Ankara

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Anonymní
Ahoj a díky za stránky o Turecku. Vypadá to, že za 14 dní pojedu na služebku do Ankary. Říkám si, že bych si pobyt trochu protáhl (o cca 3-5 dní) a trošku se tam porozhédl. Potřeboval bych poradit co zajímavého se dá vidět v okolí Ankary. Případně bych si i půjčil auto. Pokud by to kolem Ankary byla fakt nuda, možná bych se přesunul do Istanbulu, prošmejdil bych si něco po cestě a odletěl z tama ale nevím jestli mi to šéf povolí. Díky za jakékoliv info, Mirek.
# 21. 9. 15 22:39
Yuhů
Reagoval jsem mailem, ale když vidím tentýž dotaz, tak sem kopíruji svou odpověď. V mailovém dotazu se tazatel ještě ptal na konkrétní lokality jako Sar?yar Baraj? nebo Tüz Gölü, proto je zmiňuji.

já jsem nikdy v Ankaře ani okolí ještě nebyl, tak taky sháním informace, kde se dá. Už jsem do té oblasti dva výlety naplánoval, tak
se trochu orientuji.

Sar?yar Baraj? neznám, ale nečekal bych od toho žádné zázraky. Prostě
velká přehrada. V Turecku tohle bývá docela nuda. Dobrou představu si
myslím můžeš udělat přímo u Ankary, kousek jižně je Mogan Gölü s
nějakými piknikovými místy nebo přímo v Ankaře Eymir Gölü ve velikém
parku Odtü. To už vypadá zajímavěji jezero Sorgun v národním parku SZ
od Ankary. Zřejmě místní výletová oblast.

Tuz Gölü, tedy Slané jezero, už je z Ankary docela z ruky. A není tam nic. Prostě solná pláň. Možná je fajn to vidět jednou, ale prostě nic tam není. To už bych zvažoval, jestli nezajet do Kapadokie. Třeba takové okolí Göreme za dvoudenní nebo třídenní výlet určitě stojí. Ale je to fakt daleko.

Eregli je už docela z ruky. To moře bude studené. Ale nebyl jsem tam, teprve se chystám. Ještě hezčí by měla být Amasra s opevněným poloostrovem, ale to je taky zase dál.

Další místo, kam se teprve chystám, je Safranbolu u města Karabük. Osmanská architektura, akvadukt, skály. Taky dost daleko od Ankary, ale +- v dosahu.

Úplně na jinou stranu (na východ) jsou Hattuşa a Amasya. Hattuşa je místo, kde se našel královský hrad Chetitů. Pro Čechy zajímavé tím, že jazyk vyluštil Bedřich Hrozný. Lonely Planet ještě poblíž udává lokality Yaz?l?kaya a Alacahöyük, které neznám. Za rohem je tam národní park Caml?k (tj. Borovicový). Ještě dál na východ je pak Amasra, což je nesmírně malebné městečko u řeky mezi kopci. Ale je to zase dost daleko.

http://www.turecko.org/turecko/ankara.html jsou nějaké moje poznámky o
tom, co je přímo v Ankaře.

Západně od Ankary je po asi 70 km Gordion, stará Frýžská památka. Nejstarší dřevěná stavba na světě (zasypaná mohylou) a nějaká akropole. Podobně daleko na severozápad je Beypazar?, což je opět malebná vesnička se skálou a starými řemesly.

Vzít to do Istanbulu není blbý nápad, ale možná je to trochu škoda. Do Istanbulu si můžeš zaletět kdykoli na prodloužený víkend. Do Ankary a okolí ne.
# 4. 10. 15 22:21
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání