pozornejší.Potom obchvat Bukureši a smer Bran pozriet Drakulou hrad.cesta v RO pohoda až posledých 20km od hradu 4.trieda.Na hrade zástupy ludí hrad je bieda Slovenské a české sú krajšie za 45minut sme boli vonku slabota,nedoporučujem nikomu ale to je len moj názor.Ubytovanie pod Hradom super 100.percentná spokojnost.cesta domov z Branu po 20km cesty štvrtej triedy uplne v pohode,tankovanie cez kartu všade bez problemov hranice RO-HUN 2.minuty rumunka pozrela pasy madarou som ani nevidel.V Rumusku neboli zle cesty trochu viac kamionov ked som išiel tak kde ešte chýba dialnica ale to je normalka.Bezproblemová dovolenka jazda cez Balkán moja prvá a dúfam že nie posledná.Juraj K.
# 7. 9. 18 15:22
Anonymní
VitoPO - Jo nechtěl jsem skysnout na Kalotině a na Horgoši. Když jsem jel tam tak Horgoš na Maďarsko vypadal hrůzostrašně, ale to byla Sobota. Teď jsem se vracel v Úterý. Chtěl jsem i zavspomínat na Rumunsko z dob, kdy jsme tam jezdily vlakem. Věděl jsem kudma pojedu, že to nebude 140 km/hod, ale nějak jsem zazdil ty kamiony. Z mé strany nezkušenost s jízdou přes Rumunsko jižním tahem. Jak je to středem Rumunska taky nevím. Jezdím vždy Srbsko. Co tam někteří předváděly s těma Bávama bylo taky na hraně. Předjížděly kde se dalo i nedalo. Já nejsem pirát silnic takže jsem vyčkával na jistotu. Zamnou sinátor čučel na dvd, takže jsem poslouchal navíc řev želvy ninja. No dobrý to bylo :-)

BULHAR
# 7. 9. 18 16:04
Čečulák
Stredem dve ruzne zkusenosti, pred 3 lety v noci v podstate se soumrakem prestali platit dopravni predpisy, tir 100 pres vesnice, pokud si jel pomaleji tak te tlacil a klidne i predjel...takze jsem se prizpusobil, kdyz od proti tma, tak se udelal vlacek a ty nej bezmozci jezdili i na tmu v protismeru do zatacek, coz uz na me bylo moc a prestoze lecos dam, tak toto uz opravdu hazard. Videl jsem i kamion na kolech na jedne strane ve sjezdu a na konci oblouku ze zvrhl zpet, po par obloucich chytil rohem vycnivajiciho navesu za kabinou o protijedouci bok kamionu...ani nezastavili. Dalsi rok o toto chytrejsi jsem jel pres den a to se nic tak hrozneho nedelo, semtam nejaky blb, tak jako v CR.
# 7. 9. 18 17:23 upravil: Čečulák
Maxik
Anomym-s tym brblanim deti ta viem pochopit. Aj preto taham radsej v noci. A ak cez den, tak s prespanim. Závidím rodičom, co niečo také nepoznajú. Ale myslim,ze ich vela nebude. Hold su to deti:-)
# 7. 9. 18 20:16
deviltaz
Ahojte vsetci ,
prepáčte že Vám vstupujem do diskusie , ale rád by som posunul pár info z mojej cesty do BG :)

Cesta do BG:
vyrazil som 29.8. zo SR - cesta cez Šahy - Vác - Budapest - M5 diaľnica - smer na RO (prechod starý Nadlac - čakanie 1-2 min) - A1 dialnica až po Transfagarasan (prespanie na hoteli tesne za Transfagarasanom).
2.deň Pitesti - cez Vanatori Mici do Ruse (prechod cez most 3EUR - dal som tete presne ) - čakanie hranica asi 5 - 10min.) - Varna cez A2 a potom po pobreží do Slnečného pobrežia.

Cesta tam príjemná , bez kolón a čakania (intenzívne ale používam WAZE online navigáciu ) . Obed som mal ( a odporúčam) v Starom Nadlacu v reštaurácii Slovenská koliba. Nadlac je veľmi príjemné mesto - až cca 50% ľudí sú etnickí Slováci , takže dohovoríte sa všade. Transfagarasan som šiel 1. krát a urobil na mňa veľký dojem (išiel som až poobede o cca 17:00) - žiadne kolóny , asi som mal šťastie. Osobne v budúcnosti v tých horách chcem stráviť viac času (aspoň o 1 deň naviac pri ďalšej ceste).
Kvalita asfaltu v RO (viem , že je tu búrlivá diskusia okolo tohto) - zhodnotím ju asi takto: diaľnice , cesty 1. triedy - bez problémov . cesty 2. a 3.triedy - závisí od miesta (napr. medzi Vanatorii Mici a Giurgiu sú miesta kde sa dá ísť 150km/h ale sú miesta kde max. 80km/h aj to treba obchádzať jamy) . A áno v tomto úseku môžete stretnúť aj konské povozy ...ale kamiónov málo a miest na predbiehanie plno :)

Počasie v BG počas môjho pobytu (30.8. až 6.9.) skvelé - každý deň cca 30Celzia.

Cesta späť do SK .
CCa rovnaká ako do BG , ale až na to , že cez Transilvánske alpy som šiel z časových dôvodov cestou číslo DN9 (to je tá hlavná cesta medzi Transfagarasanom a Transalpinou ) - kamiónov bolo podstatne viac , ale jazda svižná (cca 3x som sa dostal do menšej kolóny - pri Pitesti na konci dialnice , pri Curtea Arges na konci mesta je kruhový objazd a raz v horách bola nehoda . Prespal som v meste Sebes a 2. deň štandardne po A1 do Starého Nadlacu cez hranicu (čakanie na hranici cca 15min o 14:00) a odtiaľ po M31 a M5 do Budapeste. Pozor smerom na Šahy - od Budapeste po Vác je vo výstavbe diaľnica a sú tam dosť dlhé kolóny najmenej 20-30min navyše ( a najmenej 2 roky to budú ešte stavať).

Celkovo keď to porovnám s cestou cez Srbsko (po minulé roky som ju preferoval) môj subjektívny názor :

cez Srbsko je cesta cca o 2h kratšia a asi o 50-100km dlhšia...je to spôsobené množstvom diaľnic. Cesta je to ale dosť nudná - pekný úsek je iba Stará Planina pod Nišom.cez Rumunsko je cesta podstatne zaujímavejšia , Karpaty sú jednoducho mimoriadne - je jedno či pôjdete Transfagarasan, Transalpina či DN9 alebo až ku Brašovu . časovo ale mierne dlhšia (ale ak dokončia úsek medzi Margina a Deva A1 - ušetrí aj 30min) a trochu opravia cestu pri Giurgiu a Ghimpati , trúfam si povedať že nie o moc dlhšia časovo. Bezpečnosť v Rumunsku sa významne zlepšila tiež.
A jedna rada ako jazdiť cez Rumunské dediny a mestá ...nalepte sa na niekoho miestneho a držte sa jeho rýchlosti aj keby to bolo 100km/h po dedine ...ak bude radar či iný problém , on to vie veľmi dobre vopred (hádam každý 2. vodič má CB radio a miestni na seba blikajú vždy keď sú policajti alebo iný problém)

Navyše pri ceste Srbskom je riziko hraničný prechod. Síce skúsenejší vedia , že medzi HU a SRB je ich niekoľko a napr. Bački Vinogradi je bez čakania ale od SRB do BG neexistuje rozumná alternatíva bez 2h sklzu . Chodím do BG už cca 10rokov a na Kalotine som nestál nikdy menej ako 1h (a to som chodil cez noc alebo veľmi skoro ráno) a pri ceste späť najmenej 2h .

Samozrejme každý má iné skúsenosti a iný pohľad na vec , takto vidím ja.

Snáď tým niekomu pomôžem pri plánovaní cesty.
# 9. 9. 18 08:54 upravil: deviltaz
BULHAR
Tak jsem se zaregistroval. A sorac za ty neprilis pekne prispevky. Asi starnu.
# 9. 9. 18 10:36
Čečulák
Smekam kloboucek BULHARe,
taky jsem si vzal radu od Musky k srdci.
# 9. 9. 18 11:24
vinhifi
Nutno ocenit
# 9. 9. 18 16:04
Maxik
"Já to tedy beru šéfe". Vsetci starneme, ale klasika ostava:-), aneb vitaj v klube.
# 9. 9. 18 18:41
Muska
Ty poslední příspěvky jsou super! Jsem rád, že tu zase vládne dobrá nálada.
# 10. 9. 18 07:36
deiw
Včera jsme se vrátili domů (tenhle rok už podruhé). Musím poděkovat ženě (která si to nepřečte :D) za nápad vyrazit dříve. Její idea vyrazit z Ruse ve 4 v noci realizovatelná nebyla, ale v 6,30 ráno jsme vyjížděli (oproti obvyklým 9). Na hranici zdržení asi 50 minut, nevím, co ti Rumuni blbli.

Každopádně ve 12 už jsme si dávali oběd v restauraci před Sibiu. Provoz relativně nízký, kamiony jsem chytil jen 2, a ty ještě jely tak rychle jako já. V 5 na novém Nadlacu (na OMV v Aradu jsem si z wifi zjistil, že zdržení je jen 11 minut, tak jsem se ani neobtěžoval na starý Nadlac).

Nejhorší část cesty Maďarsko - po krásném různorodém Rumunsku je to ubíjející cesta, která se vleče, i když to je jen poloviční vzdálenost. Navíc to jsou hovada, tak hnusná, nefunkční, zes*aná odpočívadla jsem nikde neviděl. Bohužel dcerce se zachtělo na wc ve chvíli, kdy další pumpa byla v nedohledu. Takové odpočívadlo (spíše žumpu) jsem ještě neviděl, takže nakonec jsme i my přispěli k zuboženému stavu. Jak to může někdo nechat dojít do takového stavu nechápu. A ze zkušenosti na tom ostatní odpočívadla nejsou o moc lépe. Oproti Rumunsku nebe a dudy, se západem nemá smysl srovnávat.

Navíc i ti jejich řidiči jezdí jak idioti, takových myšek z pravého do levého na poslední chvíli, kdy jsem to musel zadupnout ze 130 na 100 nepamatuju.

Cenu pro idiota na cestách ale vyhrává jeden Rumun s Xsarou:
Po cestě mezi Pitešti a Sibiu si počkal na jeden z těch mála rovných úseků, kde se dá předjíždět. Jal se předjíždět, i když jsem já (o 10 aut dále) viděl, že to nedá. Šlápnul na to, vyjel doleva, načež uviděl to auto v protisměru, dupnul na brzdu, začal se vracet doprava zpátky, přičemž dostal smyk, auto se mu zase otočilo předkem do protisměru a zadkem doprava, a jen zázrakem to nakonec ukočíroval, a i díky mocnému bržděmí protijedoucích to nakonec skončilo bez nehody. Já bych po takovém kousku nepředjížděl minimálně měsíc. Ten vůl ale už za dvě minuty předjížděl tak, že protisměr zase zuřivě blikal a brzdil, aby se nepotkali...

Nakonec jsme byli doma v 11 večer, což ve srovnání s obvyklým časem 2,30 po půlnoci bylo neskutečné blaho. V noci před cestou stejně spím špatně, takže tuhle variantu budu praktikovat častěji, ten spánek po cestě je zlatý.
# 10. 9. 18 12:03 upravil: deiw
VitoPO
@deiw : mno aj preto čo si popísal jazdím Rumunsko radšej cez noc. :) Pri ceste cez deň som mal občas pocit, že tých blbcov za volantom asi priebežne zhadzujú, aby sa ostaní na cestách nenudili. :) Takto v noci to síce je únavné a náročné na sústredenie, ale podobných imbecilov prakticky až na výnimky nestretávam, idem si viacmenej svoje tempo a šetrím nervy. :)
# 10. 9. 18 12:35
deiw
@VitoPO: Kdy vyrážíte (den v týdnu), a jak to děláš se spánkem? Protože já bych to ve čtvrtek/pátek po 4/8 hodinách v práci přes noc asi nedal (směr do BG).
Směr do CZ by šel tak leda že bychom opravdu vyjeli v ty 4 ráno, jak manželka plánovala :), to bych pak jel PIT-SIB mezi 6 až 9, a to by mohlo být docela v pohodě.
# 10. 9. 18 13:01
VitoPO
@deiw : na dovolenku vyrážame v sobotu proti noci, zvyčajne okolo 17. Medzi Sibiu a Ramnicu Valcea idem zväčša ešte za tmy, resp. na svitaní.
Cestu späť plánujem zase na víkend so štartom v sobotu a snažím sa odísť z Varny po 15 nášho času. Vtedy prichádzam za Pitesti v dobe keď so stmieva, resp. už je tma. Tohto roku som vyrazil skôr a zbytočne som skysol v kopcoch minimálne hodinu.
# 10. 9. 18 14:05
qwtre
od roku 2019 v BG uz len e-vinetka...

URL
# 19. 9. 18 17:20
VitoPO
mno dali si načas, ale čo som v tom článku čítal, tak ročná bude platiť rok odo dňa zakúpenia a nie ako u nás len v kalendárnom roku resp. do konca januára nasledujúceho. Plus možnosť jednodennej pre tranzitujúcich. Paráda.
# 19. 9. 18 20:44
vinhifi
taky potřebujeme tydenní nebo měsiční....
# 20. 9. 18 10:54
VitoPO
vinhifi : podľa toho článku to vyzerá tak, že ani ceny ani dĺžka platnosti sa nebude meniť, takže budú aj týždňové aj mesačné, akurát pribudnú jednodňové. Ale možnosť kúpiť si ju vopred online je fajn.
# 20. 9. 18 13:29
deiw
Super, elektronickou schvaluji, konečně nemusím hledat pumpu, která má tu délku, kterou potřebuji.

Jen nevím, jak moc ekonomické (pro BG stát) budou ty jednodenní známky. Ono i spousta turistů si koupí jednu na cestu k moři, druhou na cestu zpátky, a hotovo.
# 20. 9. 18 13:44 upravil: deiw
Anonymní
Je otázkou kolik bude stát jednodenní? Pro ty co přijedou k moři a týden nebo 14dní se s autem nehnou z místa to může být levnější.Pro tranzitující turky taky.Možná počítají s tím,že by se přesunula část turistů co jedou do Řecka přes FYROM,tak výhodnější známka by je mohla přesvědčit pro cestu přes BG.Aspon ty co jedou na sever.Není to jen o ceně známky,ale i z toho plynoucí tankování pohonných hmot,ubytování,jídlo.To je také třeba přičíst jako ekonomický přínos a nejen příjem ze známky.
# 20. 9. 18 14:19
deiw
"Ще има и еднодневни винетки. Каква ще е цената им обаче засега не е ясно. "Веpоятно ще стpува стотинки", обясни Глосов."

"Pravděpodobně to budou stotinky".

Doslova asi ne, vzhledem k ceně 15lv za 7 dní očekávám cenu tak 3 leva.
# 21. 9. 18 10:36 upravil: deiw
vinhifi
setkani milovniků Bulharksa v Kersku 10.11 v Hajence
# 26. 9. 18 07:57 upravil: vinhifi
Fanatic
Opravuji: V Kersku
# 26. 9. 18 11:39
Anonymní
Dnes otvárajú nový úsek diaľnice A3 od Gilău po Nădăşelu:
https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/inca-opt-kilometri-de-autostrada-des chisi-vineri-1002704
Včeliak
# 28. 9. 18 10:22
VitoPO
@Včeliak : no to si ale mákli s tým jedným dlhým mostom, čo im chýbal na tomto úseku. Veď to tuším začali stavať len niekedy v apríli či máji. Paráda, zase o nejakých 20 minút menej cesty. :D
# 29. 9. 18 18:34
deiw
A1 Arad-Deva, úsek před napojením na současnou dálnici před Devou, takzvaný "netopýří kopec" - vizualizace & současný stav
# 18. 10. 18 11:33
scottanderson19 70s@gmail.com
Potrebujete súkromné ?€??€?alebo podnikateľské úvery vo výške 3% na rôzne účely, ak áno, kontaktujte nás teraz na: scottanderson1970s@gmail.com
# 12. 11. 18 10:25
Anonymní
scott si fetoval ked si to pisal????
trocha mimo toto je forum o BG
# 17. 11. 18 18:38
VitoPO
Viem, že asi je ešte skoro, ale nedá mi sa neopýtať : Plánuje, resp. už má naplánovanú niekto budúcoročnú dovolenku? :D
# 20. 11. 18 15:51
bg2014
Vito ale kdeze skoro, ja uz som naplanovany aj rezervovany od septembra
# 20. 11. 18 16:04
Fanatic
Již při letošním odjezdu z Obzoru jsem si zamluvil termín na příští rok.
# 20. 11. 18 19:22 upravil: Fanatic
vinhifi
ja taky od zaři na plaži Kavacite... jedine co nemám zajištěno je ubytovaní na cestě tam a zpět...
# 21. 11. 18 13:18
deiw
No první termín už máme - švagr zarezervoval na Kamčiji 2 apartmány na pláží první týden v červenci.

Akorát že 7.7. má v Praze koncert Ed Sheeran, tak žena uvažuje, jak to udělat. Já jsem potichu a nechávám to vyhnít, beztak za chvíli nebudou lístky :)
# 21. 11. 18 14:07
deiw
Jak vidím, když někdo najde to místo, kde je spokojený, tak se mu jinam už nechce :)
My měli tento rok štěstí, všechny 3 dovolené (Kamčija, Lozenets, Trojan) se nám povedly, vrátit se všude asi nevyjde, navíc žena je dobrodruh-objevitel, vždy chce vidět nová místa, tak uvidíme, kde to bude.
A nejlepší je malá - ta za svých 5 roků procestovala více, než jsem já stihl do 25ti :)
# 21. 11. 18 14:13
Muska
My máme od září booknuté ubytování na červenec v Sarande a na srpen v Primorsku. Myslím, že to není brzy.

@deiw: my se jako děti podívali do Bulharska a Maďarska. Staršímu synovi je 17 a procestoval s námi/prarodiči 15 evropských zemí a některé vícekrát. Dnešní doba prostě cestování přeje a to je podle mě dobře. :)
# 21. 11. 18 14:43
RomanS
My už máme taky zamluvený ubytko v Primorsku u severní pláže. Byli jsme tam letos a za ty prachy super (16000Kč/apartmánek/14nocí). Už se taky těšíme na bulharskou kuchyni v místních hospůdkách :-)
# 26. 11. 18 12:09
Zindulka
My jezdíme za 11 Euro na osobu a den (v červenci a srpnu, v červnu a září za 7 euro) a také máme zamluvené od srpna letošního roku na léto následující. My jsme již několik let v penzionu Goševi, což je perfektně umístěný penzion jak blízko severní i jižní pláže, tak centra. Když jsme jezdili jako větší rodina, tak jsme hledali apartamenty, ale nyní jezdíme dva a proto hledáme pokoje se sociálním zařízením a v klidném místě (jelikož nám není 20 - 30), a toto nám tento penzion plně nabízí. Navíc jako bonus máme to, že se tu setkáváme se "starousedlíky", kteří sem jezdí také již několik let, takže se těšíme i na známé k posezení a pokecání, protože víme, že bude v penzionu příjemné osazenstvo. Pro nás je to dokud nám to zdraví a ostatní dovolí nejlepší dovolená v Primorsku. V tomto ne příliš příjemném počasí jen a jen vzpomínáme a plánujeme, jak to bude v létě.
# 29. 11. 18 00:13 upravil: Zindulka
deviltaz
Ahojte ,
ak som sa správne dočítal , už aj Bulhari majú elektronickú diaľničnú známku od roku 2019.


Kúpiť sa dá online tu:
https://www.bgtoll.bg/en/

alebo stiahnut a zaplatit cez aplikaciu :
google play store
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.kapsch.BGTOLL
apple
https://itunes.apple.com/us/app/bgto...1736?ls=1&mt=8


ale ako mnoho vecí má to háčik,
môžete si ju kúpiť max. rovnaké obdobie pred jazdou ako je platnosť.
pr.: chcem 1 mesačnú známku - môžem si ju kúpiť max. 1 mesiac vopred.


Dá sa kúpiť na 1 týždeň , 1 mesiac , 3 mesiace , 1 rok ...myslím , že ceny sú rovnaké ako posledný rok .

údajne by mali byť aj nejaké self-service stojanky , ale zatiaľ som sa nedopátral kde (v zásade ma to ani moc nezaujíma - ked to môžem kúpiť online) .

Dočkali sme sa ...koniec šmejdov na hraniciach , čo sa pravidelne snažili okradnúť .
# 21. 12. 18 16:55 upravil: deviltaz
VitoPO
Ľudkovia, no normálne začínam chytať mindráky z toho, že ja síce mám predbežný koncept, ale termín budeme ladiť až oveľa neskôr.
Ešte keby sa tak dalo dopredu zaplatiť mýto za most v Ruse a bolo by to super.
Každopádne vám všetkým prajem príjemné a pohodové prežitie Vianočných sviatkov.
# 24. 12. 18 13:54
deiw
Přeji vše nejlepší v Novém roce, a co nejhezčí dovolené (nejen v BG) všem :)

Jinak teď to zkusili na RO-BG hranici i na mě se 6E. Obvykle mám přesnou sumu, ale teď jsem měl jen 20. Dal jsem mu to, vrací mi hrst mincí. Už jsem to chtěl hodit do peněženky, když se mi zdá, že jich je nějak málo - počítám - 14E. Tak mu to ukazuju, týpek to jakože přepočítal, a s klidnou tváří mi dal ještě 3E. Parchant, na Vánoce krást.
# 4. 1. 19 11:45 upravil: deiw
RomanS
I já vám všem přeju v novém roce 2019 hodně zdraví a mnoho najetých kilometrů bez nehody.
Elektonická dálniční známka i v BG? Tak to je super zpráva. Ted jsme už jen u nás v ČR sto let za opicema a musíme známky lepit na sklo :-)
# 4. 1. 19 12:15
pacesol
Přátelelé - kamarádi. Všechno nejlepší v novém roce. Začínám plánovat dovolenou, tak poprosím o pár rad a postřehů. Po mnoha letech v HR jsem poslední 2 roky zakotvil asi na delší dobu v BUL. První cesty jsem dělal spíše defenzivně přes Srby. První rok nezkušený očistec na hranicích, druhý rok vyčůraně přes Bajmok a Strežimirovci. Tam i zpět báječné. Letos se chci konečně vydat přes Rumuny. Časový plán je jasný. V pátek odjezd z Olomouce tak, abych byl navečer za Szegedem a vyspal se někde v HU. Brzo ráno odjezd do Rumunska a tady bych rád viděl do večera něco pěkného. Prosím o tipy na pěknou cestu, hrady, města kláštěry. Nějak si potom už intinerář udělám. Dal jsem si na cestu celý den. Zejména si úsek Sibiu - Pitesti by mne zajímal kam v horách odbočit. Našel jsem ještě cestu přes hory od Sebes. Kudy je to pěknější a zajimavější.
# 4. 1. 19 18:34
Fanatic
Trasu Sibiu - Pitešti můžeš jet třemi cestami. Transalpina, údolí řeky Olt, Transfagaraš (zřícenina Tepéšova hradu, nádrž Vidraru).
# 4. 1. 19 18:53
pacesol
Transfagaraš a Vidraru jsem asi zvolil jako No.1 Jen ten hrad jsem na trase nenašel. Trasa údolím Olt se mi zdá spíše jako cesta k moři, než vyhlídková. Transalpina je také zajímavá.
# 5. 1. 19 18:04
RomanS
Pro pacesol:
Tak my minulý rok vyjížděli z Pardubic cca ve 12 hod a v 21 hodin (rumunského času) jsme dojeli do příhraničního městečka Nadlac. Tam jsme přespávali v Motoranch u Pytláka (46.163559, 20.753424 -zajištěno přes booking). Ubytko velmi skromné, ale na přespání to stačí a je to levné.Pokoje s postelema a skříní,společná koupelna a kuchyň. Ráno jsme vyjeli cca kolem 8 hod a po A1 jsme dojeli do Sebese, kde jsme cca ve 12 hod odbočili na silnici 67C - Transalpinu. První část cesty je pohodová, zastavili jsme se u místní přehrady. Bohužel jsme chytli horší počasí, chvílema dost pršelo. Druhá část silnice 67C (od křižovatky se silnicí 7A je pro řidiče podstatně zajímavější. Vystoupáte krásnýma serpentýnama do výšky přes 2000 mnm a když chytnete jakštakš počasí, jsou to nádherná panoramata :-) Občas jsme zastavili u krajnice (je to normální) a udělali nějakou tu fotku. Na netu najdete spoustu videí. Potom jsme se za Novaci napojili na sil 67 do Ramnicu, E81 Pitesti a dále po dálnici A1, kde jsme odbočili na Vanatorii Mici a směr Ruse. Do hotelu Family v Ruse (43.859018, 26.014018 - zase objednáno přes booking) jsme dorazili kolem 21 hod. Na hranicích bez čekání (sobota). Hotel na tu cenu super, připlatili jsme si na ráno snídaně za 3 eura na osobu. Snídaně formou základního švédského stolu - čaj, káva, džusy, mléko, pečivo, jogurty, salámy, sýry, marmelády, prostě co člověk ke snídani potřebuje :-). Pak jsme to dojeli do Primorska.
Já jsem přes Srbsko nikdy nejel a ani mě to neláká :-). Odrazuje mě ta dálnice, bohatě mě to stačí přes Madarsko, tam je to pro mě nekonečný. Rumunsko je v pohodě.
# 5. 1. 19 18:09
Anonymní
Říká se, že Transfagaraš se má jet od severu a Transalpina z jihu. Mám projeté obě cesty z obou stran a musím říci, že tomu tak asi bude. Rozhodně Transfagarašskou magistrálu je zajímavější projet při cestě k moři. Ke zřícenině "Drákulova" hradu se jde z tohoto místa(45°20'59.2"N 24°37'58.2"E) a samotný hrad se nachází zde(45°21'13.4"N 24°38'06.0"E). Výstup obnáší vyšlapat necelých 1500 schodů, tak si to užij. Chtěl jsem umřít už v polovině cesty. Jo a ještě výstup je povolen od 9 hodin ráno, do pěti odpoledne, snad kvůli bezpečnosti turistů. Všude se tam potulují medvědi, tak aby snad někoho nesežrali, nebo co.
# 5. 1. 19 18:42
pacesol
No super. Děkuji. Hrad si užiju. :) Transalpinu snad příští rok. Domů jedu přes Plovdiv a Řecko. Tam chci přespat, okoupat se a nakouknout do Soluně a potom nahoru domů. Hlavně Plovdiv mne zajímá. Loni jsme to za 3 týdny nestihli, tak letos repete.
# 5. 1. 19 19:45
Palo
Všetko dobré v roku 2019!
Poprosím cestovateľov, ktorí v minulom roku absolvovali cestu do Bulharska cez Rumunsko, pričom Bukurešť obišli cez Vanatorii Mici a Ghimpati, aby prispeli podrobnejším popisom tejto skratky, pretože z doposiaľ prečítaných príspevkov som nadobudol dojem, že tá cesta je dosť rozbitá (v niektorých príspevkoch na iných fórach nebola vôbec odporúčaná). Cez Google street view je náhľad ešte z roku 2012, čo je neaktuálne.
Ide o skrátenie cesty cca o 15km, čo nie je veľa, ale hlavne pri ceste späť na Slovensko prechádzame obchvatom Bukurešti v sobotu okolo 13 h, no a to je zážitok na povestnej STOP-ke na obchvate.
Ďakujem za postrehy a pripomienky, verím, že pomôžu viacerým ...
A nezabudnite, že čím skôr plánujete dovolenku, tým skôr sa na ňu tešíte ... !!!
# 7. 1. 19 12:22
deiw
@Palo:

Ta cesta je docela v pohodě (za světla). Právě minulý rok část toho nejhoršího úseku nově vyasfaltovali, takže už se to dá doporučit.

Nejvíce rozbitý úsek je ten první od Vanatori Mici do Dealu (tam je to tak 40-60km/h).
Z tama do Ghimpati je krásný nový koberec, za Ghimpati pak je starší koberec s nějakými příčnými prahy občas, občas nějakou dírou. Nic co by člověk zvyklý na D1 a české okresky nepřejel.

Poslední horší povrch jsou serpentiny okolo jezírka severně od Balanoaia, a nakonec v Giurgiu přejezd přes koleje a asi ještě 200m za tím.

Časově mi to vychází tak stejně, max. 10 minut pomalejší než Bukurešť když NEstojím na stopce. Když k tomu přidám to stání, tak je to jednoznačně rychlejší.
Za tmy tama nejezdím, ale za tmy není problém s tou STOPkou.
# 7. 1. 19 13:14
deiw
@Pacesol - co se týče Transfagaraše, v sezóně o víkendech bývá nahoře problém se zácpami - je to častý výletní cíl nejen Rumunů, nahoře není moc kde parkovat atd, a tak se tam docela čeká. Pokud se tam můžeš dostat okolo 9 ráno, tak to zkus, později bys tam mohl ztratit dost času a mohlo by se ti to znechutit.
# 7. 1. 19 13:18
Palo
Deiw - takže to vyzerá tak, že cestou do BG pôjdem obchvatom Bukurešti (na STOP-ke v sobotu večer nebol problém), no a cestou späť v sobotu poobede vyskúšam trasu z Giurgiu na Vanatorii Mici.
Do leta je síce ďaleko, ale predsa len bližšie ako tomu bolo v septembri 2018 :-) !
# 7. 1. 19 14:05
Anonymní
Mimo téma -Orbion.cz již nefunguje?Chtěl jsem počíst o jízdě autem, ale nějak se tam nemůžu dostat.Díky za odpověď.
# 7. 1. 19 14:33
deiw
# 7. 1. 19 16:40 upravil: deiw
Čečulák
Přes Wanatori Mici jsem jel před dvěma lety a po překonání té strašné panelky za hranicemi jsem nezaznamenal nic hrozného...úroveň Středočeského kraje, nebál bych se ani v noci, ale vzhledem k slabému provozu v Bucurešti by to asi smysl nemělo. Cestou hezká ukázka rumunského venkova a prodej lahodných melounů vypěstovaných na zahradách domorodců. Lidi normální, můžete klidně i zastavit :-).
Meloun jako hlava za 50 kč.
# 7. 1. 19 19:42
Anonymní
Funguje: http://bulharsko.orbion.cz/diskuse/
Díky, teď už mi to zase jde.
# 7. 1. 19 19:45
pacesol
co se týče Transfagaraše, v sezóně o víkendech bývá nahoře problém se zácpami - je to častý výletní cíl nejen Rumunů, nahoře není moc kde parkovat
Já budu spát za Sibiu a vyjíždět budu brzo ráno. Takže okolo deváté už budu pryč. Dík za upozornění.
# 7. 1. 19 22:15
Anonymní
Zase to my z východu Slovenská máme bližšie k moru. Maďari otvorili nový úsek M35 až po Berettyóújfal:
https://www.google.sk/maps/dir/47.46182,21.5656413/47.2739147,21.5471242/@47.3641901, 21.4912699,12z/data=!4m2!4m1!3e0
# 8. 1. 19 08:47
Anonymní
5 dolarů sleva pro vás
https://www.booking.com/s/32_8/libor917
Booking
# 10. 1. 19 07:14
VitoPO
@Palo : išiel som cez Vanatorii Mici posledné dve dovolenkové cesty aj k moru aj naspäť. Mám taký pocit, že to hlavné vyasfaltovali už pred dvoma rokmi, deiw je asi ešte stále v roku 2018 :D Ak mi vychádza obchvat Bukurešti inokedy ako od večera do skorého rána, tak to beriem skratkou. Kilometrovo trošku kratšie, ale o dosť rýchlejšie, samozrejme záleží v akom čase. Fakt je ten, že sa tam dá švihať stále, premávka viacmenej minimálna, policajti s radarmi neznámy pojem. :D Od Ghimpati do Giurgiu mi treba držať rýchlosť niekde medzi 90-110 a vtedy ani nedrncá. Veľký pozor treba dávať v tých zákrutách pri jazierku čo spomínal aj deiw, bolo tam niekoľko fakt exportných dier, ale pri primeranej rýchlosti nič neriešiteľné ani v noci. Keď si spomeniem pomedzi aké diery a po akých cestách sa jazdilo ešte toť relatívne nedávno, tak dneska je prejazd rumunskom po hlavných ťahoch fakt nízky prelet. :D
# 10. 1. 19 19:32
RomanS
Měl bych jeden dotázek. Letos plánuju cestu spodem na Drobeta-Craiova-Alexandria do Giurgiu. Když si to hodím na google mapách, vede mě to za Alexandrií na odbočení v Prunaru na 503A a do Giurgiu.
Můj dotaz zní: lze to vzít z Alexandrie nějakou zkratkou do Giurgiu nebo musím po E70 až do Ghimpati a tam odbočit na 5B na Giurgiu? Mám strach, aby to byly trochu slušné silnice, ne nějaké polní cesty :-)
Díky za odpověď
# 10. 1. 19 21:13 upravil: RomanS
VitoPO
@RomanS : osobnú skúsenosť z týmito cestami nemám, ale na základe mojich skúseností s RO cestami by som sa radšej držal hlavného ťahu do Ghimpati. Možno urobíš o nejaký kilometer viac, ale časovo to môže byť presne opačne.
# 11. 1. 19 11:54
Palo
@VitoPO: Vďaka za info, vážim si relevantné odpovede.
Letná dovolenka je naplánovaná (Nessebar). Cesta v skorých ranných hodinách z PO v sobotu 20. júla, klasika Miškolc-Oradea-Cluj Napoca-Sebeš-Sibiu-Pitesti-obchvat Bukurešti-Giurgiu-Ruse, tam prespíme (City House Hotel) a ráno ďalej Razgrad-Shumen, no a tu sa ešte uvidí, či sa vydáme do Nessebaru cez Varnu alebo Karnobat a Burgas.
Pri ceste späť na Slovensko využijeme cestu Giurgiu-Ghimpati-Vanatorii Mici a vyhneme sa STOP-ke na obchvate Bukurešti.
Prespíme v penzióne Casa Domeniile Vinului (dedina Ciumbrud, neďaleko mesta Aiud).
Vzhľadom na pribúdajúce rôčky preferujem cestu bez náhlenia a s prespaním v hoteli, no a ráno po raňajkách oddýchnutí pokračujeme všetci ďalej.
# 23. 1. 19 11:47
Anonymní
@Palo : nič proti prespávaniu, ale nebolo by lepšie rozdeliť si cestu zhruba na polovicu a prípadne v mieste nocľahu aj niečo vidieť či zažiť? Nám z PO vychádza polovica cesty približne niekde okolo Sibiu, takže pred dvoma rokmi keď sme nocovali, spali sme kúsok ním. A keďže sme cestou mrkli Salina Turda, prišli sme na nocľah akurát podvečer. Neviem v akom čase vidíš prejazd okolo Bukurešti, ale v sobotu podvečer tam môže byť a zvyčajne býva rušno, to by som asi radšej išiel na Vanatorii Mici aj cestou tam.
Inak mne sa osvedčila cesta mimo maďarských diaľnic a mimo hlavnej premávky cez Veľký Kamenec , Kisvárdu a potom Satu Mare (Mateszalku), na Zalau a potom smer Gilau, Turda Sebes atď.
# 23. 1. 19 16:33
deiw
Zase Ruse je hezké město na procházky, ne pro nic za nic mu říkají malá Vídeň :)

City House je slušný, žena tam kdysi pracovala ještě za minulého majitele, a dělají tam super Sače.

Hned za rohem je zelenina&ovoce, kde mají nejlepší melouny v okolí, a centrum Ruse je co by kamenem dohodil.

Restaurace je myslím do půlnoci, i když po 11 už myslím přestávají vařit, pokud plánujete večeři (vaří dobře), tak si naplánujte s rezervou. Ostatně přijet včas bych Vám opravdu doporučil, centrum Ruse večerně nasvícené je moc hezké (a taky klidné), máte to pěšky 10 minut, a podle mě za to stojí: https://goo.gl/maps/d5kgb9PpGbG2
# 24. 1. 19 10:56 upravil: deiw
VitoPO
@deiw : ja nič proti Ruse či inému mestu, mne by len prišlo logickejšie rozdeliť si cestu na zhruba dve rovnaké diely. :)
# 25. 1. 19 08:30
deiw
@VitoPO chápu, ale využil jsem toho k malé reklamě :D

Ono tak jak jede Palo to taky dává smysl - vyjíždí brzo ráno, a v Ruse bude třeba v 8-9 večer. Večeře, možná krátká procházka na rozproudění krve, a postel. Ráno v pohodě vstane, dá si snídani, a v klidném tempu urazí zbývající 4 hoďky, přijede mezi 11-13, ubytuje se a jde k moři.
Proč zastavovat někde v půlce Rumunska v půli odpoledne, když je ještě světlo a cítí, že může ještě jet, a druhý den by pak přijel někdy v 16h, s 8 hodinami cesty v zádech. Než vybalí plavky, tak je skoro večer.
# 25. 1. 19 10:16 upravil: deiw
VitoPO
@deiw : toť ale otázka, čo je to pre koho skoro ráno ? :D A ja keď som už v Ruse, tak to do Varny doklepem aj na spiatočku. :D Spím na ubytku a mám deň k dobru :D
# 25. 1. 19 12:31
deiw
Asi v tolik ráno, že večer je tak akorát v Ruse :)

A navíc jede do Nesebaru. Zatímco ty máš 2 hodiny přes Šumen do Varny (kde se dá švihat 100 a 140), tak jeho čeká ještě další hodina a půl dost nepřehledných a kroutivých okresek (mmch. úsek Varna-Burgas je jeden z nejvíce nehodových), s případnou přestávkou tedy skoro 4 hodiny.

Jako chápu i Tebe, ale chápu i ho, že to nechce hnát. Navíc ztratí max. půlden, po obědě už je na pláži, a nemusel to jet celé najednou. Navíc třeba já po takové non-stop jízdě spím min. do 10.

My to v poslední době taky začali jezdit na jeden zátah s výjezdem mezi 3 až 5 ranní, ale u nás je motivací projet rozumně D1, protože jet Praha-Brno 2 hodiny nebo 3,5h je rozdíl. Teď v zimě jsem díky tomu zajel časový rekord, a to jsem přitom jel po dálnicích tak o 15km pomaleji.
# 25. 1. 19 13:30
VitoPO
@deiw : no lenže vy to máte z Prahy ešte o pár hodín dlhšie. Kým sme ešte nemali deti, tak sme s mojou drahou tiež vyrazili v sobotu ráno cca okolo 3 a večer okolo 20 sme boli vo Varne. Ale asi máš recht, dnes sa to už všetko ohromne zrýchlilo. Na druhej strane, aj premávka cez víkend už je oveľa hustejšia ako bola pred povedzme 10 rokmi. Mne stále vychádza najlepšie "nizky nočný prelet" :D
# 25. 1. 19 21:14
bg2014
@Palo: tiez vyrazam 20. jula z KE ale az okolo 13 h aby som bol na obchvate okolo polnoci skor nieco po polnoci vtedy je to prejazdne bez cakania a myslim si ze ked ty vyrazis skoro rano tak tam dorazis asi v najvacsej spicke takze pri tvojom vyjazde z domu by som aj cestu tam siel radsej cez vanatori mici pokial nechces zhnit v zapche a dychat smradlave splodiny z aut zopar desiatok minut prinajlepsom
# 26. 1. 19 02:12
Palo
Cestu týmto spôsobom (1. deň Prešov-Ruse, 2. deň Ruse-Nessebar) už mám vyskúšanú, takto jazdím už niekoľko rokov.
Rozdelenie cesty na polovicu som nepraktizoval, trvalo by to dlhšie a deti neboli naklonené myšlienke cestou si prezrieť niektoré oblasti Rumunska.
Za tých 18 rokov, čo jazdíme na dovču do Bulharska autom som mal problém na obchvate Bukurešti na STOP-ke (vzhľadom na rovnaký deň v týždni - sobota a aj rovnaký čas, kedy sme vyrážali) len pri ceste domov, preto zvažujem cestnu na Vanatorii Mici.
A v noci sa mi už nechce jazdiť, predsa len rôčky pribudli a už to nie je to pravé "orechové".
# 30. 1. 19 07:37
DkMedvěd
Zdravím všechny diskutéry.
Jako novic se předem přiznám, že jsem celých 17 stránek nedal - nicméně děkuji všem, co sem dávají info o cestě směr BG a doufám, že se mi všemi informacemi povede prokousat.
S rodinkou jsme se rozhodli, že letos vyrazíme do Primorska autem (poprvé Bulharsko)a náš plán cesty je cca v tomto duchu:
První den na pohodu dojet k Balatonu
druhý den se přesunout do rumunského Banátu (je to sice trošku bokem, ale mám tam nějaké vazby a vím, že do sv. Heleny prostě musím)
no a třetí den bych to chtěl střihnout až do cíle - ale popravdě zvažuju, jestli to ještě nerozdělit, pokud byste poradili nějaký rozumný místo, kde se dá i něco vidět (přespání asi nejraději na hotelu, ale ani chajda v campu není problém).
V Primorsku bychom měli být v úterý, tzn. že pokud bychom vyjeli v sobotu na Balaton, tak by ten jeden den navíc i vyšel
Zpět se plánuju zastavit v Baile Herculane a přespat v Rovensku (opět Banát), pak uvidíme jestli do dáme v kuse nebo zda přespíme zase někde u vody
Kdyby někdo měl zájem, mohu v Banátu zajistit přespání v českých vesnicích, Banát určitě stojí za návštěvu
# 2. 2. 19 00:24
DkMedvěd
A ještě si dovlím dotaz
V Primorsku máme zabookovaný pokoj v hotelu Sapphire. Nebyl někdo ubytovaný přímo v něm nebo neporadil by někdo tip na dobré ubytování za rozumné kačky v Primorsku?
# 2. 2. 19 00:38
RomanS
DkMedvěd:
My (2 dospělí + 2 děti) jezdíme do penzionu Bliznaci, to je kousek od Sapphire (na konci té samé ulice u moře). Bereme vždy apartmán. Jsou tam dva, mezonety, dole ložnice, nahoře obytná místnost s kuchynským koutem a rozkládacím gaučem. A velká terasa s krásným výhledem na moře :-). Čisto, příjemní majitelé. Nevýhoda je pouze to, že je to třetí patro bez výtahu. Ale už jsme si zvykli. Cena je 85 lv/noc. Jinak tam jsou ještě apartmány bez kuchynského koutu a pokoje pro dva. Cenu ale ted už nevím. Někde na netu se to dá ale určitě dohledat. Parkování bud přímo u penzionu (tam je dost plno), nebo za 10 lv/den u hotelu Jeravi (tam je prázdno).
Cesta je v pohodě. My jezdíme vždy sobota Pardubice-Ruse. Tam přespíme v hotelu Family, ráno dáme snídani a dojedeme to do Primorska. Zpět jezdíme na jeden zátah. Dá se to. Jeli jsme i přes Vidin, taky úplně v pohodě.
# 3. 2. 19 20:45 upravil: RomanS
Zindulka
My jezdíme do Primorska do domu Goševi na ulici Ropotamo. Parkování před penzionem nebo ve dvoře, to podle počtu ubytovaných co zrovna jsou autem. Tento penzion jsme navštívili již 4x a vždy velice spokojeni. Nyní mají i stránky, kde si můžete prověřit i volné pokoje v termínech, které požadujete. Na letošek už máme také zarezervováno. https://dum-gosevi.webnode.cz/nabidka-a-cenik-pokoju2/.
Co se týká cesty, tak my jezdíme zásadně přes Rumunsko. Jezdili jsme na jeden zátah, ale po dva roky jsme zvolili noc v Rumunsku a musím říct, že volba penzionů v Rumunsku byla vždy super volba. Cesta s přespáním byla určitě pohodovější a bezpečnější. Cestu tam volíme také přes Ruse, zpět to střídáme - Ruse nebo Vidin
# 5. 2. 19 23:20
Pekodc
Zindulka
Zravím, mě by zajímalo to ubytování RO, máte odkazy? Díky.
# 8. 2. 19 13:39
Zindulka
Vždy jsme rezervovali přes Booking a vždy byl výběr super. 2017 Vila Adr: https://www.booking.com/hotel/ro/vila-adr.cs.html?aid=319857;label=vila-adr-xNHgOJoS3 0RzLr2liALdNgS205932613122%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-285284 111686%3Akwd-73133635526%3Alp1029199%3Ali%3Adec%3Adm;sid=090de35aaf15b6fd4db58d91859d 1e3c;dest_id=-1169961;dest_type=city;dist=0;hapos=1;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type= total;sr_order=popularity;srepoch=1549659421;srpvid=4f69934e18c70252;type=total;ucfs= 1&#hotelTmpl
Při cestě zpět penzion Casa Nicola: https://www.booking.com/hotel/ro/pensiunea-casa-nicola-valea-uleiului.cs.html
Vloni penzion Wolf 2: https://www.booking.com/hotel/ro/pensiunea-wolf-2.cs.html
Minulý rok jsme spali při cestě zpět ještě v Bulharsku, kde jsme ještě měli jeden den na krásy Bulharska. Letos si myslím, že si cestu opět naplánujeme s přespáním. Dříve jsme jezdili na jeden zátah s 3-4 hodinovým spánkem v autě, ale postel je postel a u snídaně káva - no co dodat. Vždy samozřejmě řešíme ten který penzion s časově naplánovanou cestou. Když jsme jeli Transfagaraš, tak jsme z penzionu například museli již v 9 hodin, abychom si ho mohli užít a i domu dojeli relativně "včas". To stejné platí i o cestě tam, jelikož i penziony mají daný nejzašší čas příjezdu, což se nám ve 2 případech úplně nepodařilo cca o 45 minut, ale nebyl vůbec žádný problém a majitelé si na nás počkali. Na Bookingu je penzionů dost i my jsme dlouho vybírali, ale povedlo se a myslím, že je určitě ještě navštívíme, pokud pojedeme stejnou trasou, protože to je samozřejmě ta nejstěžejnější věc penzion a trasa. Přeji krásný večer.
# 8. 2. 19 22:19
Majo12
Vie mi niekto dať info o trajekte v Rumunsku smer Bulharsko (Turnu Magurele - Nikopol). Našiel som tam cestovný poriadok a ceny ale z roku 2017. Aktualnejší rok som nenašiel. Poprípade poznatky ak tade niekto išiel.Dik
# 9. 2. 19 23:20
VitoPO
@Majo12 : nič čerstvejšie som nenašiel https://www.aebtri.com/Default_en.aspx?Layout=Layouts/InsideEN&Page=EPageEA
ak by to náhodou už neplatilo, tak o kúsok ďalej na sever máš inú možnosť na prekročenie Dunaja trajektom Zimnicea-Svishtov http://www.ferry.bg/ferry_en.php
# 12. 2. 19 09:39
Majo12
VitoPO,dik. Toto som si už pozeral. Už sme rozhodnutí že do toho ideme. Už chcem zas niečo nové skúsiť. Cetou tam mi to nevadí a baví ma ísť po nových cestách. Zato cestu domov mám rád rychlú a bez spánku na jeden šup (len ak sa objaví kríza tak benzinka to istí na zdriemnutie si).Časovo si to budem sledovať aby som stihol ten posledný trajekt a v BG mám už zajednané ubytko,lebo v tom okolí v Rumunsku (že by sme išli na trajekt rano o 9:00 na ten prvý)nie je skoro žiadne ponúkané a tých pár čo ponúkajú sú strašne drahé čo ma veľmi prekvapuje a nevyzerajú moc lákavo.
# 12. 2. 19 16:39
Majo12
... a ked nestihnem trajekt o 19:30 tak za hodinu do Zimnicea neprídem a tak mi ostane alternatíva do Ruse a nájsť ubytko v Ruse narychlo.Ale nebude mi to vadiť veď budem mať celú dovolenku pred sebou.
# 12. 2. 19 16:44
VitoPO
@Majo12: ešte ma napadol trajekt Bechet - Gorna Orjahovica. Pokým nepostavili most vo Vidine, tak sa veľa jazdilo odtiaľ. Len som už nepátral aký je tam stav teraz. Možno aj to by ti poriešilo tvoj problém.
# 12. 2. 19 19:52
Majo12
VitoPO dik,ale ponecham to Turnu Magurele.Chceme sa zastavit vo Velikom Tarnove a odtialto to je najblizsie.
# 13. 2. 19 02:03
vinhifi
Velko Tarnovo doporučuji. my se vraceli přes Ruse. nejaké nové informace z prodloužení dalnice Lugoj deva ?? nebo Niš Sofie
# 13. 2. 19 10:36
Anonymní
Do začiatku prázdnin sa má otvoriť posledný úsek medzi Nišom a Bg hranicou. Tak isto sa má "zpojadniť" vybavenie piatich tunelov na spomínaných úsekoch. Držme im palce :-)
Včeliak.
# 13. 2. 19 10:55
Potys
Ahoj , po pěti cestách k moři do HR i s dětmi , jsme se letos rozhodli pro změnu a zkusíme BG , ubytování máme již objednané a to ve městečku Kavarna nedaleko od rumunských hranic . Cestu si rozdělíme na půl a přespíme v ROM u Sibiu a druhý den hned ráno směr BG moře . Mám na Vás dotaz zda někdo máte zkušenosti s cestou Sibiu ?€? Pitesti ?€? Bucuresti ?€? Constanta a dolů podél pobřeží do BG ( takto mě to nabízí plánovač tras jak Mapy.cz tak mapy Google ) . Fórum jsem docela ?€?poctivě prolistoval?€? a žádnou zmínku o cestě přes celé ROM až k moři a pak dolů do BG nenašel , většinou se tu zmiňuje cesta přes Ruse a pak na Varnu , mohl bych to tudy vzít , ale byla by to zajížďka . Jedná se mě u průjezd Bucureští , most přes Dunaj Fetesti ?€? Cernavoda , stav a hustota provozu dálnice směr Constanta , a cesta podél pobřeží s Constanty na hraniční přechod Vama Veche ?€? Durunkulak . Cesta přes Ruse je dle plánovače tras delší jak kilometrově tak i časově , ale skutečnost může být jiná . Není nad vlastní zkušenost .
Děkuji Vám moc za odpovědi . Potys
# 13. 2. 19 13:55
Zindulka
Pro Potys: pročtěte si třeba i toto fórum, tam se také hodně diskutuje - http://bulharsko.orbion.cz/diskuse/cesta-autem-176478/, třeba najdete to, co hledáte.
# 13. 2. 19 19:44
pacesol
Možná jsem objevil Ameriku a toto znáte a nebo jsem objevil perlu v průvodcích BG nebo RO. https://www.zijemevbulharsku.cz/zajimava-mista-bulharska/
Pro mne úžasná stránka.
# 13. 2. 19 20:02
vinhifi
ja přes Constantcu cestoval. pozor mýtne se plati jen v RON tehdy 14 RON(2015). Další info - od Dunaje k moři cca 100 km není ani jedna benzinka. Cesta na jih k Vama veche je celkem nepřijemná velky provoz včetně pěších.
# 14. 2. 19 06:34 upravil: vinhifi
Potys
Ahoj vinhifi a Zindulko děkuji Vám za odpověď !!!
# 14. 2. 19 12:21
VitoPO
@potys: pokiaľ viem, tak sa to mýto dá zaplatiť vopred cez internet, rovnako ako poplatok za cesty. Diaľnica od Bukurešti je v podstate nová max. 10 - 15 rokov od dokončenia. Od Constanty po hranice je ale fakt husto, veľa áut, veľa ľudí, jedno mravenisko, kopa policajtov s radarmi. Od hraníc už podstatne voľnejšie. Ja som odtiaľ na Varnu jazdil v dobe keď sa v Giurgiu - Russe ešte dlho čakalo, colníci a policajti pýtali úplatky a poplatky za všetko možné. Dnes mi to samozrejme iný zmysel ako zmena rutiny nedáva.
# 16. 2. 19 20:34
Potys
Ahoj VitoPO , děkuji moc za odpověď , je to další utvrzení v tom , že to mám vzít přes Ruse , nejspíš to tak udělám cestou k moři , cestou nazpět bych to mohl zkusit vzít podél moře do Constanty ( budu snad odpočatý a vy klidněný a nebudu pospíchat) , když tak učiním tak se spolehněte , že podám info . Budu rád za další názory a osobní zkušenosti zda to vzít přes Ruse nebo přes Constantu . Díky moc Potys .
# 21. 2. 19 12:49
VitoPO
@Potys: tak ti poviem, cez víkend je na Rumunskej riviére, t.j. od Constanty k hraniciam celkom masaker. V bežný deň sa to ešte dalo. Z Ruse do Varny aj pri dodržiavaní rýchlostných limitov dôjdeš za 2 hodiny s prstom v nose. Cez Varnu to máš zhruba na pol hodiny a do Kavarny max. hodinu. Za predpokladu že nepôjdeš popri pobreží, ale tzv. vrchnou vnútrozemskou cestou ktorou obídeš všetky strediská na pobreží.
# 21. 2. 19 20:54
deiw
VitoPO - kterou vnitrozemskou myslíš? Z Varny na Kičevo, nebo ještě dříve na Aksakovo? Já se přiznám, že jsem vždycky jel okolo Zlatých a Kraneva.
# 22. 2. 19 10:20
VitoPO
@deiw: z Varny centra smer sídlisko Chaika, potom hore do kopca a cez Vinitsu a (tuším) Kichevo vyjdeš až za Albenou. Cez Aksakovo jazdia s busmi našinci aby neštrikovali centrom, ja som odtiaľ ale ešte nešiel. Buď vyrážam z centra, alebo mám zastávku blízko centra, takže obchádzať nebol ani dôvod ani chuť :-)
# 22. 2. 19 19:03
Anonymní
Potys: posledné dva roky sme sa vracali z Kavarny cez Durankulak. Cesta poobede vo štvrtok, potvrdzujem čo písal VitoPO. Od Magalie po Eforia Nord brutal. Turisti, zápcha a nehoda. Hodina,kým naložili do vrtulníka.
Od A4/E81 do Bukurešti pohoda. Mali sme asi"šťastie". Tento rok z Kavarny skúsim späť na Ruse. Pikovec
# 25. 2. 19 15:08
zipo11
Ahojte, viete mi niekto poradiť čo zaujímavé je na okolí Râmnicu Vâlce, kde vziať deti? Naplanoval som tam noclah v hoteli pri ceste do BG. Ďakujem
# 25. 2. 19 19:21
Anonymní
V Hategu naleziště dinosauru je tam i jejich museum
# 26. 2. 19 07:39
deiw
No Hateg moc blízko není, a je to buď zajížďka, nebo by musel pak pokračovat na RV částečně přes Transalpinu.

V okolí RV toho moc neznám, popravdě. Caciulata je nějaký dovolenkový resort, kromě aquaparku https://goo.gl/maps/NFbJQ3WyA772 tam mají i několik hřišť a stánků, akorát tam v sezóně bývá problém najít místo k zaparkování.

Určitě bude okolo spousta kláštěrů a krásné přírody, ale na to ses, zipo, asi neptal :). Musíš naučit děti chodit po přírodě a památkách :)
# 26. 2. 19 09:47 upravil: deiw
VitoPO
ešte ma tak napadla jedna trasa, ktorú mi spomínalo niekoľko domácich, teda osobne ju nemám prejdenú len mi bola odporúčaná ako rýchlejšia. jedná sa o Varna - Dobrič - Kardam - Constanta. Z Kavarny by to šlo sa na ňu napojiť priamo II. na General Toshevo a potom pred Constantou smer Medgidia a tam sa napojiť na diaľnicu smer Bukurešť. Ale netuším v akom stave tá cesta je a očakávam tam aj dosť nákladných áut. Ale vzhľadom čo sa v lete deje na rumunskej riviére by to mohlo byť nakoniec aj plynulejšie a rýchlejšie riešenie.
# 26. 2. 19 14:37
Potys
Pikovec: Ahoj , mohl bych tě prosím tě požádat o nějaké info ohledně Kavarny , kam zajít do restaurace , na nákup , trh , turistickou zajímavost , smenarnu , platby kartou apod. nebo naopak se tam něčemu obloukem vyhnout . Nemáš náhodou zkušenost s vesnicí Krapec , severně od Kavárny . Děkuji a přeji šťastnou cestu Potys
# 27. 2. 19 19:39
Anonymní
Potys: Ahoj, Reštaurácie som skúsil Bulgarka na pláži je drahšia, ale cena zodpovedá úrovni. Na opačnej strane pláže je City beach je tam veľké bezplatné parkovisko.Mimo víkenkov a v "rozumnom " čase sa parkuje bez problémov.Ak je plno ťažko sa vchádza aj vychádza lebo jeden pruh blokujú odparkované autá.A reštaurácia Venera. Tam sme mali dicount,akurát fajčiari - balkán. V Art kub Retro v meste sme si objednali polievky. Nezdal sa nám objem rybacích, keď sme to porovnali s reštauráciami v Byale, donieli jednu rybaciu grátis.
Z Varny po ceste E 87 ( 100 km v pohode) Pri vstupe do mesta je supermarket Tomi- väčší Lidl. Tretia križovatka od Toniho (svetelná) bude pre teba najdôležitejšia na orientáciu.Ak odbočíš do prava minieš lekáreň a pekáreň (ul.Georgi Kirkov). Oproti pekárni cez cestu zmenáreň.
Na svetelnej križovatke do ľava je ďalšia pekáreň, zeleninový trh. Na konci trhu je autobusová stanica. Oproti Stoney diner predaj rýb za ceny pre domácich(ak griluješ a čistíš). Toto leto som nebol pozrieť. Ak máš deti tak veľký park vedľa stanice. Pri Dio monument je slušné ihrisko. Kartou sme platili všade bez problémov aj v Byale. Hotovosť sme brali na doplatenie hotela a na zmenenie z domu. Hneď za zmenárňou je centrum mesta (Unikredit) najprv Chuščovovské postupne až po klasicistické. Končí pri CBA, aspoň mi sme ďalej nešli. Veľa kaviarničiek, aj vonku.
Na pláž sme chodili až k prístavu,za mólom žiadne vlny- slaná Domaša,podľa detí, ale naučili sa plávať. Ak sú veľké vlny a v iných strediskách na pobreží na nekúpe, tam je polovica pláže v pohode.
# 28. 2. 19 08:55
Anonymní
Potys: Vlani otvorili na pláži All inclusive hotel Royal Grad hotel. A výrazne sa zmenila úroveň oproti 2017. Už sa teším čo miestny upracú tento rok. Cez pláž je drevený chodník s lavičkami. Sprchy a WC vedľa City beach. Volejbalové ihrisko, lehátka aj slnečník cca 5Lv deň.
Prechádzali sme cez Balgarevo cestou na Kaliakru a Bolatu. Kupovali sme tam ovocie, ceny ako v meste možno čerstvejšie - priamo z dvora. Pikovec
# 28. 2. 19 09:08
zipo11
Dik za info, niečo už májdeme.
# 1. 3. 19 08:54
folwi
Potys: Cesta přes Constantu v pohodě.Dálnice z Bukurešti nekonečná ,ale rychlá.Mýto přes Dunaj jen v RON,tak jak píšou.Čekali jsme max cca 15 min. a to jsme jeli v Srpnu 2017 a Červnu 2018. My jsme jeli touto cestou záměrně,protože jsme trávili část dovolené v Costinesti, následující rok v Eforii Nord. Pak jsme jeli do BG a Řecka, ale to už je jiné povídání. Cesta za Vama Veche v BG v pohodě, v sezóně více aut,ale to je všude. Pokud rádi cestujete,nemějte obavy,cesta je to sjízdná a rumunské pobřeží má také své kouzlo.
# 1. 3. 19 13:20
folwi
Tak jak bylo už tady vícekrá psané,most si mužete předplatit.Nezkoušel jsem to ,takže nemohu říci své zkušenosti. https://www.taxadepod.ro/
# 1. 3. 19 13:22
folwi
Policajty jsem žádné nepotkal,hustěji je,ale nikdo neměřil.(Rok 2017,2018)
# 1. 3. 19 13:24
Potys
Pikovec a Folwi děkuji Vám za odpovědi, tam pojedu určitě přes Ruse a nazpět nejspíše přes Constantu . Přeji Vám šťastnou cestu !!!
# 1. 3. 19 14:07
RadoT
pre Potys: moja minuloročná skúsenosť o stranu vyššie 31.7.2018
# 2. 3. 19 17:13
Anonymní
Dobrý večer jedu do Bulharska poprvé.chtel jsem se zeptat zkušenějších jestli přes Srbsko můžu jet na občanku nebo je potřeba pas.a mezinárodní řidičák..
# 2. 3. 19 20:56
folwi
Ano stačí je občanka,a normální řidičák.Mezinarodni za 50 Kč si můžete vyřídit,ale nikdy nikdo ho po mě nechtěl.
# 2. 3. 19 21:08
Anonymní
Děkuju za odpověď pro klid duše si ho vyřídím..
# 3. 3. 19 10:31
Anonymní
mezinárodní řidičák je zbytečný.Jel jsem přes Srbsko několikrát jen na občanku a vpohodě.Řidičák po mně nikdo nechtěl a ani není potřeba mít mezinárodní. Občanka stačí také do BiH,Severní makedonie(bývalá FYROM),Albánie,MNE.Letos jedu do Turecka,tak tam mezinárodní musím vyřídit,ale je to na počkání,stojí 50,-kč a je potřeba donést fotku.Je to k nevíře,že na klasický řidičák fotí přímo na úřadě a na stejném úřade kde vystavují i mezinárodní,tak je třeba donést fotku.
# 3. 3. 19 11:56
Anonymní
Aha tak super..jedu Bulharska poprvé a jsem z toho trošku nervózní..a je lepší jet na Srbsko nebo Rumunsko...jedeme v polovině června
# 3. 3. 19 14:26
Anonymní
Pokud nemáš zkušenosti s dálkovou jízdou tak poprvé doporučuji Srbsko.
# 3. 3. 19 16:59
Čečulák
100 lidí, 100 názorů. Mám za sebou obě cesty a dost dobře mi není jasné, proč by Srbsko bylo tak lepší. Přes Srby jedeš více po dálnici, ale s Turky...fatálním problémem mohou být hranice.
V RO je k vidění krásná příroda.
Každopádně bych si objednal v polovině cesty spaní v obou variantách. Jednou mi to blbě vyšlo a jel jsem sám řidič nonstop a není to dobrej nápad.
# 3. 3. 19 20:02
folwi
Cesty vyjdou úplně na stejno a je jedno jestli jedeš poprvé nebo ne.Rumunsko má své kouzlo,Srbsko také,někomu více vyhovují dálnice,někomu min.Mam rád obě země.Jedte podle svého srdce,co chcete poznat a uvidíte že jste se rozhodl správně.
# 3. 3. 19 20:18
folwi
Pokud jedete v Červnu,tak jeďte úplně klidně i přes Srbsko,hranici projedete bez fronty,zadní Turci nehrozí.Ja jsem jel loni v červnu,ve všední den a projížděl jsem prázdnou hranici po poloprázdné dálnici.Jinak Rumunsko doporučuji,cesty v pohode,....Turci až konec Cervence a hlavně začátek Srpna,nej přejezd pro mě Backi Vinogradi....ale opravdu jeďte dle svého uvážení
# 3. 3. 19 21:23
VitoPO
On ten medzinárodný vodičák má tiež svoje čaro. Síce ho od teba nikto nepýta, ale svojho času som na balkáne policajtom keď ma zastavili podal vždy ten medzinárodný. A keď si vymyslel astronomickú pokutu za nič a začal sa vyhrážať, že mi ho vezme, tak s úsmevom som mu povedal, že nech si ho teda nechá a posiela kam chce, :D ale odo mňa žiadne peniaze neuvidí. :D zvlášť ak som neporušil žiadne pravidlá či nariadenia. A ani raz sa mi nestalo, aby to ten úplatný sviniar nepochopil, zrazu mu stačili aj cigarety a pivo. :D
# 4. 3. 19 09:08
deiw
VitoPO - to je dobré použití - "však si ho nechej, mám jich dost" :D Kdy to bylo a kde? Srbsko? V Rumunsku se mi to moc nechce věřit, a v BG by ho v našem případě do háje poslala buď žena, nebo švagr soudce :)
# 4. 3. 19 10:37
VitoPO
V zásade to bolo hlavne v Rumunsku a Bulharsku. Ale je pravda, že to bolo dosť pred ich vstupom do EU. :D V Srbsku len raz, ale tam to nebolo nič strašné. Najhorší boli Rumuni, ktorí vedeli v inom cudzom jazyku len číslovky - resp. chceli vedieť. Takže keď mi tam začal vykladať čosi o 100 dolároch lebo že berie vodičák, tak hovorím ber si ho, za 5 mi doma spravia nový :D A hlavne v RO to bolo predtým, ako prijali ten ich "americký" zákon, že ťa nemôžu zastaviť kým nespáchaš priestupok, a prijali ho práve pre takýchto "výpalníkov". V BG bolo hlavne pred koncom milénia tiež divoké obdobie, kde ti znalosť jazyka veľmi nepomohla. Neviem či vieš, ale istý čas údajne platilo že pokiaľ ťa zastavoval policajt mimo obce v noci na neosvetlenom mieste, nemusel si mu zastaviť, ale musel si to nahlásiť v najbližšej policajnej stanici. Ale toto overené nemám, to mi len tvrdili niektorí moji príbuzní, že to platí. Vtedy totiž "úradovalo" veľa falošných policajtov, ktorí prepadávali, lúpili a zabíjali. Kto jazdí do BG od cca 2005 tomu ani veriť nechce, že čo to bola za divočina :D
# 4. 3. 19 11:45
Anonymní
K tomu medzinárodnému vodičáku: To je iba príloha ku karte vodičáku. Sám o sebe nemá právnu silu. Je to v ňom aj uvedené. Je to vlastne "preklad kartičky" s fotkou. To že to policajti v iných štátoch nevedia, to je naše plus. :-)
Včeliak.
# 5. 3. 19 08:29
pacesol
:) 100x omílané téma mezinárodní řidičáků. Není potřeba. Mimo toto se Srbsko jako žadatel o vstup v roce 2009 zavázalo k uznávání dokladů podle legislativy EU.
https://www.tipcars.com/magazin/nase-tema/ridicske-prukazy-a-jejich-platnost-v-zahran ici.html
# 14. 3. 19 14:37
Zindulka
Co se týká pokut v Rumunsku, policisté nemohou vybírat hotovost, musí Vám vystavit dokument s pokutou a tu zaplatíte na celnici.
# 17. 3. 19 00:55
deviltaz
Zindulka
Odkiaľ máš tu info o tom, že pokuty v Rumunsku sa môžu vybrať až na colnici ?
Pretože ja (resp. kolega s ktorým som bol na služobke) som minulý rok pokutu za rýchlosť dostal a policajt nemal problém vypísať bloček na mieste a prevziať peniaze (je pravda , že nakoniec sme sa dohodli bez bločku na výrazne nižšej sume :) )
# 17. 3. 19 08:06
VitoPO
O platení pokút na colnici som teda ešte nepočul. Všeobecná prax pri pokutách za posledné roky bola taká, že šek do ruky a žiadne peniaze v hotovosti. Kamošovi pred dvoma rokmi rovno vzali vodičák s patričným potvrdením cestou k moru, pokutu vyplatil a VP si vybral cestou domov. Ja musím klopať na drevo, ale za posledných hádam 10 rokov ma v RO policajti ani nezastavili, ani nekontrolovali, ani nepokutovali. :)
# 20. 3. 19 11:28
Vepřovka
Pro RomanS : Jel jsem to opačným směrem...v Giurgiu doleva na 5C směr Zimnicea a v Bujoru jsem uhnul doprava na 506 a 506B a pak na 51 do Alexandrie. 5C kupodivu horší než bílá 506...ta byla v pohodě, nový asfalt.
# 20. 3. 19 21:05
RomanS
Pro Vepřovka: Díky za info. Taky jsem se na tuhle trasu díval. Ještě se rozhodnu, jestli to vezmu touto cestou nebo na Ghimpati a Alexandrii.
Ono na čas i kilometry je to stejné. A asi i na kvalitu silnic.
# 21. 3. 19 07:21 upravil: RomanS
Anonymní
To je nějaká soutěž o nejbizarnější trasu? :-)
# 21. 3. 19 07:57
RomanS
Pro Anonymní:...jako proč ? Co je na trase Giurgiu - Alexandria-Craiova bizardního?
# 21. 3. 19 08:06 upravil: RomanS
Anonymní
Na té nic, pokud se jede spodem. (Což samo o sobě není nic moc) Myslel jsem ten druhý případ. Giurgiu - Ghimpati - Alexandria - Craiova.
Nebo se ta cesta přes Toporu natolik zhoršila, že je nepoužitelná?
Jel jsem tudy jen jednou a už to nějaký pátek je.
# 21. 3. 19 08:19
RomanS
Jako po 503 z Giurgiu-Topora-Draganesti Vlasca ? To je ale dle map na googlu hliněná cesta. A to já bych zase nerad.
Cestu spodem chci zkusit, protože vloni jsem jel horem (Pitest-Sibiu). Dálnice super, ale mimo ni strašně hustý provoz. Chvílema jsme více stáli než jeli. Dokonce to bylo časově náročnější než trasa přes Sofii a Vidin, která je o nějakých 150km delší.
# 21. 3. 19 08:50 upravil: RomanS
Anonymní
To ne. Jeli jsme tudy.
Byla to normálně asfaltka, občas lehce šotolinová, podobná té, jako mezi Ghimpati - Petresti. Ale ta už je dnes opravená, Toporu nejspíš zůstala v původním stavu.
Sibiu - Pitesti byla vždycky vražda. Dřív tam byla aspoň hezká příroda, což na té spodní trase přes Craiovu není. Odtud si pamatuju jen bezútěšnou nudu.
# 21. 3. 19 09:10
Vepřovka
Jezdím pouze bizarními cestami :-). Na dálnice a kvaltování kašlu. Jeli jsme také 57A od samého začátku u Srbska, 57 s návštěvou českých vesnic v Banátu. Z Drobety -Turnu Severin po 56A, 56C a z Vidinu pořád podle Dunaje do Zimnicea a trajektem do Svišťova. Za mě paráda, byl jsem velmi spokojen.
# 21. 3. 19 14:22 upravil: Vepřovka
Vepřovka
Pro Majo12 - hodnocení trajektu Turnu Magurele-Nikopol dost špatné.Drahé, nespolehlivé, odj. časy se nedodržují atd. Aspoň se to píše na Google mapách. Osobní zkušenost mám ze Zimnicey do Svišťova. Krom kamionů jsme tam byli 2 auta.
# 21. 3. 19 15:27
Anonymní
Dobrý večer jedeme do bg přes Srbsko jedeme 14.6. a chceme vyjet nejak po obědě...myslíte že bude na hranicích do Srbska velké zdržení nebo máme radši vyjet jinak...dík za odpovědi..
# 25. 3. 19 20:14
vinhifi
Tou dobou ještě ne. Přesto bych volil přechod Bačky Vinograd asi 10 km zapadně od Horgoše, pracuji tam ovšem od 7 do 19. Ještě vice za zapad je Tompa která je nepřetržitá. Teoratická ztráta v prvni variantě je cca 15 minut druhá asi 50 minut. je to ovšem vykoupeno malou čekaci dobou
# 26. 3. 19 09:22
Zindulka
Co se týká pokuty v Rumunsku - no maličko se nás to týkalo, bohužel myslím v roce 2013 se nám to podařilo se kochat a nekochat se jen značkami a pokuta - na papíře dostanete (vše v rumunštině), kolik zaplatíte, vypsané vaše iniciály, spz a další a s tím se musíte zastavit do myslím 3 dnů na celnici a tam zaplatit. Když nezaplatíte v tomto termínu, tak je pokuta jednou taková.
Policie uměla pouze rumunsky, tak to byla docela prdel. No dodržovat rychlost se vyplácí. Už si to hlídáme poctivě.
Dále využíváme průjezd Rumunskem raději než přes Srbsko.
# 26. 3. 19 23:11 upravil: Zindulka
deiw
Zindulka - kde Vás odchytili (vesnice/okreska) a kolik jste jeli? Ve vláčku to asi nebylo, že?
# 27. 3. 19 09:20
Zindulka
Stalo se nám to při cestě z Bulharska a místem byla Oršova - nebylo to ve vláčku, ale maličko jsme se kochali krásou Dunaje. Před Oršovou snížili rychlost a nějak jsme si toho oba nevšimli, no a co čert nechtěl, stáli kousek opodál a nebyli jsme jediní, koho tam čapli. Právě koukám do toho jejich papíru, bylo to v 19:00 a místo 60 jsme jeli 79. Celou dobu byla kolem Dunaje 70. Takže taková lumpárna, ale ta se jim asi vyplatila. Policisté samozřejmě neuměli bulharsky, německy a ani anglicky, takže super zážitek a taky trošku legrační je, že i papír je celý v rumunštině, tudíž když neumíš rumunsky, tak máš smolíka a podepíšeš něco, z čeho poznáš tak své jméno, SPZ, rychlost a výši pokuty. Nic víc tam nevyluštíte. Už si u Oršové dáváme sakra bacha :-) Jinak dáváme si na rychlosti pozor stále, ale zde to bylo fakt dost nečekané, podívaná krásná a s tím oni tam počítají.
# 27. 3. 19 12:07
Anonymní
ahoj
# 28. 3. 19 12:25
Anonymní
Dobrý den.
27.6 v 16:00 z Kolína odjezd směr Obzor. Vím že je tu dost zkušených cestovatelů, tak se chci optat jestli spíš přes Rumunsko nebo Srbsko, jel jsem obě cesty a nějak se nemohu letos rozhodnout,tak dávám zde prostor pro fantazii cestovatelů. Jak to vypadá letos s úsekem Niš- bulharské hranice a kolik se platí v Srbsku na mýtných branách a kolik jich je? Díky za info a hezký den.
# 28. 3. 19 12:37
Fanatic
Záleží na tom, jak tu cestu vnímáte. Jestli je cesta pouze nutné zlo a chcete ji mít co nejdřív za sebou, bral bych Srbsko. Je-li však cesta již součástí dovolené a chcete-li i něco vidět, tak Rumunsko.
# 28. 3. 19 16:46
vinhifi
počet srbských bran není vždy stále stejný. podrobné údaje jsou na stránkách srbského auto moto klubu
# 30. 3. 19 08:08
vinhifi
# 30. 3. 19 08:09
Anonymní
Nějaké odkaza na kamery na hraničních přechodech https://kamere.amss.org.rs/
pro výpočet mýtného je zde http://www.putevi-srbije.rs/index.php/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B 8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D1%86%D0% B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0% B5
# 4. 4. 19 13:28
Anonymní
Tak ten odkaz na mýto se nedá zkopírovat přesně, jedině se proklikat z jejich stránek http://www.putevi-srbije.rs/
# 4. 4. 19 13:30
Anonymní
http://www.putevi-srbije.rs/index.php/en/kategorizacija-vozila-cenovnik-putarine-2
# 4. 4. 19 13:31
Anonymní
Ahoj všem, jel jsem několikrát trasu. Bukurešť (pres město) - Constanca - Mangalia - Vama Veche. Cesta v pohode. Bylo to v sobotu. Je to cca 18-10 let zpet
# 4. 4. 19 17:51
Anonymní
Ahoj, existuje nejaky tip na rozumné ubytko v Kavaci? Býval tam kemping, jak je to nyní? Dle Google se tam postavila hromada vilek... Da se tam ?€?rozumně?€? ubytovat? Diky. Pavel
# 4. 4. 19 17:53
vinhifi
ubytovani na kavaci je obecně problem. vil je tam dost ale pomerně malo je k pronajmu. jedna se spiše o soukromé byty. ubytko lze sehnat v Green life a nový je Marimar. Kamping je jeden v provozu. Já mám apartman za 43 E denně
# 5. 4. 19 07:27 upravil: vinhifi
Anonymní
pre Potys :posielam typ na aqupark v Topole https://www.google.sk/maps/@43.4185192,28.276748,3a,75y,270h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1s 623_M55aNdLPOVONm1MMUg!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D623_M55aNdLPOVONm1 MMUg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h %3D100%26yaw%3D142.55609%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=sk ?€? Aqupark stojí na tomto mieste. Parkuje sa na poli oproti za závorou. Aquapark je otvorený aj pre neubytovaných hostí Topola Skies Resort&Spa. Ceny sú nasledovné:
Dospelí a deti nad 1,30 m. - 30 leva celý deň, pol dňa po 14:00 hod. Deti od 0,90 sm. a 1,30 m. - 15 leva celý deň, pol dňa po 14:00 hod. 12 leva. K dispozícii je balíková ponuka 5 dospelých bude musieť zaplatiť každý 27 leva celý deň, pol dňa po 14:00 22 leva.
Deti do 0,90 sm. Zadarmo. Pikovec
# 11. 4. 19 18:57
Kanny
Zdravím všechny diskutéry, mám dotaz ne přímo týkající tématu cesty, ale cílové destinace. Po pročtení téměř celého fóra nabývám dojmu, že většina z Vás míří do Primorska. Chci jet letos BG poprvé, přes Rumunii, v cestě nevidím zásadnější problém, pouze hledám místo, kde v BG zakotvit a užít si týdenní pohodu. Proč Primorsko?
Díky za případné rady.
Martin
# 18. 4. 19 11:49
Fanatic
Zkus toto:
Stefka Zagorova, ul. Otec Paisij č.5, Obzor
tel.: 00359 889 646 431, 00359 556 328 58
www.home-zagorovi.com
dost dobře umí česky, je to čistý, klidný pension, bez stravy a bazénu. Na pokoji je klimatizace, sociálka, televize a malá kuch. linka (bez sporáku) s varnou konvicí. Vařit lze v pergole.
Obchod potraviny 20 m, moře 120 m, střed města 120 m.
Cena asi 10 EU/osoba a den.
Dej si google mapy a když si zvětšíš Obzor, tak tam uvidíš Hotel Zagorevi. A to je ono.
# 18. 4. 19 14:12
VitoPO
@Kanny : skús vyspecifikovat čo očakávaš od danej lokality, aby si mal pohodu.
# 18. 4. 19 15:06
Pekodc
Kanny
Primorsko je nejoblíbenější destinace Čechů na černomořském pobřeží. My jedeme letos už po šestadvacáté do Černomorce a i když máme pobřeží projeté křížem krážem, tak bysme neměnili. Je to na každém, kde se mu co líbí a nelíbí, přečtete si spoustu argumentů pro a proti, kde každý bude hájit to svoje oblíbené místo. Zkuste na FB skupiny o BG, je v nich velké množství informací, např. https://www.facebook.com/groups/mojebulharsko.cz/, nebo https://www.facebook.com/groups/418897304902080/ No a když sem ostatní dávají odkazy na ubytko, tak dám taky: https://www.ubytovani-bulharsko-cernomorec.cz/ - cena krásných 9 Euro na osobu!
# 18. 4. 19 15:09 upravil: Pekodc
henry_sk
Ahojte

po pár pobytoch v Grécku sme sa tento rok rozhodli pre BG.
Keďže viac poznám cestu Srbskom, tak pôjdem tadiaľ aj teraz.
Akurát prosím o radu, v akom čase môžem očakávať najrýchlejší prechod cez Kalotine do BG ?
Cez tento prechod pôjdeme buď štvrtok večer 4.7. alebo doobeda piatok 5.7.

ďakujem
# 21. 4. 19 00:16
Anonymní
pro henryho
jsem zvědav co ti na to kdo napíše...my jezdíme v různé dny a pozoruji ,nebo spíše mám pocit že nejhorší jsou pátky v noci a celý víkend...takže čtvrtek večer by nemusel být špatný...a potom je ještě možnost nejet přes kalotinu,ale strežemerovici(asi se to jmenuje malinko jinak,už nevím přesně)a tama to bylo celkem vpoho,vlastně mě to stálo jedny sušenky....tam před nami stali tři auta...
ale já letos pojedu opět kalotinu,vyrážíme v pátek ráno kolem deváté a letos vyjedeme asi o dve hodiny dřív abych se vyhl špičce v bělehradu....tak jsem zvědavý jak to proběhne
# 21. 4. 19 09:27
henry_sk
Prechody z Maďarska sú online monitorované na nete, ale má také niečo Srbsko, alebo Bulharsko?
Strežimirovci je tiež voľba, ale už bolo napísané že prechod tadiaľ zdrží navyše cca 1,5 hodiny, mimo samotné čakanie na prechode.
# 21. 4. 19 09:53
Anonymní
no já mám jen toto : https://kamere.amss.org.rs/
a tam jsou kamery ze srbska
a ještě když jedu z madarska tak nejedu na horgoš,ale odbočím na Bački Vinogrady...zajíždka asi 20km...což je nic....jen vloni když jsem se vracel z BG,tak jsem se na pumpě potkal z ostravákem,a ten mi říkal že tama jel taky,řídila manželka,a než se vrátili z dovolené tak že jim volala asi babička,že mají doma pokutu za 2000kč ,za překročení povolené rychlosti právě v v té vesnici před přechodem...morahalom...
a stím mám dotaz...v loni začali ty měření rychlosti v SRB...chci se zeptat jestli to opravdu platilo,jestli někdo dostal pokutu....
# 21. 4. 19 14:06
Zindulka
Také sledujeme na: https://kamere.amss.org.rs/ - zrovna dneska ze Srbska do Maďarska posunují 5 řadami, jiné směry jsou v poho. Můžete si těsně před dovolenou udělat sledovačku kamer. Je to zajímavé pokoukání. My tedy už tudy nejezdíme, raději Rumunsko, což je daleko zajímavější.
# 21. 4. 19 21:41
Anonymní
Zdravím, má niekto informácie o postupe prác na trase A3 Nadaselu-Turda- Decea-Aiud smerom na Sebes. A na trase A1: Margina- Holdea a - Ilia-Soimus ? Je trasa Holdea- Ilia je už otvorená? Vďaka.
# 22. 4. 19 10:49
VitoPO
Medzi Sebestačnosť a Turdou pustili do prevádzky minulý rok dva úseky. Ďalšie dva stavajú a mali by byť hotové tento rok, ale zrejme až koncom roka. Viac info nájdeš na www.130km.ro
# 22. 4. 19 13:32
deiw
A1: Holdea - Illia by mohlo být ještě v létě, Illia - Deva na konci podzimu.
Margina - Holdea zatím nemá odhad.
# 23. 4. 19 10:04
Čečulák
v Rumunsku bacha na hafany je jich tam jak ,,,,,,,,,,,,,,
Je jich tam na nase pomery vic nez dost, ale v pripade obavy se staci ohnout jako ze pro kamen a pes prcha...maji spatne zkusenosti -:)
# 27. 4. 19 08:00
Anonymní
Nazdar, dovolenkári prosím nevie niekto ako je to s diaľnicou okolo Belehradu a za Nišom smerom k BG, išiel som tade v 2017 a tento rok možno zase, ale neviem či to už otvorili úplne až k hraniciam. Ďakujem.Števo
# 27. 4. 19 09:51
Anonymní
Nazdar, dovolenkári prosím nevie niekto ako je to s diaľnicou okolo Belehradu a za Nišom smerom k BG, išiel som tade v 2017 a tento rok možno zase, ale neviem či to už otvorili úplne až k hraniciam. Ďakujem.Števo
okolo Bělěhradu není hotovo , dálnice Niš také není celá hotová cca 30 km stará cesta za Nišem potom až na menší úseky je dalnice až na hranice a platí se už mýto 190 dinarů
# 28. 4. 19 12:49
Anonymní
Ahojte

po pár pobytoch v Grécku sme sa tento rok rozhodli pre BG.
Keďže viac poznám cestu Srbskom, tak pôjdem tadiaľ aj teraz.
Akurát prosím o radu, v akom čase môžem očakávať najrýchlejší prechod cez Kalotine do BG ?
Cez tento prechod pôjdeme buď štvrtok večer 4.7. alebo doobeda piatok 5.7.

ďakujem

my loni čtvrtek a čekali jsme asi kolem dvou hodin byli jsme tam nějak po obědě letos vyrazíme taky čtvrtek a kvůli němcum asi na noc takže počítáme že na Kalotině by jsme mohli být v pátek brzo ráno a to snad zacpaná nebude
# 28. 4. 19 12:59
Anonymní
Dobrý den.
27.6 v 16:00 z Kolína odjezd směr Obzor. Vím že je tu dost zkušených cestovatelů, tak se chci optat jestli spíš přes Rumunsko nebo Srbsko, jel jsem obě cesty a nějak se nemohu letos rozhodnout,tak dávám zde prostor pro fantazii cestovatelů. Jak to vypadá letos s úsekem Niš- bulharské hranice a kolik se platí v Srbsku na mýtných branách a kolik jich je? Díky za info a hezký den.

mýtné v Srbsku 590 800 190 dinaru platíme kartou a jestli si pamatuji tak v euro bylo 5 7 2 dálnice NIš BG není celá hotová
# 28. 4. 19 13:02
Pekodc


Dobrý den.
27.6 v 16:00 z Kolína odjezd směr Obzor.

Letos jedeme po devatenácté od 1993. Začínali jsme cestami přes RO, pak 6 x přes SRB a nyní potřetí opět přes RO. Na přechodech HU - SRB a SRB - BG se tvoří díky putujícím turkům stále větší kolony, vjezd do SRB se dá vymyslet některým z vedlejších přechodů na základě informce z on-line kamer z Horgoše, ale na výstupu žádná druhá možnost není. Loni lidi pročekali i 15 hodin. Takže RO je pro nás jasná volba :-)
# 29. 4. 19 22:56
Anonymní
okolo Bělěhradu není hotovo , dálnice Niš také není celá hotová cca 30 km stará cesta za Nišem potom až na menší úseky je dalnice až na hranice a platí se už mýto 190 dinarů
Diki.
# 30. 4. 19 19:44
Anonymní
Ahojte

po pár pobytoch v Grécku sme sa tento rok rozhodli pre BG.
Keďže viac poznám cestu Srbskom, tak pôjdem tadiaľ aj teraz.
Akurát prosím o radu, v akom čase môžem očakávať najrýchlejší prechod cez Kalotine do BG ?
Cez tento prechod pôjdeme buď štvrtok večer 4.7. alebo doobeda piatok 5.7.


Nazdar, chodievame vo štvrtok ( už 6 krát ) na začiatku júla, z BB o 9.30 hod cez Horgos,( cca do 1,5 hod vždy vybavení, a na Kalotine sme boli vždy cca okolo 23.00 -vybaveni priebežne, potom si odpocinieme na 1. pumpe OMV za Sofiou ( medzi 2-4hod)a v Kitene alebo niekde inde :), pri mori sme okolo 8.00, prakticky bez čakania.Stevo
# 30. 4. 19 21:50
Anonymní
Ešte som zabudol, Turci áno,ale nie veľa, hlave na Kalotine v noci je to ok.
# 30. 4. 19 21:52
VitoPO
Nechcem byť zlý, ale počítať v dnešnej dobe s čakaním na hranici s 1,5 hodinami mi príde mierne povedané na hlavu. Zvlášť ak mám možnosť toto čakanie takpovediac úplne odbúrať jazdou v rámci EU. Ale každý strojcom svojho šťastia je.
# 1. 5. 19 13:43
Zindulka
No ono to není tak jednoduché, jelikož šátkaři vůbec nerespektují to, že oni nemají stát v hraničních průjezdech pro EU a pokud si srbové s nimi neporadí, pak stojíte jako trubci v těch jejich frontách a to je smutné. Jen jenou jsme zažili, že tam přijela hraniční policie a ty, kteří se cpali kam nemají stavěli a nepustili je tam, ale bohužel to bylo asi jen vyjímečné a proto raději už volíme Rumunsko, nehledě na to, jak vypadají toalety, když právě tito šátkaři jezdí v kolonách. To bohužel není na můj žaludek. Plakala bych ... Jo to je ta kultůra žití.
# 2. 5. 19 00:33
RomanS
Jak píše VitoPO. Přes Rumunsko super. Přechod ve Vidinu i Ruse do 15 min (vždy so/ne). Dálniční přechod Nagylac byl jednou 20min (a to už jsem zuřil, jak jim to trvá :-)), jinak taky do 15min.
Nedovedu si představit, že bych někde stál několik hodin.
# 2. 5. 19 06:51
Anonymní
Pre Zindulku, je to tak, že všetci tí Turci majú prechodný alebo trvalý pobyt v eú ( ak nie aj občianstvo eú) a to znamená že môžu ísť ako každý občan eú, ja som osobne zažil ako na srb. Hraniciach vyhodili z takéhoto pruhu albancov, a k tomu čakaniu na hraniciach, určite pôjdem aj cez Rumunsko, ale zatiaľ som čakanie do 2 hodín spolu na hraniciach na ceste dlhej 1400 km akceptoval ( aspoň si odpociniem),uprednostňujem čo najviac diaľníc, kde tie 2 hodiny dozeniem bez rizikovej jazdy.Moj nazor-nevnucujem Števo.
# 2. 5. 19 09:01
VitoPO
@Števo, no ak to strýčko google dobre počíta, tak rozdiel SRB vs RO je na trase BA - Burgas časovo cca 2 hodiny, pričom cez RO je cesta o nejakých 80 km dlhšia. Takže mi to vychádza s dobou cestovania plus mínus narovnako za predpokladu, že na niektorých hraniciach človek nezkysne viac ako tie predpokladané 2 hodiny. A pozor s tým doháňaním na SRB diaľniciach, neviem či vieš ale minulý rok tam začali merať úsekovo a na mýtniciach vyberať.
# 2. 5. 19 09:20
Anonymní
Dik,viem, mal so ma mysli skôr plynulosť jazdy a hlavne bezpečnosť, striedam sa s manželkou,tej sa na diaľnici ide lepšie ( môžem v kľude odpočívať),no tento rok ak pôjdem tak možno že aj cez Rumunsko, ešte sa uvidí, určite to bude "last minute"keďže mám teraz iné starosti a dovolenku budem riešiť na poslednú chvíľu. Tak uvidíme.Stevo.
# 2. 5. 19 12:39
deiw
Kdyby člověk věděl, jak dlouho bude čekat, a nemusel u toho co chvíli cuknout s autem o pár metrů, tak ok, klidně si odpočine. Ale popojíždění v koloně nesnáším, raději volím jet o něco déle, ale být v pohybu.
# 2. 5. 19 13:59
zipo11
Dobrý, premýšlam nad tým že dojazdím zimné pneumatiky a na rok kúpim nové. Len v júli idem na aute do BG tak neviem či je to dobrý nápad. Nehrozia tam prípadne v Maďarsku, alebo RO nejaké pokuty? Máte niekto skúsenosti? Aj z hladiska bezpečnosti si niesom istý. Ďakujem za názor
# 2. 5. 19 15:35
VitoPO
@zipo: no čo som si ja všimol, tak drvivá väčšina vodičov v RO a v BG jazdí celoročne na zimných a dosť často len protektoroch. Jednu takú cestu na zimných koncom leta som absolvoval aj ja. Cestou to dosť často v zákrutách hvizdalo, na vode som zvoľnil. Po návrate na predných sa začali ukazovať kde tu kordy. Z domu som odchádzal na gumách s veľmi slušným hrubým dezénom. Povedal by som, že som vtedy mal viac šťastia ako rozumu. Ten dezén doslova mizol pred očami. Po tejto skúsenosti tam jazdím len na dobrých letných. :-)
# 2. 5. 19 20:53
deiw
Pokuty těžko - na léto platí jen požadavek stejných gum na nápravě, a min. dezén. Druhá věc je, že v teple to bude rychle ubývat, aby si nakonec neskončil s méně, než je vyžadováno.
Já předloni na cestu v dubnu raději už přezul - tehdy jsem měl Savy, které prý nad 8° docela tečou, a zatímco tady bylo okolo 8 stupňů, tak v Rumunsku bylo už 20+. V létě není problém 35+, asfalt bude mít kolem 45°, na to bych zimáky nebral.
# 3. 5. 19 12:25
vinhifi
jednou jsem v BG na zimakách byl, měli na jaře kolem 4 mm na podzim jsem je měnil a zdaleka neměli sjetý vzorek pro letní profil. co bylo jezdim měsičně tak 2 tisice plus to bulharsko. každopádně větší spotřeba min o O,5 l na 100
# 3. 5. 19 21:53
Čečulák
Kdyz nekdo jezdi par km okolo komina doma, tak to jsem schopen pochopit...nechat je tam do cervna na dojeti celkem taky chapu, ale vydat se na zimnich gumach do BG, kde jsou daleko vyssi teploty, tak to mi moc hlava nebere.
# 4. 5. 19 07:10
zipo11
V prvom rade, ďakujem za názory. Dam tam letné, lebo človek nikdy nevie ako to dopadne. Ja nenazdím okolo "komína doma". Len som ích chcem dojazdiť, kedže je tam ešte slušný dezén. A chcel som vedieť aké zú skúsenosti a zákony. Peknú dovolenku prajem
# 4. 5. 19 07:26
Anonymní
A ja som bol v Bulharsku na zimnych pneu.a bez problemov ,este doma som ich do zimy dojazdil.Úbytok profilu pocas cesty nebol nic extremne.
Suzuki sx4 a pneu Continental.
# 4. 5. 19 09:30
Čečulák
Na silnici te drzi plocha o velikosti pohlednice, kdyz nekomu stoji kvuli par tisicum korun si koledovat o pruser, je to jeho volba...
Kazdopadne zimni pneu neni stavena na jizdu po asfaltu zahratem treba na sedesat stupnu.
Bosou nohu na nem neudrzis ani v CR.
# 4. 5. 19 09:37
Anonymní
Zimné pneu sa bežne dojazdiva cez leto /aj na dialnici v SK-CZ/,samozrejme je to slobodna volba každeho,ale ked sa jazdí rozumne,rozvažne,nema sa čo stať-teda nie s vlastným prispením.Za totáča sme vacsinou nepoznali pojem zimne-letne a jazdilo sa-ked clovek poznal svoje moznosti a samozrejme auta-bezpečne. Ja tiež jazdím do BG mnoho rokov a to na letných pneu,len raz som siel na zimných kvoli dojazdu a v pohode-robíme úseky 200-300km a prestávka.Samozrejme je to volba každeho.Príjemnú dovolenku každému.
# 4. 5. 19 11:02
pacesol
http://www.borejk.net/srbsko.html. Má někdo zkušenost?
# 4. 5. 19 11:12
Čečulák
Problém ale je, že se to netýká pouze toho daného člověka. Brzdná dráha se prostě na zimních v létě prodlužuje, to tak je a pokud se mi někde podívá do kufru, tak zbytečné problemy budu mít i já. Takže se to v podstatě týká i druhých. Gumy za komunistu vubec neporovnávej, měli zcela jinou směs, která se chovala odlišně. Výroba dnešních pneu je hlavně o chemii.
# 4. 5. 19 11:13
Anonymní
Presne si napísal"mali jinou smes,která se chovala odlišne"-presne ako letná a zimná a preto treba pri jazde brat tieto rozdiely do úvahy a dá sa jazdit ak máš skusenosti-bezpečne,viem z mnohorocnej skusenosti.
# 4. 5. 19 11:27
pacesol
# 4. 5. 19 12:05
Anonymní
Zdravím všechny cestovatele chceme vyjíždět 16.6 kolem 14.00.kudy bude lepší jet Srbsko nebo Rumunsko...děkuji za odpovedi
# 4. 5. 19 13:44
VitoPO
16.6. budú Turci ešte makať v práci a deti v škole. Teda na hraniciach by malo byť prázdno.
# 4. 5. 19 14:27
Anonymní
Takže přes Srbsko to bude rychlejší?
# 4. 5. 19 15:13
VitoPO
@ Čečulak : schválne si všimni keď budeš najbližšie v BG na akých pneu jazdia domáci. Ja tiež každý rok len krútim hlavou. :-)
# 4. 5. 19 15:34
pacesol
Důvod zimních gum u BG řidičů bude stejný jako v HR. Ptal jsem se na to domácího a ten mi dal prostou odpověď. V Rakousku vyhazují zimní když mají 4 mm a oni to berou na váhu a udělají na tom parádu celé 2 roky. Co se někde vyhodí tak se jinde za pár kaček dojezdu.
# 4. 5. 19 18:07
Čečulák
@VitoPo: v srpnu jedu, tak se podivam ????.
Doufam, ze podobnym zpusobem nebudou sporici resit i DPF.
# 4. 5. 19 18:57
VitoPO
@Čečulak: no na to môžeš vziať jed že s DPF robia to čo robia/robili našinci. Až nedávno sa objavili možnosti ten filter čistiť.
# 4. 5. 19 20:05
donco
Vážení jezdím do BG už více jak 25 let a při tankování a platbách kartou mi neskutečně banka se svými pro mne nevýhodnými kurzy lezla na mozek.Objevil jsem zajímavou službu která má i apku na mobil.jmenuje se to Twisto(https://www.twisto.cz).Dostal jsem k tomu platební náramek a kartu Master Card a mají bezkonkurenčně nejnižší kurzy.Při platbách kartou vám počítají kurz ČNB střed.Další výhoda,že nemusíte řešit cestovní pojištění,máte ho v tom i pro rodinné příslušníky.Takže za mne super.Pokud to někdo bude chtít,můžete při registraci zadat promokód VLASTIMILP6 a dostanete k dobru ještě bonus 300.-Kč.
# 6. 5. 19 15:57
Anonymní
Dobrá rada nad zlato.
# 6. 5. 19 19:16
pacesol
Reklama??? Moje banka mi dává dobrý kurz. Bylo by dobré uvézt i poplatky které na internetu nejsou. Ona to je totiž zloději na.
# 6. 5. 19 20:04
donco
pacesol: Určitě jsem to nemyslel jako reklamu, spíš jako radu.Ne každý má banku kde mu dají dobrý kurz.Me malém trefil šlak když jsem před 14 dny platil v Maďarsku za hotel kartou a banka si připočítává skoro 3 kila na kurzu.Co se týká toho co jsem psal tak ceník mají na netu a pokud zaplatíš vše do termínu splatnosti,nezaplatiš navíc vůbec nic.Maji jeden tarif zdarma já mám nejdražší Premium za 99,-hlavně kvůli cestovnímu pojištění protože jezdím často ven a s tímto mi odpadla starost na to myslet. A nevím, která banka by mně dala lepší kurz při platbách kartou,tihle berou střed kurzu ČNB.Jen jsem myslel, že by to mohlo někomu pomoci.Jestli vadí tak to smažu jestli to tedy jde????
# 6. 5. 19 21:29 upravil: donco
Muska
donco: buď v pohodě, kdo tě tu na fóru zná tak ví, že jsi to myslel dobře. Například já jsem si na platby v zahraničí pořídil loni na podzim katu od Revolutu. Zatím jsem platil jen na zahraničních webech a naprostá spokojenost. Letos jí i vyvezu, tak uvidím. Podobných služeb jak ušetřit při konverzi měn je však mnohem víc, stačí zadat do vyhledávače a vybrat si co člověku vyhovuje. Příspěvek berte jako doncovu podporu, nechci, aby se tu strhla hádka o to, která služba je nejvýhodnější.
# 7. 5. 19 08:26
donco
Muska: děkuji za zastání.Konverzi měn jsem se právě rozhodl řešit protože už mi lezla krkem nenažranost českých bank a tyhle alternativy se mi zdály super.Nad Revolutem jsem uvažoval,ale kvůli tomu že bych tak nejdříve musel poslat kačky tak mne to odradilo.Tim neříkám, že je to špatné.Jsem zvědav,jak tyhle platební alternativy budou dlouho funkční, protože dřív nebo později to začne bankám vadit.Hezky den
# 7. 5. 19 10:26
pacesol
Hele já v tom vidím spíše nevýhodu. To je ale marketingový pohled na věc. Twisto není nic jiného než pojmenovaná kreditní karta nejmenované banky ( nebudu dělat reklamu ). Utrácíte tedy peníze banky, které musíte následně vrátit. Aby bylo možné využívat plný servis, tak musíte mít předplacený tarif premium za poplatek 99,- Kč měsíčně který má pro cestovatele smysl. Nic není zadarmo. Máte bezúročné období, které můžete využívat jako půjčku od banky. Tady je to 14 dnů. Jiné bankovní produkty nabízení 4 - 6 týdnů. V čem je tedy výhoda. Např. HomeCredit 6 týdnů, FIO take... Pokud neuhradíte v tomto termínu použitou částku, tak platíte úrok od 0,5 do 4% čerpané částky. Honosně to nazývají odložení platby. :) Tolik základní parametry. Výhody?? Chytrý náramek je v době NFC lehce přežitý. Platba faktur fotkou telefonem? To udělá v účetnictví spíše bordel. Aplikaci bankovnictví dnes nabízí každý, Platby na internetu jsou o nastavení jak to kdo má. PayPal, e.brána.... To není žádný bonus, ale běžný standart. Absence podpory Google Pay a Apple Pay je docela velké minus. V porovnání s Revolut nabízí navíc jen Diskutabilní platby faktur fotkou s webové rozhraní. A teď k té nebombastičtější výhodě. Kurzy. Na netu je v hodnocení twisto k dispozici kurzovní lístek k datu 23.1.2019 kde jsou kurzy srovnány. Twisto 26,48 Kč/Eur a šestá nejlepší FIO 26,331 Kč/ Eur. Vzal jsem pro porovnání ne druhou ale banku v zhruba třetině srovnání. Při měsíční útratě 1.000,- Eur je kurzový rozdíl 149,- Kč. Pokud odečtu poplatek 99,- Kč, tak jsem vydělal celých 50,- Kč. Tedy při útratě cca 26 tisíc korun. Za toto jsem si ale přidal starost na dovolené uhradit tyto peníze do 14-ti dnů, abych neplatil úrok. Tedy nejen tam. To bych z té ušetřené padesátikoruny tratil. No ale hlavně. Toto lze pouze u plateb. Kartou Twisto nejde vybírat z bankomatů. Není lepší si vybrat dobrou banku než si kupovat další bankovní produkt? Primárně musí každá bankovní instituce na svém produktu vydělat. Pokud mám různé produkty u různých bank, tak platím každou banku. Proto doporučuji si najít tu správnou, která mi nabízí požadovaný soubor produktů. Ale nijak ti to Donco nevyvracím. Jen mám zásadně odlišný pohled na produkt Twisto. No promo kód vysvětli sám. Jaký máš za to bonus ty??? :)
# 7. 5. 19 11:47
donco
pacesol:Apple Pay už mají,je fakt,že ještě není Google Pay.Splatnost není 14 dní ale až 45 dní.Pokud zaplatím začátkem května,mám do půlky června čas.A jak jsem psal,zvolil jsem si dobrovolně tarif Premium hlavně kvůli cestovnímu pojištění.Opravdu to nikomu nenutím,sám jsem zatím ve fázi testování,jak mě naštvou,můžu kdykoliv odejít.Také se dívám po nějaké rozumné bance místo své stávající ale zatím mě jejich nabídky nezaujaly.Má banka mi nabízí Eurový účet ale pro mé časté cesty na Balkán to nic neřeší.
# 7. 5. 19 11:58
Anonymní
Přátele, každá diskuze je dobra. Diky všem za názor. Tim se ostatním zlepší informovanost. Tedy super. Já mam ucet u Unicredit, výběry vsude zdarma, platby v cizině (pokud jsem se dival) účtovány také dle stredu. Pojisteni nevim, zatim jsem se pojistoval samostatné. Jinak UCB ma v BG pobočky. Nedělám reklamu, berte to prosim jako informaci. Preji všem hezke zážitky v r. 2019 :-) Pavel
# 7. 5. 19 16:17
Anonymní
Já ted na zkoušku objednal kartu svět od Mbank. Výběr z bankomatu v zahraničí nad 1500,-kč zdarma. Kurzy jsou jen nějaký haléř nad kurzem ČNB.Nestojí to nic,tak to vyzkouším.Lepší jak měnit ve směnárně.V historii Mbanka měla strašně špatné kurzy,tak jsem jim kartu vrátil a pořídil FIO a jsem s ní spokojený.Letos porovnám s Mbankou.
# 7. 5. 19 17:50
Anonymní
Co se týká zimních pneu na dovolené,tak jsem jednou na nich taky dojížděl v létě a jel i do Chorvatska.Záleží na značce gum.Já měl Klébry Krisalhp a ty se skoro nesjížděli,ale taky v zimě blbě jezdily.Horko na ně nemělo zásadní vliv a vzorku skoro neubylo.Je možné,že jiné značky by v létě mohly mít problém?Co se týká spotřeby,tak byla asi jen o 0,1l/100km vyšší oproti letním.Takže já bych na dovolenou jel jen s letníma.Co se týká brzdné dráhy a komfortu v zatáčkách je to neporovnatelné.
# 7. 5. 19 17:56
Anonymní
U cestovních pojištění, která jsou "zdarma" k platebním kartám a jiným dalším produktúm, bývá obvykle spoluúčast. Pokud máta větší úhrady, nevadí, ale pří platbě např. 500 eur to může být klidně 200eur. Prostudujte si pojistné podmínky.
# 8. 5. 19 19:15
donco
Anonymní

U cestovních pojištění, která jsou "zdarma"

S pojištěním ke kartě u své banky mám své zkušenosti a vím,že je to téměř k ničemu.U tohoto jsem si prostudoval pojistnou smlouvu i podmínky a žádná spoluúčast.Jsou tam limity které mi vyhovují.Ale už o tom nechci psát aby mě někdo nenařkl z nějaké reklamy.Je to každého věc
# 8. 5. 19 20:56
Anonymní
Ahoj lidi, i letos se chystáme první týden v červenci vyrazit do Bulharska, odjezd v úterý ráno od Ostravy. 3x jsme cestu absolvovali přes Srbsko, v loňském roce kvůli nechtěnému čekání na hranicích jsme cestu tam jeli přes Rumunsko - Arad, Lugoj, Severin, Vidin, Montana a Sofia a dále po A1 do Burgasu. Cekání na obou hranicích 10 minut, na cestě občas výmol, který aplikace Waze zahlásila, ale cesta díky kamionum pomalejší a více ve střehu. Chtěl bych se Vás zeptat, jakou jinou trasu mi můžete přes Rumunsko doporučit z vlastní dobré zkušenosti..nejvíce váhám nad:
1.) Deva, Sibiu, Pitesti, Vanatori Mici, Ruse, Razgrad, Shumen..a dále do Burgasu kudma??? na Yambol nebo raději na Varnu ??
nebo
2.nebo touto trasou a objezdem Bucuresti na Constantu a dále podél pobřeží???
Moc díky za info...možná to nakonec dopadne tak, že opět pojedeme přes Srby, budu sledovat kamery a úterý první červencový týden by mohlo být ok, pak cesta zpět, ale to asi určitě přes Rumuny, protože loni ve čtvrtek ráno na Dimitrovgrad 1,5 hod a Horgoš 2 - 20 aut před námi a 2 hodiny, to jsem vážně nechápal...tak díky za info a všem poklidné cestování
# 12. 5. 19 11:20
Kubrat Khan
Tak přes Horgoš jet nemusíš.
# 12. 5. 19 11:46
Anonymní
Loni jsem zkusil Horgoš 2..na webu do 30 min a tvrdli jsme tam 2 hodiny, jinak je dobrý Bački, ale tam to hlásili taky do 30 minut, tak jsme riskli ten Horgoš 2
# 12. 5. 19 11:55
deiw
ad Rumunsko - drtivá většina lidí jezdí přes Ruse. Přes Constantu to je zajížďka - pokud nechceš projet pobřeží (ubytování na několika místech), tak to moc nedává smysl.

Ze Šumenu já osobně volím dolů na Karnobat.
Cesta Varna - Burgas je dost vytížená, a nedá se tam jet moc rychle - kousek rovné cesty abys pohledal. Dolů na Karnobat to je sice přes hory, ale ten provoz tam není tak hrozný. Když nechytneš kamion/náklaďák, nebo se ti povede dostat před něj, tak je to v pohodě.
Až na Jambol mi to zase přijde jako zajížďka. Někdo jezdí z Kamčije směrem na Aytos, já raději na Karnobat, abych chytil ještě kousek dálnice před Burgasem.
# 12. 5. 19 12:08 upravil: deiw
donco
Přesně jak píše Diew.Ze Šumenu na Karnobat.Dole na křižovatce T vpravo a projet Karnobatem na dálnici A1 na Burgas
# 12. 5. 19 12:30
VitoPO
A hlavne v Karnobate odignorovať navigáciu, lebo ti spraví skratku po fest rozbitej ceste a štvrti mesta. :-)
# 12. 5. 19 16:56
Čečulák
2.nebo touto trasou a objezdem Bucuresti na Constantu a dále podél pobřeží???
Víte prosím někdo jak to chodí na teto trase na tom přívozu?
Jak časově to může být náročné ve všední den?
# 12. 5. 19 21:34
Anonymní
Přívoz je tam možná taky ale na dálnici je most s mýtem 14 Ron
# 12. 5. 19 22:04
Čečulák
Dekuji.
# 12. 5. 19 22:41
RomanS
...ze Šumenu směrem na Karbonat, odbočit na Kamčiu a Ajtos. Cesta docela v pohodě, provoz normální až nízký.
V Rumunsku jsem jel vloni na Sibiu, Pitesti, Vanatorii Mici, Ruse a byl to porod. Po dálnicích ok, ale jakmile se sjelo, hustý a pomalý provoz. Silnice mě přišly dost rozbité. Cestou zpět (neděle odpoledne) před kruháčem v Talmaciu jsme jeli 6km jednu hodinu. No hrůza.
Letos bych chtěl cestu tam na Drobetu TS, Craiovu, Alexandrii a Ruse. A zpět pojedu asi na Sofii a Vidin. Takhle cesta mě vyhovuje nejvíc.
Přes Srbsko jsem nejel a nepojedu, dokad nebude v EU a nebudou ty šílený kolony na hranicích.
Na hranicích jak ve Vidinu tak v Ruse vždy v pohodě, do 15 minut.
# 13. 5. 19 06:50 upravil: RomanS
VitoPO
@Čečulák : medzi Bukuresti a Constantou žiadny prievoz/kompa nie je. Ide tam pekná vcelku nová diaľnica a zvlášť sa platí len ten spomínaný most pri Negru Voda ( dá sa to zaplatiť aj vopred cez net ako vignetu). Kompa jazdí zo Silistry do Calarasi a medzi Tutrakanom a Oltenitou pokiaľ viem. Z Constanty do Durankulaku žiadna kompa nie je.
# 13. 5. 19 09:00
Čečulák
Dekuji moc za podrobnosti, asi letos nepojedu pres Ruse...podivam se taky jinam ????. Je skvele, jak se tady clovek behem chvilky dostane k informaci s praktickou zkuseností jinych.
# 13. 5. 19 10:17
Kubrat Khan
Informace z webu Srbského automoto svazu neberte vážně.
Na mapě průjezdnosti hraničních přechodů ukazuje celoročně stejné údaje. Na všech přechodech z/do Srbska se čeká 30 minut.

URL
# 13. 5. 19 10:40
Zindulka
My sice jezdíme přes Rumunsko již několik let výhradně, ale jak je to s mýtnicemi v Srbsku? Když jsme jezdili, tak byly 3 a pak snad 2. Prý jsou letos zase 3, je to pravda? Děkuji, co kdyby jsme se rozhodli pro Srbsko, ale moc tomu nedávám.
# 16. 5. 19 15:24
Anonymní
mýtnice v Srbsku jsou tři Bačka Topola vyzvedne lístek před Bělehradem zaplatí v dubnu jsme platili 560 dinaru ted chtějí 430 dinaru za Ikeou vyzvedne lístek před Nišem zaplatí 800 dinaru a Dimitrovgrad se jen zaplatí 190 dinaru a platíme kartou
# 16. 5. 19 17:15
donco
24.7. večer odjíždím do Burgasu přes Rumunsko.Nechce se někdo přidat?
# 17. 5. 19 16:20
Čečulák
I letos to vypada na Wilsona!
# 18. 5. 19 22:12
Anonymní
Kluci, prosím vás a cesta Ruse Razgrad Sumen Aytos Burgas je v pohodě? Myslím kvalita cesty? Moc díky
# 19. 5. 19 10:34
donco
Anonymní: jezdím tam akorát v tom lese neuhýbám na Ajtos ale jedu na Karnobat a docela to šlo.
# 19. 5. 19 10:44
donco
Čečulák: ????no vypadá to tak.Ale už jesme s Wilsonem sehraná dvojka :))))
# 19. 5. 19 10:46
Anonymní
Takže bez nějakých velkých děr?cesta dobře sjízdná i v noci za tmy?.. já jel loni na Calafat a dál Sofie, letos chci zkusit něco jiného, jen váhám, jestli na Ruse nebo na Constantu..tam je nová dálnice, ale zase nevím, jak je to z cestou kolem pobřeží z Constanty do Burgasu..??moc díky
# 19. 5. 19 11:32
Čečulák
Jezdim z Ruse na Burgas dle navigace a cesta normalni, lepsi nez Stredocesky kraj...obcas se neda hned predjet, tak musi clovek pockat. Ani vlastne nevim, kudy me to vede -:), neresim.
Jedu na dovolenou, nespecham. Proste normalni silnice.
# 19. 5. 19 13:46
donco
Od Šumenu to přes ty hory na Karnobat byla katastrofa ale už je to opravené.Nevim jak to vypadá na ten Ajtos
# 19. 5. 19 17:53
RomanS
Schumen - Karbonat (73) v pohodě,silnice dobrá, provoz středně silný, odbočka na Kamčiu. Kamčia - Vresovo (7305) silnice dobrá, opravená, provoz téměř nulový. Vresovo - Ajtos (208) trošku horší, ale ještě to jde (připomíná mě to domov :-)), provoz slabý.
# 19. 5. 19 21:19 upravil: RomanS
Anonymní
RomanS..úsek Kamchia - Aytos je zkratka, nikdy jsem tama nejel, tak jestli je cesta opravdu v pohodě bez výmolů, tak super..loni jsem jel přes Calafat/Vidin..a úsek Montana - Botevgrad byl jetý, ale cesty užší s občasnými výmoly..
# 20. 5. 19 08:54
Anonymní
úsek silnice Kamchia Vresovo má dva roky nový povrch je tam minimální provoz takže vřele doporučuji.Z Vresova do Aytosu to je trochu horší ale pořád v pohodě a navíc to je krátký úsek.A mám také jeden dotaz.Letos plánuji trasu po Trensalpině dál směr Craiova-Alexandria-Zimnicea tam lodí do Svisthova a směr Burgas.Máte-li někdo zkušenost s touto trasou napište své a rady a postřehy z cesty. Jinak Všem krásnou dovolenou a bezproblémovou jízdu. ADA
# 20. 5. 19 11:19
bg_NZ
úsek tunel Bancarevo-Crvena Reka v Srbsku sa zdá byť pred dokončením ... https://www.youtube.com/watch?v=_EyVrmDWCLo
# 20. 5. 19 20:44
vinhifi
do Svisthova lodi to je exotika... a jak dale v bulharsku ??
# 21. 5. 19 08:31
Anonymní
https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=27.3956618&y=42.5263800&z=11&rc=uGMyiw9FOr uL22iw7md7&rs=osm&rs=osm&ri=136430295&ri=130059393&mrp=%7B"c"%3A113%7D&rt=&rt=&xc=%5B %5D ale je to předběžný plán ,sháním zatím informace a rád si nechám poradit.Jezdíme do BG 20let tak skoušíme ňákou změnu.ADA
# 21. 5. 19 21:26
vinhifi
Dobře to vypadá jel jsem leckudy ale tuto trasu mimo poslednich asi 100 km ne
# 22. 5. 19 07:40
deiw
@Anonymní - podle mě to bude docela odrb, 270km po těch cestách nižší třídy se asi bude táhnout.
Pokud se chcete kochat, tak proč ne, ale po celém dni v autě bych si to asi nedal. Ale třeba budete spokojení :)
# 22. 5. 19 09:09
Anonymní
Ne ne ne žádný celý den v autě jedna noc v penzionu u Aradu druhá ve Svisthově a pak na pohodu do Achtopolu. Letos to pojímám že i cesta může být cíl.Takže si ji užiju.ADA
# 22. 5. 19 09:47
konpok
2ADA: Tak to jsem zvedav na pripadny report z cesty.
# 22. 5. 19 14:15
vinhifi
ja letos mám plan prvni den Most Hateg 1080 km, druhy den přes transalpinu do šumenu ( pokud bude čas tak dame Plisku, nikoliv alkohol ale vesnici) a dalši den přes Ajtos na Kavacite
# 23. 5. 19 08:20
Anonymní
letos jedu 3.7. Praha - Kitten s delším odpočinkem jen někde v autě, klasikou přes Ruse.
# 24. 5. 19 06:22
Roman
Čečulak: ahoj, tak jak letos? Máme zamluvený zas to samý, nástup tuším 18 srpna.
# 24. 5. 19 16:24
bg_NZ
# 25. 5. 19 15:05
Čečulák
Roman: Zdar, letos jedeme od 12.8. a zmenili jsme destinaci na Zlate Pisky a tim nas BG pribeh nejspis uzavreme. Kdyby jste jeli do Varny, tak urcite dej vedet, dojeli by jsme se za vama podivat. Pozdravuj mamu ????.
# 25. 5. 19 16:37
Anonymní
Tak se nám to blíží vyjíždíme ve čtvrtek 13.6.kolem 20.00 chceme jet přes Srbsko myslíte že to bude na hranicích v pohodě?jedeme poprvé na sluneční pobřeží..
# 30. 5. 19 19:46
zipo11
Zdravím, neskúšal ísť niekto Transfagarašan pred otvorením? Oficialne info čo som našiel je od 30.6. Ja by som to chcel absolvovať 29.6 keďže 30-teho máme nastup v hotely a nechcem to zbytočne hnať. Zaujíma ma hlavne či je to vôbec možné výjsť skôr, či to pokutujú atď.
Ďakujem za info a peknú dovolenku.
# 30. 5. 19 21:15
VitoPO
Ak si dobre pamätám z diskusie spred niekoľkých rokov, tak vtedy to bolo otvorené od začiatku mája.
# 1. 6. 19 16:01
zipo11
Ďakujem
# 1. 6. 19 17:26
Anonymní
Jezdi nekdo Calafat - Vidin? Tedy od Aradu na jih? Timisioara, Lugoj, Caransebes, Drobeta Turnu Severin.... Jaka byla loni/předloni cesta? Dnes uz asi vsichni pres most = kolik stojí a jak s čekáním? Funguje jeste přívoz pres Dunaj? Dekuji. P.
# 1. 6. 19 20:12
Anonymní
Išiel som minulý rok cez most čakanie do 10 minút cena 6 eur
# 2. 6. 19 11:19
henry_sk
Táto cesta Rumunskom cez Calafat má nejaké výhody?
V Rumunsku nevyužíva diaľnice, nebýva cez týždeň mimo víkendu preplnená a spomalená nákladnou dopravou?
# 2. 6. 19 11:40
zipo11
My sme išli tadiaľ minulý rok a naspäť cez Ruse a tá trasa mi prišla rýchlejšia aj zaujímavejšia. Čiže tento rok opäť na Ruse, no len môj názor.
# 2. 6. 19 11:59
bg2014
tiez som isiel do bg cez vidin a spet cez ruse a mne prisla cesta prave cez vidin lahsie zvladnutelna i ked to mam o 200 km viac ako cez ruse ale asi preto ze od botevgradu je az do burgasu dialnica, casovo som bol na tom rovnako ako cez ruse ,chcel som vyskusat,
# 2. 6. 19 12:09
henry_sk
Koľko bývajú čakacie doby v sezóne cez Ruse a Vidin?
Pôjdem zo 4-5.7. a späť 18-19.7. s prespaním, nočná jazda mi nevyhovuje.
# 2. 6. 19 12:11
bg2014
okrem roku ked opravovali most v ruse smerom do bg som dlhsie ako 10 minut necakal, na hranici som okolo 1-2 v noci,cez den to bude asi na dlhsie
# 2. 6. 19 12:39 upravil: bg2014
Fanatic
Loni jsem na RO . BG hranicích čekal max. 10 minut.
# 2. 6. 19 14:05
henry_sk
Fanatic - to bolo cez deň a v sezóne?
ja stále zvažujem rýchlejšiu cestu cez SRB o 2h, ale potenciálne dlhšie čakanie na hraniciach o tie 2h oproti Vidin/Ruse

keby už konečne rozšírili Shengen o BG+RO :-)
# 2. 6. 19 17:26
Fanatic
Jezdíme zásadně ve dne a to poslednítýden v červenci a první týden v srpnu.
# 2. 6. 19 18:59
VitoPO
Henry na Ro-BG hraniciach sa človek najviac zdrží pri platbe za most. Umelo (hlavne Rumuni) vytvárajú kolónu dosť dlhú na to aby človek potom pri okienku zaplatil to čo si povedia. Bežne namiesto 3 chcú 6 či 12 €. Odkedy sú však obaja v EU som nečakal dlhšie ako pol hodiny dokopy na oboch stranách Dunaja.
# 2. 6. 19 19:02
vinhifi
ja jsem jezdil vidin bregovo hegotin železna vrata. trasa v sobotu v polovine stpna prujezdna s vyjmkou nadlacu kde se čekalo 5O minut
# 2. 6. 19 19:46
RomanS
Vyzkoušel jsem obě trasy přes Vidin i Ruse.
Mě osobně vyhovuje Vidin. Malý provoz, silnice jak v RO tak BG dobré.Sice pár kamionů, ale nic strašného.
Na Ruse po RO dálnicích super, ale na nedodělaných úsecích velmi hustý provoz a docela rozbité silnice.
Čekačky na hranicích stejné, do 15 minut.
Jezdíme vždy poslední červencový víkend a druhý víkend v srpnu zpět.
Sumu na most (Vidin 6 euro, Ruse 3 euro RO-BG, 2 euro BG-RO) mám vždy přesně. Pro jistotu :-)
# 2. 6. 19 20:43 upravil: RomanS
henry_sk
vďaka za skúsenosti
takže píšte, že RO-BG aj opačne čakanie do pol hodiny aj v najhoršej dovolenkovej špičke
Trasa cez Vidin je asi výhodnejšia, pretože sa dá napojiť na diaľnicu Sofia-Burgas. Cieľom je Primorsko.

Horšie to bude asi s prechodom HU-RO, podobne ako bývajú preplnené HU-SRB.
4.júla začínajú prázdniny v Nemecku a budú sa valiť Turci domov.
# 2. 6. 19 20:52
Zindulka
HU-SRB je tragédie, HU-RO je na pohodu. Jezdíme také Rumunskem, ale my raději Ruse, protože ta nudná dálnice přes celé Bulharsko je trága, když na Vás peče stále slunce. Je to hodně únavné, na to klimatizace nepomůže. My jezdíme také poslední týden v červenci, ale raději ve všední den.
# 2. 6. 19 22:58
donco
Zindulka
Kdy jedete?Já 24.7.
# 2. 6. 19 23:13
RomanS
henry_sk
Přechod HU-RO v Nadlacku jak dálniční a tak starý v pohodě (přechod vždy v SO kolem 11-12 hod a zpět v NE 20-21 hod). Čekací doba do 15 min.
Přes RO jsem nezaznamenal větší výskyt Turků, ti jezdí zřejmě jen přes SRB.
# 3. 6. 19 07:10
Maxik
Pozdravujem večné stálice tohto fóra...po ročnej pauze od BG sa hlásim, nakoľko mám asi problém. Dnes rodinná rada rozhodla, že HR je strata času a dáme opäť Bulharsko. Problém mám preto, že ako každý rok mám domácu úlohu: vybrať dovolenku a samozrejme naplánovať. Problém by to nebol, ak by sa nejednalo o termín od 5.7. na 12 dní. Naučil som sa na tomto fóre veľa, ale začiatok sezóny je pre mňa tabu. Kam sa vybrať, aby more malo aspoň akú takú teplotu. Hotel už nehľadám, skôr pekný penzión pre 2+2 (1 a 7). Inštinkt mi hovorí, že by som mal hľadať niekde okolo alebo pod Burgasom. Myslím, že už teraz je tam o niečo teplejšie ako na severe, ale to je len môj predpoklad, tak uvítam každú dobrú radu. Ja viem, že toto vlákno je hlavne o ceste, ale aj o tom by sa chcel poradiť. Ale najprv musím vedieť kam to bude.
Tak zatiaľ toľko. Všetkým vopred ďakujem za dobrú radu.

Maxík
# 3. 6. 19 21:06
Anonymní
2 Maxik: Doporučujem určite niečo "pod" Burgasom. Napríklad Černomorets, kde je blízko z centra na pláž, alebo Kiten, čo je väčšie stredisko s južnou plážou pre malé deti.
Včeliak.
# 3. 6. 19 21:48
Maxik
Vceliak, dakujem... v Kitene sme už boli a boli sme spokojní. Je to uz ale 8 rokov a predpokladam, že sa to dole pod Burgasom riadne zmenilo. Uvazoval som aj nad Primorsko, ale to je asi preludnene, alebo nie? Mas nejaký typ na ubytko v Cernomorci? Deti sú vo veku 15 a 7. To hore je preklep.
Maxik.
# 4. 6. 19 05:41
RomanS
Maxik: Tak my jezdíme do námi oblíbeného Primorska d rodinného hotýlku Bliznaci( https://www.facebook.com/bliznaciprimorsko/). Je to vedle hotelu Jeravi, k moři cca100m. V posledních patrech jsou 2 apartmánky, denní místnost s malým kuchynským koutem a rozkládacím gaučem pro 2 děti (naše 16 a 9 let) + ložnice. Cena je 85lv/noc/apartmán. Krásný výhled na moře. Majitelé příjemní, čisto, pravidelný úklid.
Jinak je pravdou, že v Primorsku žádný velký klid nenajdete, je tam živo. Ale my zase máme ruch rádi :-) Nespočet atrakcí pro děti, mnoho super restaurací, aquapark,...
Co se týká počasí, čím jižněji, tím stálejší počasí a tepleji.
# 4. 6. 19 06:56 upravil: RomanS
VitoPO
@Maxik a čo takto Sozopol? Na centrálnej pláži plytká teplá voda, minimum vĺn. Pre deti ako stvorené. Ak by si chcel viem ti dať tip aj na ubytko v starom meste nejakých 30 m od pláže v tichej uličke a zároveň blízko do centra.
# 4. 6. 19 09:06
deiw
Jen se narychlo vmísím do vašich rad Maxikovi, a zase zmizím:

Netopýří kopec před Devou začíná vypadat, jakože by tam někdy ta dálnice i mohla vést (https://youtu.be/kv630xU9yow). Svah vypadá víceméně zpěvněný, brzo asi začnou s povrchem. Každopádně hlavně v té zadní části je to prasárna, sklon uříznutého svau je dost velký.
# 4. 6. 19 15:44
Anonymní
Hoj, my jezdime pravidelne Cernomorec, letos 14 dnu v cervenci..cenu za 2 dospele a 2 deti 11 a 7 let mame za apartman s tv, lednickou, sporakem, mikrovlnkou, prackou 25 euro za vsechny..kdyz prijedes na zastavku, kazdy den tam sedi cca 5 az 10 lidi a ruce maji cedulku Apartament..cena je cca velmi podobna, kdyz pujdes mestem, narazis na spoustu domu, kde se da ubytovat za obdobne penize..
# 4. 6. 19 18:01
Majo12
Čaute,čo potrebujem si tu vždy nájdem,ale teraz nemám moc času tu rolovať a stačí ak mi napíšete jednou vetou či niekto išiel ,,spodnú trasu" Trobeta-Turnu Severin - Craiova-Alexandria-Rus ako tú severnú cez Sibiu. Ako som tu písal mám zajednané ubytko na BG strane za prívozom Turnu Magurele, ale čítal som nespolahlivé recenzie. Išiel som dalej na Zimnicea a tiež nič moc. Tak z niečoho nového bude nakoniec asi klasika - Ruse. Len chcem vedieť či niekto viete aké to je na tejto spodnej ceste,lebo hornú už poznám veľmi dobre a nejak sa mi žiada zmena. Tak či tade ísť,alebo radšej klasika. Dik
# 5. 6. 19 08:27
Maxik
Všetkým vdaka za reakcie, ale začnem Majom. Ja, teda my sme išli tuto trasu dva roky dozadu a bola super. Popisal som to aj tu na fóre. Od Lugoj smer TROBEDA, v Crajova ranajy v Mc Donalde, spali sme v Caracal hitel Edinburg a rani smer Ruse a ZP. Odporucam.
# 5. 6. 19 10:29
Maxik
Pisem z MT tak pardon za preklepy. Vito vďaka, aj nad Sozopolom uvazzjem, ale BG milujeme pre velke vlny. Rybník mame aj v HR. Je tu jeden problém a to, ze nemôžem tento rok zvoliť iny termin a sleduhem pocasie a zatial to nie je najlepšie. Dufam, ze sa to prehreje.
# 5. 6. 19 10:33
Maxik
Este Majo... V 2017 pri D. T. Severin a Alexandrii tahali novy koberc. Cesta aj tak nola v pohode, ale isiel som v noci, nie cez deň, tak sa dalo svihat 120-130. V Crajova sme boli o asi o6.30. Na Alexandriu a Ruse som isiel cez den a tiez to bolo rychle... Tskze tak.
# 5. 6. 19 10:40
Majo12
Maxik dik. Tvoje info mi stačí.Skúsim prísť na ten posledný prevoz Turnu Magurele o 19:30 ako mám v pláne a ak to z nejakého dôvodu nevyjde pôjdem po 51A do Ruse. Bude nedeľa večer,takže pohodovka a niečo narychlo nájdem na prespanie v Ruse. Tam je toho veľa.A prinajhoršom pospím na benzínke. Nemám s tým problém,ale idú s nami v druhom aute známy a keď už ubytko tak len kôli nim. Darmo tu pri PC budem niečo plánovať - čo sa má stať sa stane. A ked nejde o život ide o hovno. Dovolenka predomnou,tak nejaká komplikácia takéhoto druhu ma nerozhodí. Keby som sa k moru ponáhlal tak samozrejme,že volím inú trasu,ale chceme zas niečo nové vidieť.
# 5. 6. 19 10:50
VitoPO
@Maxik : ak túžiš po vlnách a zvažuješ aj Sozopol nie je nič ľahšie ako si nájsť ubytko v novej časti smerom k Duni. Je tam veľa aj novopostaveného ubytka. Len sa treba rozkývať čím skôr :D nech už zvolíš tú či onú lokalitu. :D
# 5. 6. 19 11:11
Majo12
My už 12 rokov len Kiten a na kupanie chodíme autom do Careva. Tam sú vlny na pohladanie...
# 5. 6. 19 11:14
Majo12
pardon - Sinemorec
# 5. 6. 19 11:19
Anonymní
Čo tam na tie vlny nosíte surfové dosky?

Mňa upozorňovali, že napr. na severnej pláži Primorska bývajú dosť často červené zástavky poobede za veľké vlny. Plavčíci pískajú na každého, kto chce ísť plávať. Zostáva vtedy len ísť na južnú pláž - tá je kľudnejšia.
# 5. 6. 19 11:44
Majo12
V Primorsku na severnej pláži to býva dosť častý jav. Pískajú aj preto že je tam veľa ľudí a aj dosť nedisciplinovaných kúpajúcich sa. Na menších plážach to je viac tolerované.
# 5. 6. 19 11:51
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání