Fórum najih.cz > Bulharsko > Autem do Bulharska

Autem do Bulharska

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Muska
Po letech dovolených autem do I a HR jsme jeli vloni pro změnu do Bulharska. Především díky zmiňovanému "qartetu zamindrákovaných chlapů" tu na fóru jsem měl dost informací si cestu naplánovat a získal i představu co nás na ní asi čeká. Díky chlapi. Nediv se, anonyme, že tvůj popis cesty přes Rumunsko vyvolal takové reakce. Byl silně subjektivní, psaný se zlostí a věřím, že mohl mnohé uvažující o cestě přes Rumunsko odradit. A to by byla velká škoda. Nás přímo uchvátilo. Nejsme žádní závodníci, cestu si užíváme a taky je nám jedno jestli dojedeme o hodinu dřív nebo dýl. Vloni jsme to vzali přes Transfagaraš a letos přes Transalpinu, obě cesty s přespáním, a ten zářez do našich srdcí zůstal hluboký. Přes Srbsko bych jel rád jen ze zvědavosti, abych mohl obě země porovnat, ale bojím se, že cesta bude stejně ubíjející jako třeba přes Maďarsko. Trasa Rumunskem není jen jedna, ke každé je tady na fóru dostatek informací a záleží na konkrétním člověku, co preferuje a jakou si zvolí.
Ohledně slušnosti a arogance tu bylo poslední dobou napsáno hodně. Osobně si myslím, že základem každé diskuse je představení se navzájem a vystupovat jako anonym je přinejmenším neslušné. Snad není takový problém se zaregistrovat a pod jedním jménem se tu prezentovat, ostatní tak mají možnost udělat si o konkrétním přispěvovateli obrázek. Stejně tak se mi nelíbí "odpovědi" na jakkoli banální otázku. Než si kopnout do tazatele, není lepší jí nechat bez odpovědi? Třeba ho pak samotného napadne hledat svépomocí.
Těm co ještě letos do Bulharska jedou, přeju šťastnou cestu a nám ostatním nezbývá než se těšit na příští rok.
# 6. 9. 18 09:08
vinhifi
tak možností je mnoho všude. V Srbsku jsou to min 4 cesty. V Rumunsku vice, napočital jsem jich minimalně 8. Ta zajimavá část je na obou zemich stejná, je jen 100 až 200 km. Krajina mezi Beogradem a Szegedem je stejně nudna jako mezi Pitesti a Ruse. Co je mezi Aradem a Sibiu odpovida krajině mezi Beogradem a Niší. Kdo chce vidět zajimavosti, stejně musi odbočit z nejrychlejší trasy. Málo se to zminuji bulharské zajimavosti,jak průsmyky Trojan a Šipka, tak pohoři Rila a Pirin. Obě jsou vyšší než Karpaty a a zvláště Rila je těsně vedle dálnice Sofia Plovdiv. Napřiklad na trase Beograd Negotin jsem na živo viděl pálení uhli v miliřich, projel jsme zlatým dolem u Majdanpeku a dále jsem viděl jezero Železných vrat
# 6. 9. 18 09:33 upravil: vinhifi
Anonymní
Anonym . ....Po prvé jsem jel přes Rumunsko jen pro to, že se tady o něm básní jak je to super. ...Rumunsko pěkný cesty? Kde? Cesta přes hory, samej kamion, koňský povozy. Vidin-Calafat čekání 1 hod. Nadlac 2 hod. Ve stejný čas na Horgosi čekání 30 min. ... Radši budu s Turkama čekat na hranici a rýpat se v nose :-)

Prídeš na fórum, napíšeš svoj názor týmto spôsobom a si prekvapený, že ti dajú vyžrať. Máš právo na svoj názor a nikto ti ho neberie. Ale reakcie boli adekvátne tvojmu spôsobu vyjadrovania sa.

Skúsil si cestu cez RO a nebola podľa tvojich predstáv, hold smola. Napriek tomu sa dalo napísať inak.

Môj názor.
# 6. 9. 18 10:04
Fanatic
Pro anonyma: Již jsem nechtěl přispívat k této diskuzi, ale jaksi mi to nedá.
Píšete, že se máme v Kersku poplácat po zádech. Mohu vás ujistit, že mi to možná i uděláme. Nemáme se totiž za co stydět.
Ale proč se nechcete zúčastnit i Vy??? To se snad něčeho bojíte??? Třeba stráty anonymity???
# 6. 9. 18 11:48
Fero
Ako to tu čítam, tak uplne iná diskusia v máji a júni ako teraz. Hold musíme zase rok čakať tak asi iné nálady. Prajem vsetko dobre.
# 6. 9. 18 16:09
Anonymní
Muska - Nediv se, anonyme, že tvůj popis cesty přes Rumunsko vyvolal takové reakce. Byl silně subjektivní, psaný se zlostí a věřím, že mohl mnohé uvažující o cestě přes Rumunsko odradit. A to by byla velká škoda. Nás přímo uchvátilo. ---- Ano byl subjektivní, byl to můj názor, čistě osobní. Zlost v něm nebyla. Můžu někoho odradit od cesty přes Rumunsko? Ano můžu. A co? Nechápu. Ať ví, že to není Německý autobahn. Pokud se budou chtít kochat tak OK.

Anonym 6.9.18 10:04 --- Dalo se to napsat jinak? Dobře. Jel jsem Do ČR přes Rumunsko. Calafat-Drobeta a za Lugoj na Dálnici. Cesta super. Rovinka, nikde nikdo. Čekal bych kamiony páč tama jezdí (pře Srbsko nemůžou), ale nikde nikdo. Na Nadlaku na mě mávali ať nezastavuju a jedu dál. No za hoďku jsem projel celý Rumunsko. Na hranicích mi nikdo nelezl do auta a nenabízel dřevěny věci. Mimochodem jsi se nepodepsal a Muška ti to dá sežrat.

Fanatic: Já jsem nepsal, že se máte plácat po zádech. To byl ten druhý anonym. Ten co potřeboval poradit a vy jste ho poslali do řitě ať si to vygůůůgluje. Tak asi gůůůgluje a hledá to ve vlastivědě asi Rumunské. Chudák.

No a co se týká vašich přezdívek tak taky o Vás nic neříkají.
Nasralo Vás, že jsem napsal, že se mi nedobře jelo přes Rumunsko?
Jste Rumuni, že Vám to vadí? Máte Rumunsko jako cílovou destinaci?
Pouštíte v Rumunsku kačky? Ne.

Dobrou noc.

A už se na mě vykašlete.
# 6. 9. 18 20:57
Muska
Naprosto chápu proč se schováváš za nick Anonymní.
# 7. 9. 18 07:13
Anonymní
.....nikoho si nenas...okrem seba. Iba žasneme nad tým, čo vie s človekom urobiť jedna nevydarená cesta.

A ak sa môžem opýtať, ako si vedel že na Horgoši by si čakal iba 30 min.? Na Orbione som čítal príspevky, kde sa spomína čakanie od 3 do 7 hodín v termíne ako si písal ty. Nespochybňujem čo píšeš, iba sa pýtam.

Maxík
# 7. 9. 18 09:15
Anonymní
Maxik- Kamos jel z Pazarziku a volal z Horgose, ze 30 min. Ja prave myslel taky, ze je tam cekacka. Z odbocky Na Blagoevgrad jsem do Mako (Hugaria) jel 12 hod. Jel sem s malim a brblal kdy tam budem atd. Bylo to narocne.
# 7. 9. 18 10:45
VitoPO
hm, to ale ti muselo byť dopredu jasné, že Rumunskom cez deň určite neprefrčíš rovnako rýchlo ako cez Srbské diaľnice. Predpokladám,že si nechcel skysnúť najprv na Kalotine a potom na Horgoši. Občas je to ohľadom čakania lotéria, na vstupe do Maďarska zvlášť, pretože Schengen. A keď si poriadne prečítaš moju prvú reakciu, tak som sa len podivil nad horami a konskými povozmi. Nič viac a nič menej.
# 7. 9. 18 12:20
Anonymní
Každá cesta do zahraničí je loterie,hraje tam fůra faktorů.Prázdniny v Německu,svátky v Turecku,sezóna,víkendy,denní doba.Nikdy se dopředu nedá na 100% odhadnout čas,ale podle těchto faktorů co jsem vypsal se dá předpokládat zdržení.Já s menšími dětmi jezdím konec června,nejlépe pon-st a vyjíždím na noc.Tím eliminuju maximum možného zdržení. Jedu přes Srbsko a Tompu.Tam jsem nečekal nikdy víc jak 15min. V sezónu před 2 lety jsem jel konec srpna,tak jsem to vzal přes Rumunsko.To že jsme v dědinách na jihu potkali přes den koňské povozy jsme brali jako zajímavost,která se u nás už vidí velice zřídka.Obdivovali jsme jak s tím jezdí i děti.Jeli jsme na pohodu a přespali pod Karpatami,abychom byly v sobotu ráno brzy nahoře( Transfagaraš).Po cestě jsme zastavovali a kochali se a fotili.Nahoře bylo v 10h pohoda.Jak jsme za cca 1h odjížděli,tak už se nahoru valily kolony Rumunů.Víkend je tam plno,s tím jsme počítali.Jinak hlavní cesty bych řekl,že jsou vpohodě.Lokální jak kde,třeba směr Vanatorii Mici je to díravé,ale díky tomuto fóru jsem to věděl dopředu a počítal s tím.Ted už je ta cesta zřejmě opravená,protože jsem tama jel naposledy před 2 lety.Díky informacím ostatních co tudy jezdí jsem nabral odvahu to zkusit.Nebudu doporučovat jestli lepší jet přes Rumunsko nebo Srbsko,každý by si měl najít vlastní optimální trasu.Je jich spousta.Jak někomu nevyhovujet jet mimo dálnice,tak třeba já jezdím Maďarsko mino dálnici ,protože jsou tam pěkné hlavní tahy,rovina bez nějakých kopců a není to o tolik pomalejší než dálnice.To že ušetřím na známce je taky + a tím pádem jedu na Tompu,kde je menší provoz.Někdy to může být i rychlejší než po dálnici a Horgoš? Tudíž bych doporučoval,aby se zde již zbytečně neútočilo a spíše sem psali postřehy a zkušenosti,které můžou pomoci ostatním s výběrem jejich nejoptimálnější trasy. RomaN
# 7. 9. 18 12:39
Anonymní
Dobrý,chcem sa tiež podelit zo svojou cestou po Balkane.Minulý rok som si naplánoval dovolenku cez Balkán.Rano v sobotu asi o 10,30 som vyrazil smer Madarsko a Srbsko.Za Kečkemetom som odbočil z dialnice smer Tompa.Hranice HU-SRB po 5.minut na každej strane a okrem pasu nikto nič.Mýtnice v SRB po 5 minut až na poslednú pri Niši tam asi 15minut.Niši sme spali super hotel Zelený Vir 44euro za 3.ludí plus ranajky rano o 10.00 smer Grecko SRM-MAC hranice 5.minut MAC-GRE hranice to isté ,mýtnice v Macedonsku chvilka možno preto že bola nedela.Po 8.dnoch v Grecku na Chalkidikach smer Kavala a potom Bulharsko.Hranice GRE-BUL 5.minut colnici sedeli v jednej bunke spolu a za nimi parkovisko a tam za mnou utekal chlapík čo predával dialničné znamky.Cesza asi 1.5hodiny po dobrých cestach pokial som neprišiel na dialnicu Sofia -Burgas tam 140 až do Burgasu,super cesta dobré benzinky. Po 3.dnoch na Zlatých Pieskoch smer Ruse a Rumunsko .Prvý dojem po prejazde mosta cez Dunajoklamala ma ena čo predávala dialničnú znamku o eoro ale to je moja chyba mal som byt pozornejší.Potom obchvat Bukureši a smer Bran pozriet Drakulou hrad.cesta v RO pohoda až posledých 20km od hradu 4.trieda.Na hrade zástupy ludí hrad je bieda Slovenské a české sú krajšie za 45minut sme boli vonku slabota,nedoporučujem nikomu ale to je len moj názor.Ubytovanie pod Hradom super 100.percentná spokojnost.cesta domov z Branu po 20km cesty štvrtej triedy uplne v pohode,tankovanie cez kartu všade bez problemov hranice RO-HUN 2.minuty rumunka pozrela pasy madarou som ani nevidel.V Rumusku neboli zle cesty trochu viac kamionov ked som išiel tak kde ešte chýba dialnica ale to je normalka.Bezproblemová dovolenka jazda cez Balkán moja prvá a dúfam že nie posledná.Juraj K.
# 7. 9. 18 15:22
Anonymní
VitoPO - Jo nechtěl jsem skysnout na Kalotině a na Horgoši. Když jsem jel tam tak Horgoš na Maďarsko vypadal hrůzostrašně, ale to byla Sobota. Teď jsem se vracel v Úterý. Chtěl jsem i zavspomínat na Rumunsko z dob, kdy jsme tam jezdily vlakem. Věděl jsem kudma pojedu, že to nebude 140 km/hod, ale nějak jsem zazdil ty kamiony. Z mé strany nezkušenost s jízdou přes Rumunsko jižním tahem. Jak je to středem Rumunska taky nevím. Jezdím vždy Srbsko. Co tam někteří předváděly s těma Bávama bylo taky na hraně. Předjížděly kde se dalo i nedalo. Já nejsem pirát silnic takže jsem vyčkával na jistotu. Zamnou sinátor čučel na dvd, takže jsem poslouchal navíc řev želvy ninja. No dobrý to bylo :-)

BULHAR
# 7. 9. 18 16:04
Čečulák
Stredem dve ruzne zkusenosti, pred 3 lety v noci v podstate se soumrakem prestali platit dopravni predpisy, tir 100 pres vesnice, pokud si jel pomaleji tak te tlacil a klidne i predjel...takze jsem se prizpusobil, kdyz od proti tma, tak se udelal vlacek a ty nej bezmozci jezdili i na tmu v protismeru do zatacek, coz uz na me bylo moc a prestoze lecos dam, tak toto uz opravdu hazard. Videl jsem i kamion na kolech na jedne strane ve sjezdu a na konci oblouku ze zvrhl zpet, po par obloucich chytil rohem vycnivajiciho navesu za kabinou o protijedouci bok kamionu...ani nezastavili. Dalsi rok o toto chytrejsi jsem jel pres den a to se nic tak hrozneho nedelo, semtam nejaky blb, tak jako v CR.
# 7. 9. 18 17:23 upravil: Čečulák
Maxik
Anomym-s tym brblanim deti ta viem pochopit. Aj preto taham radsej v noci. A ak cez den, tak s prespanim. Závidím rodičom, co niečo také nepoznajú. Ale myslim,ze ich vela nebude. Hold su to deti:-)
# 7. 9. 18 20:16
deviltaz
Ahojte vsetci ,
prepáčte že Vám vstupujem do diskusie , ale rád by som posunul pár info z mojej cesty do BG :)

Cesta do BG:
vyrazil som 29.8. zo SR - cesta cez Šahy - Vác - Budapest - M5 diaľnica - smer na RO (prechod starý Nadlac - čakanie 1-2 min) - A1 dialnica až po Transfagarasan (prespanie na hoteli tesne za Transfagarasanom).
2.deň Pitesti - cez Vanatori Mici do Ruse (prechod cez most 3EUR - dal som tete presne ) - čakanie hranica asi 5 - 10min.) - Varna cez A2 a potom po pobreží do Slnečného pobrežia.

Cesta tam príjemná , bez kolón a čakania (intenzívne ale používam WAZE online navigáciu ) . Obed som mal ( a odporúčam) v Starom Nadlacu v reštaurácii Slovenská koliba. Nadlac je veľmi príjemné mesto - až cca 50% ľudí sú etnickí Slováci , takže dohovoríte sa všade. Transfagarasan som šiel 1. krát a urobil na mňa veľký dojem (išiel som až poobede o cca 17:00) - žiadne kolóny , asi som mal šťastie. Osobne v budúcnosti v tých horách chcem stráviť viac času (aspoň o 1 deň naviac pri ďalšej ceste).
Kvalita asfaltu v RO (viem , že je tu búrlivá diskusia okolo tohto) - zhodnotím ju asi takto: diaľnice , cesty 1. triedy - bez problémov . cesty 2. a 3.triedy - závisí od miesta (napr. medzi Vanatorii Mici a Giurgiu sú miesta kde sa dá ísť 150km/h ale sú miesta kde max. 80km/h aj to treba obchádzať jamy) . A áno v tomto úseku môžete stretnúť aj konské povozy ...ale kamiónov málo a miest na predbiehanie plno :)

Počasie v BG počas môjho pobytu (30.8. až 6.9.) skvelé - každý deň cca 30Celzia.

Cesta späť do SK .
CCa rovnaká ako do BG , ale až na to , že cez Transilvánske alpy som šiel z časových dôvodov cestou číslo DN9 (to je tá hlavná cesta medzi Transfagarasanom a Transalpinou ) - kamiónov bolo podstatne viac , ale jazda svižná (cca 3x som sa dostal do menšej kolóny - pri Pitesti na konci dialnice , pri Curtea Arges na konci mesta je kruhový objazd a raz v horách bola nehoda . Prespal som v meste Sebes a 2. deň štandardne po A1 do Starého Nadlacu cez hranicu (čakanie na hranici cca 15min o 14:00) a odtiaľ po M31 a M5 do Budapeste. Pozor smerom na Šahy - od Budapeste po Vác je vo výstavbe diaľnica a sú tam dosť dlhé kolóny najmenej 20-30min navyše ( a najmenej 2 roky to budú ešte stavať).

Celkovo keď to porovnám s cestou cez Srbsko (po minulé roky som ju preferoval) môj subjektívny názor :

cez Srbsko je cesta cca o 2h kratšia a asi o 50-100km dlhšia...je to spôsobené množstvom diaľnic. Cesta je to ale dosť nudná - pekný úsek je iba Stará Planina pod Nišom.cez Rumunsko je cesta podstatne zaujímavejšia , Karpaty sú jednoducho mimoriadne - je jedno či pôjdete Transfagarasan, Transalpina či DN9 alebo až ku Brašovu . časovo ale mierne dlhšia (ale ak dokončia úsek medzi Margina a Deva A1 - ušetrí aj 30min) a trochu opravia cestu pri Giurgiu a Ghimpati , trúfam si povedať že nie o moc dlhšia časovo. Bezpečnosť v Rumunsku sa významne zlepšila tiež.
A jedna rada ako jazdiť cez Rumunské dediny a mestá ...nalepte sa na niekoho miestneho a držte sa jeho rýchlosti aj keby to bolo 100km/h po dedine ...ak bude radar či iný problém , on to vie veľmi dobre vopred (hádam každý 2. vodič má CB radio a miestni na seba blikajú vždy keď sú policajti alebo iný problém)

Navyše pri ceste Srbskom je riziko hraničný prechod. Síce skúsenejší vedia , že medzi HU a SRB je ich niekoľko a napr. Bački Vinogradi je bez čakania ale od SRB do BG neexistuje rozumná alternatíva bez 2h sklzu . Chodím do BG už cca 10rokov a na Kalotine som nestál nikdy menej ako 1h (a to som chodil cez noc alebo veľmi skoro ráno) a pri ceste späť najmenej 2h .

Samozrejme každý má iné skúsenosti a iný pohľad na vec , takto vidím ja.

Snáď tým niekomu pomôžem pri plánovaní cesty.
# 9. 9. 18 08:54 upravil: deviltaz
BULHAR
Tak jsem se zaregistroval. A sorac za ty neprilis pekne prispevky. Asi starnu.
# 9. 9. 18 10:36
Čečulák
Smekam kloboucek BULHARe,
taky jsem si vzal radu od Musky k srdci.
# 9. 9. 18 11:24
vinhifi
Nutno ocenit
# 9. 9. 18 16:04
Maxik
"Já to tedy beru šéfe". Vsetci starneme, ale klasika ostava:-), aneb vitaj v klube.
# 9. 9. 18 18:41
Muska
Ty poslední příspěvky jsou super! Jsem rád, že tu zase vládne dobrá nálada.
# 10. 9. 18 07:36
deiw
Včera jsme se vrátili domů (tenhle rok už podruhé). Musím poděkovat ženě (která si to nepřečte :D) za nápad vyrazit dříve. Její idea vyrazit z Ruse ve 4 v noci realizovatelná nebyla, ale v 6,30 ráno jsme vyjížděli (oproti obvyklým 9). Na hranici zdržení asi 50 minut, nevím, co ti Rumuni blbli.

Každopádně ve 12 už jsme si dávali oběd v restauraci před Sibiu. Provoz relativně nízký, kamiony jsem chytil jen 2, a ty ještě jely tak rychle jako já. V 5 na novém Nadlacu (na OMV v Aradu jsem si z wifi zjistil, že zdržení je jen 11 minut, tak jsem se ani neobtěžoval na starý Nadlac).

Nejhorší část cesty Maďarsko - po krásném různorodém Rumunsku je to ubíjející cesta, která se vleče, i když to je jen poloviční vzdálenost. Navíc to jsou hovada, tak hnusná, nefunkční, zes*aná odpočívadla jsem nikde neviděl. Bohužel dcerce se zachtělo na wc ve chvíli, kdy další pumpa byla v nedohledu. Takové odpočívadlo (spíše žumpu) jsem ještě neviděl, takže nakonec jsme i my přispěli k zuboženému stavu. Jak to může někdo nechat dojít do takového stavu nechápu. A ze zkušenosti na tom ostatní odpočívadla nejsou o moc lépe. Oproti Rumunsku nebe a dudy, se západem nemá smysl srovnávat.

Navíc i ti jejich řidiči jezdí jak idioti, takových myšek z pravého do levého na poslední chvíli, kdy jsem to musel zadupnout ze 130 na 100 nepamatuju.

Cenu pro idiota na cestách ale vyhrává jeden Rumun s Xsarou:
Po cestě mezi Pitešti a Sibiu si počkal na jeden z těch mála rovných úseků, kde se dá předjíždět. Jal se předjíždět, i když jsem já (o 10 aut dále) viděl, že to nedá. Šlápnul na to, vyjel doleva, načež uviděl to auto v protisměru, dupnul na brzdu, začal se vracet doprava zpátky, přičemž dostal smyk, auto se mu zase otočilo předkem do protisměru a zadkem doprava, a jen zázrakem to nakonec ukočíroval, a i díky mocnému bržděmí protijedoucích to nakonec skončilo bez nehody. Já bych po takovém kousku nepředjížděl minimálně měsíc. Ten vůl ale už za dvě minuty předjížděl tak, že protisměr zase zuřivě blikal a brzdil, aby se nepotkali...

Nakonec jsme byli doma v 11 večer, což ve srovnání s obvyklým časem 2,30 po půlnoci bylo neskutečné blaho. V noci před cestou stejně spím špatně, takže tuhle variantu budu praktikovat častěji, ten spánek po cestě je zlatý.
# 10. 9. 18 12:03 upravil: deiw
VitoPO
@deiw : mno aj preto čo si popísal jazdím Rumunsko radšej cez noc. :) Pri ceste cez deň som mal občas pocit, že tých blbcov za volantom asi priebežne zhadzujú, aby sa ostaní na cestách nenudili. :) Takto v noci to síce je únavné a náročné na sústredenie, ale podobných imbecilov prakticky až na výnimky nestretávam, idem si viacmenej svoje tempo a šetrím nervy. :)
# 10. 9. 18 12:35
deiw
@VitoPO: Kdy vyrážíte (den v týdnu), a jak to děláš se spánkem? Protože já bych to ve čtvrtek/pátek po 4/8 hodinách v práci přes noc asi nedal (směr do BG).
Směr do CZ by šel tak leda že bychom opravdu vyjeli v ty 4 ráno, jak manželka plánovala :), to bych pak jel PIT-SIB mezi 6 až 9, a to by mohlo být docela v pohodě.
# 10. 9. 18 13:01
VitoPO
@deiw : na dovolenku vyrážame v sobotu proti noci, zvyčajne okolo 17. Medzi Sibiu a Ramnicu Valcea idem zväčša ešte za tmy, resp. na svitaní.
Cestu späť plánujem zase na víkend so štartom v sobotu a snažím sa odísť z Varny po 15 nášho času. Vtedy prichádzam za Pitesti v dobe keď so stmieva, resp. už je tma. Tohto roku som vyrazil skôr a zbytočne som skysol v kopcoch minimálne hodinu.
# 10. 9. 18 14:05
qwtre
od roku 2019 v BG uz len e-vinetka...

URL
# 19. 9. 18 17:20
VitoPO
mno dali si načas, ale čo som v tom článku čítal, tak ročná bude platiť rok odo dňa zakúpenia a nie ako u nás len v kalendárnom roku resp. do konca januára nasledujúceho. Plus možnosť jednodennej pre tranzitujúcich. Paráda.
# 19. 9. 18 20:44
vinhifi
taky potřebujeme tydenní nebo měsiční....
# 20. 9. 18 10:54
VitoPO
vinhifi : podľa toho článku to vyzerá tak, že ani ceny ani dĺžka platnosti sa nebude meniť, takže budú aj týždňové aj mesačné, akurát pribudnú jednodňové. Ale možnosť kúpiť si ju vopred online je fajn.
# 20. 9. 18 13:29
deiw
Super, elektronickou schvaluji, konečně nemusím hledat pumpu, která má tu délku, kterou potřebuji.

Jen nevím, jak moc ekonomické (pro BG stát) budou ty jednodenní známky. Ono i spousta turistů si koupí jednu na cestu k moři, druhou na cestu zpátky, a hotovo.
# 20. 9. 18 13:44 upravil: deiw
Anonymní
Je otázkou kolik bude stát jednodenní? Pro ty co přijedou k moři a týden nebo 14dní se s autem nehnou z místa to může být levnější.Pro tranzitující turky taky.Možná počítají s tím,že by se přesunula část turistů co jedou do Řecka přes FYROM,tak výhodnější známka by je mohla přesvědčit pro cestu přes BG.Aspon ty co jedou na sever.Není to jen o ceně známky,ale i z toho plynoucí tankování pohonných hmot,ubytování,jídlo.To je také třeba přičíst jako ekonomický přínos a nejen příjem ze známky.
# 20. 9. 18 14:19
deiw
"Ще има и еднодневни винетки. Каква ще е цената им обаче засега не е ясно. "Веpоятно ще стpува стотинки", обясни Глосов."

"Pravděpodobně to budou stotinky".

Doslova asi ne, vzhledem k ceně 15lv za 7 dní očekávám cenu tak 3 leva.
# 21. 9. 18 10:36 upravil: deiw
vinhifi
setkani milovniků Bulharksa v Kersku 10.11 v Hajence
# 26. 9. 18 07:57 upravil: vinhifi
Fanatic
Opravuji: V Kersku
# 26. 9. 18 11:39
Anonymní
Dnes otvárajú nový úsek diaľnice A3 od Gilău po Nădăşelu:
https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/inca-opt-kilometri-de-autostrada-des chisi-vineri-1002704
Včeliak
# 28. 9. 18 10:22
VitoPO
@Včeliak : no to si ale mákli s tým jedným dlhým mostom, čo im chýbal na tomto úseku. Veď to tuším začali stavať len niekedy v apríli či máji. Paráda, zase o nejakých 20 minút menej cesty. :D
# 29. 9. 18 18:34
deiw
A1 Arad-Deva, úsek před napojením na současnou dálnici před Devou, takzvaný "netopýří kopec" - vizualizace & současný stav
# 18. 10. 18 11:33
scottanderson19 70s@gmail.com
Potrebujete súkromné ?€??€?alebo podnikateľské úvery vo výške 3% na rôzne účely, ak áno, kontaktujte nás teraz na: scottanderson1970s@gmail.com
# 12. 11. 18 10:25
Anonymní
scott si fetoval ked si to pisal????
trocha mimo toto je forum o BG
# 17. 11. 18 18:38
VitoPO
Viem, že asi je ešte skoro, ale nedá mi sa neopýtať : Plánuje, resp. už má naplánovanú niekto budúcoročnú dovolenku? :D
# 20. 11. 18 15:51
bg2014
Vito ale kdeze skoro, ja uz som naplanovany aj rezervovany od septembra
# 20. 11. 18 16:04
Fanatic
Již při letošním odjezdu z Obzoru jsem si zamluvil termín na příští rok.
# 20. 11. 18 19:22 upravil: Fanatic
vinhifi
ja taky od zaři na plaži Kavacite... jedine co nemám zajištěno je ubytovaní na cestě tam a zpět...
# 21. 11. 18 13:18
deiw
No první termín už máme - švagr zarezervoval na Kamčiji 2 apartmány na pláží první týden v červenci.

Akorát že 7.7. má v Praze koncert Ed Sheeran, tak žena uvažuje, jak to udělat. Já jsem potichu a nechávám to vyhnít, beztak za chvíli nebudou lístky :)
# 21. 11. 18 14:07
deiw
Jak vidím, když někdo najde to místo, kde je spokojený, tak se mu jinam už nechce :)
My měli tento rok štěstí, všechny 3 dovolené (Kamčija, Lozenets, Trojan) se nám povedly, vrátit se všude asi nevyjde, navíc žena je dobrodruh-objevitel, vždy chce vidět nová místa, tak uvidíme, kde to bude.
A nejlepší je malá - ta za svých 5 roků procestovala více, než jsem já stihl do 25ti :)
# 21. 11. 18 14:13
Muska
My máme od září booknuté ubytování na červenec v Sarande a na srpen v Primorsku. Myslím, že to není brzy.

@deiw: my se jako děti podívali do Bulharska a Maďarska. Staršímu synovi je 17 a procestoval s námi/prarodiči 15 evropských zemí a některé vícekrát. Dnešní doba prostě cestování přeje a to je podle mě dobře. :)
# 21. 11. 18 14:43
RomanS
My už máme taky zamluvený ubytko v Primorsku u severní pláže. Byli jsme tam letos a za ty prachy super (16000Kč/apartmánek/14nocí). Už se taky těšíme na bulharskou kuchyni v místních hospůdkách :-)
# 26. 11. 18 12:09
Zindulka
My jezdíme za 11 Euro na osobu a den (v červenci a srpnu, v červnu a září za 7 euro) a také máme zamluvené od srpna letošního roku na léto následující. My jsme již několik let v penzionu Goševi, což je perfektně umístěný penzion jak blízko severní i jižní pláže, tak centra. Když jsme jezdili jako větší rodina, tak jsme hledali apartamenty, ale nyní jezdíme dva a proto hledáme pokoje se sociálním zařízením a v klidném místě (jelikož nám není 20 - 30), a toto nám tento penzion plně nabízí. Navíc jako bonus máme to, že se tu setkáváme se "starousedlíky", kteří sem jezdí také již několik let, takže se těšíme i na známé k posezení a pokecání, protože víme, že bude v penzionu příjemné osazenstvo. Pro nás je to dokud nám to zdraví a ostatní dovolí nejlepší dovolená v Primorsku. V tomto ne příliš příjemném počasí jen a jen vzpomínáme a plánujeme, jak to bude v létě.
# 29. 11. 18 00:13 upravil: Zindulka
deviltaz
Ahojte ,
ak som sa správne dočítal , už aj Bulhari majú elektronickú diaľničnú známku od roku 2019.


Kúpiť sa dá online tu:
https://www.bgtoll.bg/en/

alebo stiahnut a zaplatit cez aplikaciu :
google play store
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.kapsch.BGTOLL
apple
https://itunes.apple.com/us/app/bgto...1736?ls=1&mt=8


ale ako mnoho vecí má to háčik,
môžete si ju kúpiť max. rovnaké obdobie pred jazdou ako je platnosť.
pr.: chcem 1 mesačnú známku - môžem si ju kúpiť max. 1 mesiac vopred.


Dá sa kúpiť na 1 týždeň , 1 mesiac , 3 mesiace , 1 rok ...myslím , že ceny sú rovnaké ako posledný rok .

údajne by mali byť aj nejaké self-service stojanky , ale zatiaľ som sa nedopátral kde (v zásade ma to ani moc nezaujíma - ked to môžem kúpiť online) .

Dočkali sme sa ...koniec šmejdov na hraniciach , čo sa pravidelne snažili okradnúť .
# 21. 12. 18 16:55 upravil: deviltaz
VitoPO
Ľudkovia, no normálne začínam chytať mindráky z toho, že ja síce mám predbežný koncept, ale termín budeme ladiť až oveľa neskôr.
Ešte keby sa tak dalo dopredu zaplatiť mýto za most v Ruse a bolo by to super.
Každopádne vám všetkým prajem príjemné a pohodové prežitie Vianočných sviatkov.
# 24. 12. 18 13:54
deiw
Přeji vše nejlepší v Novém roce, a co nejhezčí dovolené (nejen v BG) všem :)

Jinak teď to zkusili na RO-BG hranici i na mě se 6E. Obvykle mám přesnou sumu, ale teď jsem měl jen 20. Dal jsem mu to, vrací mi hrst mincí. Už jsem to chtěl hodit do peněženky, když se mi zdá, že jich je nějak málo - počítám - 14E. Tak mu to ukazuju, týpek to jakože přepočítal, a s klidnou tváří mi dal ještě 3E. Parchant, na Vánoce krást.
# 4. 1. 19 11:45 upravil: deiw
RomanS
I já vám všem přeju v novém roce 2019 hodně zdraví a mnoho najetých kilometrů bez nehody.
Elektonická dálniční známka i v BG? Tak to je super zpráva. Ted jsme už jen u nás v ČR sto let za opicema a musíme známky lepit na sklo :-)
# 4. 1. 19 12:15
pacesol
Přátelelé - kamarádi. Všechno nejlepší v novém roce. Začínám plánovat dovolenou, tak poprosím o pár rad a postřehů. Po mnoha letech v HR jsem poslední 2 roky zakotvil asi na delší dobu v BUL. První cesty jsem dělal spíše defenzivně přes Srby. První rok nezkušený očistec na hranicích, druhý rok vyčůraně přes Bajmok a Strežimirovci. Tam i zpět báječné. Letos se chci konečně vydat přes Rumuny. Časový plán je jasný. V pátek odjezd z Olomouce tak, abych byl navečer za Szegedem a vyspal se někde v HU. Brzo ráno odjezd do Rumunska a tady bych rád viděl do večera něco pěkného. Prosím o tipy na pěknou cestu, hrady, města kláštěry. Nějak si potom už intinerář udělám. Dal jsem si na cestu celý den. Zejména si úsek Sibiu - Pitesti by mne zajímal kam v horách odbočit. Našel jsem ještě cestu přes hory od Sebes. Kudy je to pěknější a zajimavější.
# 4. 1. 19 18:34
Fanatic
Trasu Sibiu - Pitešti můžeš jet třemi cestami. Transalpina, údolí řeky Olt, Transfagaraš (zřícenina Tepéšova hradu, nádrž Vidraru).
# 4. 1. 19 18:53
pacesol
Transfagaraš a Vidraru jsem asi zvolil jako No.1 Jen ten hrad jsem na trase nenašel. Trasa údolím Olt se mi zdá spíše jako cesta k moři, než vyhlídková. Transalpina je také zajímavá.
# 5. 1. 19 18:04
RomanS
Pro pacesol:
Tak my minulý rok vyjížděli z Pardubic cca ve 12 hod a v 21 hodin (rumunského času) jsme dojeli do příhraničního městečka Nadlac. Tam jsme přespávali v Motoranch u Pytláka (46.163559, 20.753424 -zajištěno přes booking). Ubytko velmi skromné, ale na přespání to stačí a je to levné.Pokoje s postelema a skříní,společná koupelna a kuchyň. Ráno jsme vyjeli cca kolem 8 hod a po A1 jsme dojeli do Sebese, kde jsme cca ve 12 hod odbočili na silnici 67C - Transalpinu. První část cesty je pohodová, zastavili jsme se u místní přehrady. Bohužel jsme chytli horší počasí, chvílema dost pršelo. Druhá část silnice 67C (od křižovatky se silnicí 7A je pro řidiče podstatně zajímavější. Vystoupáte krásnýma serpentýnama do výšky přes 2000 mnm a když chytnete jakštakš počasí, jsou to nádherná panoramata :-) Občas jsme zastavili u krajnice (je to normální) a udělali nějakou tu fotku. Na netu najdete spoustu videí. Potom jsme se za Novaci napojili na sil 67 do Ramnicu, E81 Pitesti a dále po dálnici A1, kde jsme odbočili na Vanatorii Mici a směr Ruse. Do hotelu Family v Ruse (43.859018, 26.014018 - zase objednáno přes booking) jsme dorazili kolem 21 hod. Na hranicích bez čekání (sobota). Hotel na tu cenu super, připlatili jsme si na ráno snídaně za 3 eura na osobu. Snídaně formou základního švédského stolu - čaj, káva, džusy, mléko, pečivo, jogurty, salámy, sýry, marmelády, prostě co člověk ke snídani potřebuje :-). Pak jsme to dojeli do Primorska.
Já jsem přes Srbsko nikdy nejel a ani mě to neláká :-). Odrazuje mě ta dálnice, bohatě mě to stačí přes Madarsko, tam je to pro mě nekonečný. Rumunsko je v pohodě.
# 5. 1. 19 18:09
Anonymní
Říká se, že Transfagaraš se má jet od severu a Transalpina z jihu. Mám projeté obě cesty z obou stran a musím říci, že tomu tak asi bude. Rozhodně Transfagarašskou magistrálu je zajímavější projet při cestě k moři. Ke zřícenině "Drákulova" hradu se jde z tohoto místa(45°20'59.2"N 24°37'58.2"E) a samotný hrad se nachází zde(45°21'13.4"N 24°38'06.0"E). Výstup obnáší vyšlapat necelých 1500 schodů, tak si to užij. Chtěl jsem umřít už v polovině cesty. Jo a ještě výstup je povolen od 9 hodin ráno, do pěti odpoledne, snad kvůli bezpečnosti turistů. Všude se tam potulují medvědi, tak aby snad někoho nesežrali, nebo co.
# 5. 1. 19 18:42
pacesol
No super. Děkuji. Hrad si užiju. :) Transalpinu snad příští rok. Domů jedu přes Plovdiv a Řecko. Tam chci přespat, okoupat se a nakouknout do Soluně a potom nahoru domů. Hlavně Plovdiv mne zajímá. Loni jsme to za 3 týdny nestihli, tak letos repete.
# 5. 1. 19 19:45
Palo
Všetko dobré v roku 2019!
Poprosím cestovateľov, ktorí v minulom roku absolvovali cestu do Bulharska cez Rumunsko, pričom Bukurešť obišli cez Vanatorii Mici a Ghimpati, aby prispeli podrobnejším popisom tejto skratky, pretože z doposiaľ prečítaných príspevkov som nadobudol dojem, že tá cesta je dosť rozbitá (v niektorých príspevkoch na iných fórach nebola vôbec odporúčaná). Cez Google street view je náhľad ešte z roku 2012, čo je neaktuálne.
Ide o skrátenie cesty cca o 15km, čo nie je veľa, ale hlavne pri ceste späť na Slovensko prechádzame obchvatom Bukurešti v sobotu okolo 13 h, no a to je zážitok na povestnej STOP-ke na obchvate.
Ďakujem za postrehy a pripomienky, verím, že pomôžu viacerým ...
A nezabudnite, že čím skôr plánujete dovolenku, tým skôr sa na ňu tešíte ... !!!
# 7. 1. 19 12:22
deiw
@Palo:

Ta cesta je docela v pohodě (za světla). Právě minulý rok část toho nejhoršího úseku nově vyasfaltovali, takže už se to dá doporučit.

Nejvíce rozbitý úsek je ten první od Vanatori Mici do Dealu (tam je to tak 40-60km/h).
Z tama do Ghimpati je krásný nový koberec, za Ghimpati pak je starší koberec s nějakými příčnými prahy občas, občas nějakou dírou. Nic co by člověk zvyklý na D1 a české okresky nepřejel.

Poslední horší povrch jsou serpentiny okolo jezírka severně od Balanoaia, a nakonec v Giurgiu přejezd přes koleje a asi ještě 200m za tím.

Časově mi to vychází tak stejně, max. 10 minut pomalejší než Bukurešť když NEstojím na stopce. Když k tomu přidám to stání, tak je to jednoznačně rychlejší.
Za tmy tama nejezdím, ale za tmy není problém s tou STOPkou.
# 7. 1. 19 13:14
deiw
@Pacesol - co se týče Transfagaraše, v sezóně o víkendech bývá nahoře problém se zácpami - je to častý výletní cíl nejen Rumunů, nahoře není moc kde parkovat atd, a tak se tam docela čeká. Pokud se tam můžeš dostat okolo 9 ráno, tak to zkus, později bys tam mohl ztratit dost času a mohlo by se ti to znechutit.
# 7. 1. 19 13:18
Palo
Deiw - takže to vyzerá tak, že cestou do BG pôjdem obchvatom Bukurešti (na STOP-ke v sobotu večer nebol problém), no a cestou späť v sobotu poobede vyskúšam trasu z Giurgiu na Vanatorii Mici.
Do leta je síce ďaleko, ale predsa len bližšie ako tomu bolo v septembri 2018 :-) !
# 7. 1. 19 14:05
Anonymní
Mimo téma -Orbion.cz již nefunguje?Chtěl jsem počíst o jízdě autem, ale nějak se tam nemůžu dostat.Díky za odpověď.
# 7. 1. 19 14:33
deiw
# 7. 1. 19 16:40 upravil: deiw
Čečulák
Přes Wanatori Mici jsem jel před dvěma lety a po překonání té strašné panelky za hranicemi jsem nezaznamenal nic hrozného...úroveň Středočeského kraje, nebál bych se ani v noci, ale vzhledem k slabému provozu v Bucurešti by to asi smysl nemělo. Cestou hezká ukázka rumunského venkova a prodej lahodných melounů vypěstovaných na zahradách domorodců. Lidi normální, můžete klidně i zastavit :-).
Meloun jako hlava za 50 kč.
# 7. 1. 19 19:42
Anonymní
Funguje: http://bulharsko.orbion.cz/diskuse/
Díky, teď už mi to zase jde.
# 7. 1. 19 19:45
pacesol
co se týče Transfagaraše, v sezóně o víkendech bývá nahoře problém se zácpami - je to častý výletní cíl nejen Rumunů, nahoře není moc kde parkovat
Já budu spát za Sibiu a vyjíždět budu brzo ráno. Takže okolo deváté už budu pryč. Dík za upozornění.
# 7. 1. 19 22:15
Anonymní
Zase to my z východu Slovenská máme bližšie k moru. Maďari otvorili nový úsek M35 až po Berettyóújfal:
https://www.google.sk/maps/dir/47.46182,21.5656413/47.2739147,21.5471242/@47.3641901, 21.4912699,12z/data=!4m2!4m1!3e0
# 8. 1. 19 08:47
Anonymní
5 dolarů sleva pro vás
https://www.booking.com/s/32_8/libor917
Booking
# 10. 1. 19 07:14
VitoPO
@Palo : išiel som cez Vanatorii Mici posledné dve dovolenkové cesty aj k moru aj naspäť. Mám taký pocit, že to hlavné vyasfaltovali už pred dvoma rokmi, deiw je asi ešte stále v roku 2018 :D Ak mi vychádza obchvat Bukurešti inokedy ako od večera do skorého rána, tak to beriem skratkou. Kilometrovo trošku kratšie, ale o dosť rýchlejšie, samozrejme záleží v akom čase. Fakt je ten, že sa tam dá švihať stále, premávka viacmenej minimálna, policajti s radarmi neznámy pojem. :D Od Ghimpati do Giurgiu mi treba držať rýchlosť niekde medzi 90-110 a vtedy ani nedrncá. Veľký pozor treba dávať v tých zákrutách pri jazierku čo spomínal aj deiw, bolo tam niekoľko fakt exportných dier, ale pri primeranej rýchlosti nič neriešiteľné ani v noci. Keď si spomeniem pomedzi aké diery a po akých cestách sa jazdilo ešte toť relatívne nedávno, tak dneska je prejazd rumunskom po hlavných ťahoch fakt nízky prelet. :D
# 10. 1. 19 19:32
RomanS
Měl bych jeden dotázek. Letos plánuju cestu spodem na Drobeta-Craiova-Alexandria do Giurgiu. Když si to hodím na google mapách, vede mě to za Alexandrií na odbočení v Prunaru na 503A a do Giurgiu.
Můj dotaz zní: lze to vzít z Alexandrie nějakou zkratkou do Giurgiu nebo musím po E70 až do Ghimpati a tam odbočit na 5B na Giurgiu? Mám strach, aby to byly trochu slušné silnice, ne nějaké polní cesty :-)
Díky za odpověď
# 10. 1. 19 21:13 upravil: RomanS
VitoPO
@RomanS : osobnú skúsenosť z týmito cestami nemám, ale na základe mojich skúseností s RO cestami by som sa radšej držal hlavného ťahu do Ghimpati. Možno urobíš o nejaký kilometer viac, ale časovo to môže byť presne opačne.
# 11. 1. 19 11:54
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání