Fórum najih.cz > Bulharsko > Bulharské jídlo

Bulharské jídlo

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce Jídlo v Bulharsku. Hlavně jestli znáte nějaká další typická bulharská jídla a zda se to dá jíst. Děkuju.
# 13. 8. 08 23:22
Nynn
Pití: pokud si chcete objednat perlivou vodu, musíte si říct o sodu. Voda nebo minerální voda pro Bulhary automaticky znamená vodu bez bublinek.
Máte-li rádi olivy, tak bulharsky si musíte říct o "masliny". Když jsme se snažili koupit olivový olej, trvalo nám asi 5 minut, než se nám podařilo vysvětlit, co chceme, nakonec prodavačka pochopila. Bulharsky se olivový olej řekne "zechtin".
V Bulharsku jsme viděli 2 typy bílého sýra. Jeden se velmi podobal jak vzhledem tak chutí našemu balkánu a skladovali ho nasucho, druhý je asi ten, co o něm ve svém příspěvku básní Yuhů - mnohem jemnější a ne tak slaný, skladuje se v nádobách s tekutinou. Myslela jsem, že je to nějaká speciální syrovátka, ale je to obyčejná voda. Takže po přinesení domů doporučuji vložit do nádoby s vodou. Zkusili jsme to i s tím slaným a levnějším a velmi mu to prospělo. Tak nějak zjemněl a nebyl potom tak slaný.
Chléb se dá sehnat i tmavý a celozrnný, ale jen ve větších supermarketech nebo brzy ráno. V obchodě, kde jsme nakupovali, ho měli jen asi do 9 hodin, objednávali vždy jen několik bochníků.
# 24. 8. 08 19:56
miro
Čau mám uplně stejný postřehy a protože holduju všemu co je nezdravé coš je muj názor na pivo a uzeniny.Tak nejdřív pití z tamního piva je nelepší ZAGORKA ale málo kde jí uměj tak zvaně udělat(moc teplá).Uzenina je celkem dobrá.jednou jsem si přál v "MARKETU" ostrou,ale tady čili vůbec neznaj místo pepře všude čubrica.
# 4. 9. 08 18:48
dusan
pokud máte zájem o bulharské recepty adaptované do českých poměrů a možností,napište mi .nejaké jsem už aplikoval. Toulavej12@seznam.cz
# 1. 11. 08 09:56
Bohunka
K těm uzeninám. Měl bys hlavně zkusit sušené salámy či klobásy. Dost dobrý. A říká se Lev nikoli Leva. To tvrdí můj manžel, Bulhar.
# 9. 11. 08 23:03
Yuhů
To, že je to Bulhar, ještě nemusí znamenat, že to tak je správně česky. Kdybychom šli do krajností, může takový salám stát šest lvů. Bulhaři neskloňují, tak jim změna tvaru bulharského slova připadá divná.
# 10. 11. 08 14:24
Tychlerova Blanka
byla jsem vždy spokojená s jídlem v Bulharsku - Sozopol jen jednou jsme si zaplatily polopenzi a více nikdy byly jsme s cerou již po šesté na jednom místě tak již víme co kde a jak chutná
# 3. 2. 09 09:16
lulu
Vyzkosely jsme hodně druhů jídel vše se dá v pohode jíst velmi chutné jsou špízi kuřeci se zeleninou a velni dobře delají čínu na pláži starého Sozopolu tak ta je fakt úžasná chutná a za cenu od 5 do 9 leva doporučujeme
# 3. 2. 09 09:23
Nikola
pomohlo mi to k prezentaci do školy,tkže super!!
# 31. 3. 09 10:43
Vacekzl
Zdravím Blanko, chystáme se do Sozopolu letos v srpenci, tak mi prosím tě nahoďkde tam a co vyzkoušet. Děkuji Vacek
Sozopol jen jednou jsme si zaplatily polopenzi a více nikdy byly jsme s cerou již po šesté na jednom místě tak již víme co kde a jak chutná
# 6. 4. 09 14:25
koblih
Stránka a celý web jsou moc fajn. Tady mi chybí banica a všebalkánská baklava, také pečená plněná brambora a olivy s cibulí, rybičky Caca je správný název pro grundle. Kuchyni turků si po Osmanské říši přivlastnily všechny národy Balkánu.
# 13. 5. 09 08:15
Yuhů
Koblihu, když mi napíšeš, jak tahle jídla vypadají a chutnají, rád jejich popis přidám. Baklavu jsem totiž na Balkánu neměl, plněnou bramboru taky na a olivy s cibulí jsem považoval za natolik normální, že mě nenapadlo, že by to bylo něco speciálního.
# 14. 5. 09 23:02
koblih
Kuchyni turků samozřejmě, že Turků. Píšu s překlepy a dvěma prsty, omlouvám se.
# 15. 5. 09 10:38
Pomorian
pivo-Burgassko,Zagorka,Kamenitza,Pirinsko a všechny dobré,sifon-voda gazirana,sýru hafo ne jen dva druhy ,jak tu někdo píše,chleba je k dispozici i ve dvě v noci a vlastně vše jde koupit i nad ránem -super jídlo Musaka a tatarskoe kjufte
# 26. 5. 09 09:40
Homer
S pivem je to asi věc osobního názoru. Jasně nejlepší je podle mě Zagorka, s mírným odstupem jí následuje Kamenitza. Všechna ostatní bulharská piva za moc nestojí. Úplně nejhorší mi připadalo Burgasko, to už bych nikdy dobrovolně nevypil.
# 25. 6. 09 18:20
pohoda
Piva, na jižní zemi a suroviny mají dobrá,vždyť pivovary jim zaváděli naši!!!
BANICA - listové těsto se sýrem na slano. A ty porce. Mňam.
BAKLAVA - listové těsto s dýní na sladko.Něco jako náš štrůdl z cukety. Kdo má rád fazole,tak FASUL je Bulh.národní jídlo. Jako u nás třeba "Vepřová s knedlíkem". A tu si tam můžete dát v české rest.V Primorsku je jich několik.Právě volali z Careva ,že konečně trochu napršelo.Již 3 měsíce musejí pilně zalévat. Pokud potřebujete něco vědět,třeba Vám dokážu poradit.
# 28. 6. 09 12:13
Radecak
Po třech letech se opět chystám s rodinou do Primorska-minule jsem byl velmi spokojen.Jen si pamatuji,že při objednání piva v restauraci mně donesli pivko malé.Chtělo to říci že chci ,něco jako GULJAMA a byla na stole ta správná míra
# 27. 7. 09 13:33
Anonymní
Goljama bira, bulharsky velké pivo.
# 27. 7. 09 16:18
Standofon
Několikrát jsem v Bulharsku byl, zejména v Obzoru a co jsem si vždy rád dával je šopský sálat, ale hlavně makrelu na grilu alias (skumrija na skara - asi to už není přesně)
# 19. 8. 09 18:34
Dulinka
Zdravím všechny příznivce Bulharska, my jsem letos nejeli a strašně mi to chybí, byli jsme v Carevu již 11x .
Musím říct, že všichni kteří tam jednou byli se zase vrácejí a jezdí tam opakovaně jako my. Jsme tam absolutně po všech strankách spokojení. Je velice zajímavé pozorovat jak se Carevo mění.
Jezdíme tam vlakem i když hodně lidí takové cestování odsuzuje, ale jak se sejde fajn parta je to super.
PS. Perlivá čistá voda - syrenaja voda .
Manžel vždy zajistil nějaký výšlap : Vitoša a Musala.
Podělíme se o zážitky a poradíme.
# 26. 8. 09 19:05
Z+F
Ahoj Dulinko letos odlétáme do Careva a pokud nám dáš tip na ubytování,dobré restaur. a výlety,budem moc rádi.Jedeme jen tak na blind a každý postřeh se nám hodí.Předem díky Z+F
# 28. 8. 09 17:11
Dulinka
Pokud nemáte ubytování lze zajistit za 6 euro v rodinném domku,
restaurace : je jich tam hodně , ale velice jsme byli spokojeni v restauraci co se nachází u tržnice nad obchodem - po schodech nahoru a pak naproti Horského kútu - hotel CK ze Slovenska, pokud máte zájem o další podrobné informace /je toho na 2 stránky/ volejte : 607/933314 nebo napište : grabecova.ludmila@homecity.cz
# 28. 8. 09 22:38 upravil: Dulinka
Anonymní
ještě bych dodala že luxusní jsou grilované papriky potřené česnekem.
byly jsme tam letos v létě (2009) a jelikož tam má kamarádka otce (u Obzoru) a jezdí tam už od malička, tak nám ukázala hodně jídel.ještš je moc dobré jak používají bulhaři hodně kopr, třeba na brambory to je super.a ty tykvičky a šopák to je vrchol vynikající chuti.
jinak k těm pivům:nejvíce podobné našemu je Zagorka
# 27. 10. 09 22:00
Rumiana
Dakujem za výbornú stránku, veľmi ma pobavila! Len jedno upresnenie: nie "Chlabča i kebabča" ale je to "Chlebče s kebabče". Dobrú chúť! :-) *
# 15. 7. 10 13:41
katuška
Já teda preferuju ondrášovku jemně perlivou. Píšou, že je středně mineralizovaná, z čehož usuzuji, že mi v žaludku nevznikne krápníková jeskyně :-) Ale článek se mi líbí!
# 24. 8. 10 19:28
Mimi
Keby mal niekto záujem o recepty od originálnych Bulharov, rada napíšem a pošlem. Napr. - pečené papriky, baklažány, cukety, patizóny, polievky, "paradajkový sajrajt" s univerzálnym využitím, nakladaná zelenina, originálne lečo bez dusenia, varenia a šúpania paradajok, atď. Vymyslela som aj originálny miešaný drink zo Sljnchev Briag :-)
# 6. 9. 10 08:41 upravil: Mimi
Radek
Musím reagovat na informace ohledně polévek. Bohužel mám nemilou zkušenost z restaurace u přístavu v Nesebaru. Na polévky velmi trpím a tak jsem si s neskonalou radostí objednal žampionovou (v Bulharsku mají žampiony skoro ve všem) a očekával jsem gastronomický zážitek. Za chvíli se objevil číšník s miskou, již v tu dobu jsem znejistěl, protože místo z kuchyně šel od baru. Pod dvou soustech mi bylo jasné odkud vítr vane - Instantní polévka na dně se zbytky sušeného prášku - hnus. To mě opravdu rozčílilo, tak jsem se jal reklamovat. Číšník mi pouze odvětil, že je to tady všude normální a že čerstvou dělají pouze rybí... I když jsem polévku vrátil a vysvětloval mu, že jsme v restauraci ne v bistru, stejně mi jí naúčtoval (4leva = 50Kč za instantní).
Bohužel jsme měli objednané ještě hlavní jídlo, na které už jsem neměl ani pomyšlení (čekal jsem zase nějakou náhražku). Takže tam už nikdy více.

V Bulharsku se také velmi rozmáhá Italská kuchyně (pasty, pizzy), bohužel mimo Sofii je to pouze parodie na Itálii.

Takže abych to shrnul, je potřeba být ostražitý a většinou se vyplatí objednat si nějaké jednodušší jídlo - jakmile si dáte nějakou drahou specialitu většinou se bude jednat o vaření ve stylu pejska a kočičky, kuchař do toho dá to nejlepší co má, když to k sobě vůbec nejde a výsledný efekt je zklamáním...

Důležitá informace pro neznalé bulharských barů. Pokud si objednáte normálního panáka přinesou Vám rovnou 1dcl (tj. u nás dvojitý), malý panák je u nich 0,5dl, tj. u nás velký.
# 22. 9. 10 11:29
Yuhů
Radku, to je Nesebar. Restaurace hrozné. Najdi si někde heslo "nepříznivý výběr" nebo "adverse selection". V prostředí, kde si spotřebitelé nepředávají informace, vyhrává nejhorší.
# 6. 10. 10 18:32
Anonymní
Ahoj,
byli jsme s manželkou v BG 2x a pokaždé jsme chytili zažívací problémy. Jednou na cestu zpět po večeři v Sozopolu - čínské resteuraci ( Mlýn ) u hlavní pláže. Podruhé začátkem pobytu v Primorsku - taktéž večeře v čínské restauraci ( kousek od centálního náměstí směrem k severní pláži ).
Tak teda nevím jestli je to náhoda nebo tam stojí čína za houby. Manželka se tak zdráhá vyrazit potřetí. Jsou zažívací problémy pravidlem nebo máme prostě smůlu?
# 14. 12. 10 13:41
Anonymní
Asi máte štěstí na takové problémy.Ale vím ,že skutečně nejvíce připomínek, měli naši čeští turisté k těmto restauracím.Možná je to tím,že kuchaři jsou většinou rodilí číňané.A naše zažívání ty jejich originální suroviny a orig.přípravu příliš nesnáší. Hodně čechů chodí na českou kuch.Je jich tam dost.Já dobře snáším bulharskou. Také se mohlo stát,že to bylo něco virového nebo tak nějak.
# 16. 12. 10 19:22
Anonymní
Ahoj taky jsme byli s rodinou několikrát v Bulharsku(Carevo)a vždy v pohodě.Naše rada 3x denně panáčka buď naši slivovičku a nebo jejich (ta je z vína).I dětem jsme dali slzu a jedli jsme vše-tady pouze bulharská jídla.Jsou dobrá ,jednoduchá,se spoustou zeleniny.I ryby byly v pohodě.V příštím roce jedeme opět a bez obav.Přeji všem pěkné svátky.Zdenka
# 19. 12. 10 12:19
Anonymní
Ahoj,
byli jsme s manželkou v BG 2x a pokaždé jsme chytili zažívací problémy. Jednou na cestu zpět po večeři v Sozopolu - čínské resteuraci ( Mlýn ) u hlavní pláže. Podruhé začátkem pobytu v Primorsku - taktéž večeře v čínské restauraci ( kousek od centálního náměstí směrem k severní pláži ).
Tak teda nevím jestli je to náhoda nebo tam stojí čína za houby. Manželka se tak zdráhá vyrazit potřetí. Jsou zažívací problémy pravidlem nebo máme prostě smůlu?
# 1
# 4. 4. 11 22:12
Michal
No to je taky nápad,dávat si v BG "čínu":-)Za prvé víme všichni,jak na to je spousta čínských restaurací s hygienou u nás,takže si nebudeme dělat iluze,že to bude v BG lepší.A za druhé,bulharská kuchyně je myslím si hodně pestrá a chutná,takže tu čínu si můžete dát,až se vrátíte.Já jsem byl v BG ´5x a nikdy problém,ani nikdo z rodiny.
# 5. 4. 11 12:49
Ladman
Doporučuji užívat minimálně 14 dní před odjezdem probiotika, dříve jsem měl v BG také pokaždé zažívací problémy a nyní již vše OK.
# 5. 4. 11 20:47
migro
ono taky záleží jaky má kdo motor někdo má tohle a druhý zase toto , my v BG už potřetí a nikdy sme zažívací potíže neměli a to ani z vody , no a pak když jsem v BG tak určitě nepujdu na čínu ....
# 6. 4. 11 16:48
Anonymní
Můžu se zeptat, kolik stojí kilo rybiček Caca - jsou stále běžně ke koupení?
# 10. 7. 11 16:55
Anonymní
Caca jsou běžně k dostání a cena je přiměřená! Mluvím o Carevu! O.K.
# 10. 7. 11 21:15
Anonymní
Caca syrová rybička,mražená v samoobsluze to je jejich supermarket 1,50 Leva/kg. Porce smažené v samoobsluze i ti jí ohřejí v mikrovlnce též 1,50Leva.V restauraci 3,50 Leva.
# 11. 7. 11 00:49
Anonymní
Díky za info - naposledy jsem je měla před 10roky a tak se strašně na ně těším a dostala jsem strach, že je už nebudou dělat :-)))
# 11. 7. 11 11:31
lucinenka
Nádherné stránečky a moc užitečné :)
# 4. 12. 11 21:49
Anonymní
Zdravim prosim o info jestli nekdo byl v hotelu Trakia na Slunečnem pobřeži jake maji v hotelu jidlo.DEkuji
# 19. 2. 12 21:51
Blaga Mileva
Dobry den,
Jen dve poznamky, ktere mi prijdou pomerne dulezite.
1. Do bulharskych karbanatku nebo cibabcici nepatri cubrica. A to vubec.
2. Je jeden podststny rozsil mezi Bg a Gr musakou a ten je zalivka. Rekove delaji Besamel, v Bg zaklad je jogurt.

S pozdravem B.M.
# 14. 3. 12 23:13
Petan
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli by jste mi neporadili nejakou konkretni hospudku, restauraci na Slunecnem pobrezi , kde se da suprove NAJIST za levno.(Jim vse, ale su jedlik)..

dekuji za odpoved Petan
# 1. 4. 12 18:01
Durius
Zaujímavé....zabudli ste na skvosty Bulharska - červené vína. Neskutočné veľký výber ročníkových vín. Dokonca aj o 10-15 starších ako aktuálny rok s nezameniteľnou chuťou./cenovo za 10 leva kúpite super vína/
A bulharský jogurt - zakysané mlieko - fakt živý, žiadne umelé probiotické, u nás a taktiež v čechách predávané akože živé jógurty.
# 10. 7. 12 13:40
Anonymní
Asi máte smůlu i když v létě bývají zažívací potíže častější.Poraďte se s lékařem, jak jim předcházet a jaké léky sebou.Na potřetí Vám to snad vyjde:) Iva.
# 11. 7. 12 15:52
Anonymní
také bych chtěla poradit nějakou dobrou a levnou restauraci na slunečném pobřeží, díky!
# 23. 7. 12 22:10
Eva Koubková
Pěkný článek :).
# 1. 2. 13 22:04
Patric
AHOJ JEDLÍCI,
letos 2013 plánujeme Primorsko. O dovolené není moc nálada na vaření. Máte nějaké osvědčené tipy,kde se dobře vaří a děti se z toho nepotentují? Dospělí si daji preventivního frťana.Máme rádi hodně dobré a pestré zeleniny a chytré přílohy. Maso je pořád maso. Za kolik Lv.se tam tak orientačně dá obědvat (večeřet:-)
Díky Patric
# 15. 2. 13 09:01 upravil: Patric
Anonymní
Restaurace mají venku i ceny i česky.Také záleží ve které části budete,jídlo je i na plážích. Ceny srovnatelné jak u nás,nebo levněji.Jídlo od 2,5 Leva(asi 13kč za Leva.) do 6 Leva. Opravdu levní jsou, asi ve třech jídelnách.V případě zájmu poradím.Dobré je mít slevu asi 10% do jídelny v hotelu.Je potřeba si to vyjednat.Mají to jen někde.Iva.
# 15. 2. 13 20:53
Anonymní
AHOJ JEDLÍCI,letos 2013 plánujeme Primorsko. O dovolené není moc nálada na vaření. Máte nějaké osvědčené tipy,kde se dobře vaří a děti se z toho nepotentují? Dospělí si daji preventivního frťana.Máme rádi hodně dobré a pestré zeleniny a chytré přílohy. Maso je pořád maso. Za kolik Lv.se tam tak orientačně dá obědvat (večeřet:-)Díky Patric
=============================
poslete me vas email na passat69@email.cz preposlu vam par vyfocenych ceniku
# 16. 2. 13 18:14
Momo
Dakujem pekne za podrobné a konkrétne spracovanie tejto témy, pomohli ste mi pri písaní mojej rocníkovej práce :)
# 20. 4. 13 15:48
Momo
Dakujem pekne za podrobné a konkrétne spracovanie tejto témy, pomohli ste mi pri písaní mojej rocníkovej práce :)
# 20. 4. 13 15:48
Anonymní
Restaurace mají venku i ceny i česky.Také záleží ve které části budete,jídlo je i na plážích. Ceny srovnatelné jak u nás,nebo levněji.Jídlo od 2,5 Leva(asi 13kč za Leva.) do 6 Leva. Opravdu levní jsou, asi ve třech jídelnách.V případě zájmu poradím.Dobré je mít slevu asi 10% do jídelny v hotelu.Je potřeba si to vyjednat.Mají to jen někde.Iva.

Můžu poprosit o to, kde jsou ty tři levné jídelny + nějaký typ na opravdu dobrou restauraci? Děkuji Mirek
# 27. 4. 13 13:15
marie
zapomel jste na vynikajici bilou drzkovou polevku kazdemu kdo navstivi bulharsko ji doporucuji
# 1. 5. 13 07:27
Anonymní
Mirku můj mail: iva.janevova@seznam.cz
Primorsko je poměrně rozlehlé a chodit na druhý konec na jídlo,to jde jen občas.Pošlu typy na jídelny i ubytko v případě zájmu.
# 1. 5. 13 13:58
zsafranek
Zaujímavé....zabudli ste na skvosty Bulharska

Přiznávám, že ač z buchet mám nejraději řízky, pak v Bulharsku jím cokoli z místní výroby. Z počátku někomu může vadit čubrica v jídle ( něco na způsob majoránky) kde ji dávají snad i do krupicové kaše, ale po návratu domů mi ta chuť začala chybět.
V Bulharsku jím nejčastěji ryby a to na všechny způsoby. Uvědomte si že jedete na pobřeží a hlavním zrojem masa tam jsou právě ryby a nebo skopové. tyto dvě suroviny umí každá Bulharka udělat zcela suprově. Nedoporučuji si dávat hovězí stejk, pokud si ho nechcete dělat sami a i při tom vás budou přesvědčovat o tom, že je to syrový. Většina pokrmů obsahuje sezonní zeleninu, na to nejsme příliš zvyklí, ale je to vynikající.
Z mých oblíbených pokrmů:
1) svinsko v zele vepřové maso upečené se zelím a paprikou, občas je tam i mrkev, ale spíše krajově. Hodně podobné segedínu, ale bez knedlíků, jedí to s bílým chlebem.
2) Musaka - zapečené brambory s lilkem a mletým masem. Většinou se podává s jogurtem ( kyslé mléko )
3) škembe čorba držková polévka, s naší držkovou to nemá nic společného, je to řidčí polévka s dobře vypranými držkami. automaticky vám k tomu dají škembe koření, ( čili a pepř + podravka) a dále misku s česnekem a citronem. jako svačinka vynikající
4) mleté smažené masové šišky a karbanátky jsou v 99% dělány jako ostatně i vetšina jídel, jako minutka. pokud v Bulharsku spěcháte s jídlem, běžte do bufetu, ale pak nebrečte že máte sra .... ku. tam vaří jídlo dopředu a a to v těch teplech není nejlepší.
pokud jde o pečivo, pak chleba má podobu našeho tousťáku a dnes není problém světlý, nebo tmavý.
5) Banice, baničky ... Jsou buchta pečené každou hodinu v baničárně s příchutěma od špenátu, zelí,sýru až po čokoládu a pudink. vyplatí se počkat na čerstvé, ale málo kdy se mi stalo, že jsem nemusel čekat, většinou to ostatní předmnou snědli, než jsem doběhl.
6) nápoje nejsou problém, pivaři budou remcat nad kvalitou místního piva, prostě si tam kupte plzeň nebo gambáč, jsou běžně k dostání. Vinaři si prodlouží dovolenou, aby zjistili co si odvést domů a ti co pijí tvrdý, mají nepřeberné množství místního poměrně kvalitního a levného alkoholu. Již jsem to tu někde viděl, ale upozorňuji, že stakan malki je 0,5 dcl stakan je 1dcl, gulama, je 2dcl. :)
Co vést do Bulharska?? já nevozím nic, vše koupím a levněji na místě. Obzvlášť kvalitní jsou Bulharské mléčné výrobky. Maso je asi stejně drahé jako u nás, ostatní levnější.
# 29. 6. 13 21:14 upravil: zsafranek
Vito PO
No neviem, žeby boli banice s rôznymi príchuťami? To počujem prvý krát. To si sa kolego nejak poplietol. To skôr boli nejake Fornetti alebo čo. Pravá banica, alebo banička je z lístkového cesta, naplnená syrenem (niečo na spôsob fetaki alebo akavi a pod.), takže slaný tzv. koláč. Všetko ostatné s banicou nemá nič spločné.
# 30. 6. 13 09:16
Anonymní
Prosím může mi někdo poradit dobrou restauraci na Sluneč. pobřeží? velice ocením. Jinak stránky moc dobrý.
# 14. 8. 13 17:07
Anonymní
Restaurace Djanny. Tam se večer stojí fronta, aby ses dostal dovnitř. Taky není špatná Kokiche.
# 16. 8. 13 20:52
Anelim
Bezva informace. Moc díky. Včera jsme si zaplatili dovolenou v Bulharsku, tak se teď po přečtení začínám konečně těšit :-)
# 10. 1. 14 21:11
Anonymní
Děkuji moc za zajímavý článek. O Bulharsko se tolik nezajímám, narazila jsem na váš blog náhodou, ale musím říct, že píšete tak zajímavě, že jsem dočetla až do konce.
Přeju vám, ať vám bulharská kuchyně i nadále chutná :) (A ta naše taky.)
Hezký den.
Katka
# 26. 4. 14 19:52
Luděk
Monohokrát díky za cenné info.
# 7. 6. 14 09:18
kopejda
V Bulharsku se nají a pochutná každý kdo ma rad maso a zeleninu a kdo má rad pivo víno pálenku bude spokojený určitě taky na dovču tam jedině bez stravy a pak si člověk vybere co chce a nikdy ho to nezklame. Chce to jen být slušný a ono se to vrátí a to za to stojí. Takže letos . . .Nesebr
# 10. 6. 14 06:55
Fanatic
V Bulharsku nechávám výběr jídla na personálu restaurace. Mám jen jednu podmínku. Chci tradiční bulharskou stravu a ne vídeňský řízek (ten si udělám doma). Vždy se mi to vyplatilo a to, co mi nabídli, většinou nebylo ani na jídelním lístku.
# 10. 6. 14 12:41
rencha
Zdravím příznivce Bulharska a mám dotaz. Kdysi jsem pracovala v pizzerii a jedním z předkrmů byla paprika plněná balkánským sýrem, smažená v trojobalu. Předpokládám, že se o italské jídlo nejedná, vidím to spíše něco k tomu Bulharsku.
Proto se ptám, zda něco na způsob této papriky se dá v Bulharsku sehnat. Jedná se o naprosto úžasnou dobrotu a ráda bych to zase ochutnala (příprava doma je pro mě poměrně zdlouhavá).
# 22. 7. 14 21:15
Yuhů
Grilované papriky plněné nějakým sirene se v Bulharsku dělají normálně, ale nenapadlo mě, že by se to mělo nějak jmenovat.
# 26. 7. 14 21:03
Fanatic
Jelikož nemám azbuku, napíšu to tak, jak se to vyslovuje - ČUŠKA BJUREK.
Papriky plněné balkánským sýrem a smaženými vejci v trojobalu.
# 26. 7. 14 21:48
rencha
Fanaticu, diky, to je presne ono, to si budu pamatovat :-) Mrkla jsem na obrazky na netu a uplne se mi sbihaji sliny ;-)
# 27. 7. 14 21:12
Anonymní
Dobrý deň. 12.8. ideme na dovolenku do Sozopolu. Môžete mi poradiť kde sa dá dobre najesť? Mám hlavne na mysli národnú kuchyňu. Vďaka za tipy
# 2. 8. 14 18:32
Yuhů
Národní kuchyně bude spíš na předměstí. V centru u turistických atrakcí jsou hospody spíš pasti na turisty. Možná jsem měl smůlu, byl jsem v Sozopoli 4 dny, ale dobře jsem se v hospodě nenajedl ani jednou.
# 25. 8. 14 02:30
Jana Ferenčíková
Uzeniny v Bulharsku mají svoji chut přidává se do nic ješte koření Kimion jsou dobré a třeba jejich salámy moc chutnaj podávaj se nařezané na tenké plátky.Ale ne každému chutnaj právě kvůli koření co se tam dáva. Jezdíme tam často a vždy si nějaké přineseme jsou to poctivé masové uzeniny. Doporučuju každému ochutnat. :-)
# 10. 9. 14 14:58
Anonymní
Koukám že tady nikdo nenapsal nic o jídle které se jmenuje Princes je výborné ale asi se dělá jen v domácnostech. Taky mohu doporučit. Jsou dva druhy sýrové a masové.
# 10. 9. 14 15:05
Anonymní
Kimion
Kimion = kmín, kumim, římský kmín -ten se přidává i do salámů. Je aromatičtější než klasický kmín.
# 12. 9. 14 08:58
Anonymní
Princes
Máš tím na mysli jídlo z brambor nebo ty sendviče zapečené?
# 12. 9. 14 09:07
Jarmila
Dobrý den,
Jsem studentka 3.ročníku Vysoké školy hotelové a v současnosti píšu bakalářskou práci na téma ,,Speciality balkánské kuchyně v oblasti černomořského pobřeží a v okolí Burgas".
Hledám osoby, které se taktéž zabývají Bulharskou kuchyní, a které by mi mohly poskytnout pár vzácných rad a zkušeností.

Obracím se na Vás s velkou prosbou, zda byste mi nemohl poskytnout bližší informace o Bulharské kuchyni. Sháním důvěryhodné zdroje od lidí, které mají úzký vztah s Bulharskou kuchyní.

Pokud budete ochoten mi jakkoliv poradit, prosím kontaktujte mne na emailovou adresu farnikova.jarmila@seznam.cz nebo na tel. 776 683 652

Mnohokrát děkuji

S pozdravem
Jarmila Farníková
Studentka 3.ročníku Vysoké školy hotelové
# 18. 10. 14 19:05
Anonymní
Jaké je Bulharské národní j?dlo?
# 27. 2. 15 15:46
Patrik Gramer
Dobrý den,
chválím Vaši ochotu napsat článek o Bulharsku, ale více než polovina tvrzení mají k pravdě daleko.
# 31. 3. 15 10:56
anyss
Bulharksá kuchyně mě ničím neoslovila.
# 2. 4. 15 14:13
pepa Brno
Bulharská kuchyně - v každém pádě v turistických centrech je asi hodně ovlivněna turismem. Ale vaří velmi dobře , samo, že narazíte na restauraci, kde to je horší, ale tak udělané játra na ropštu jaké dělají ( několik let )v jedné restauraci v Ravdě jsem nikde jine nejedl. Zder snad patří pouze upozornit na jednu věc - Objednáte jídlo - pití a jídlo vám nosí tak jak ho kuchař dokončil. Tedy bez ladu a skladu, klidně dostanete napřed topinky, pak hranolky s masem a polévku nakonec. A druhá rada - tatarský biftek není to co známe z Česka, Moravy a Slezska a čekat u Wiener schnitzel trojobal - je také naprosto iluzorní :-)) Ale stravujeme se v restauracích a nikdy jsem neměl problémy .
# 21. 4. 15 21:11
hopekmichal
Já bulharskou kuchyni mám rád :)
# 22. 4. 15 14:42
MAXATINA
Tsarevo -ví někdo kde najdu bufet,nebo kde levně vaří.Děkuji
# 4. 5. 15 09:00
zsafranek
Tsarevo -ví někdo kde najdu bufet,nebo kde levně vaří.Děkuji
z náměstí kolem pošty 50 m
# 4. 5. 15 13:05
Blanka Jakubcikova
Dekuji za tyto informace,chystam se s rodinou na dovcu do bulharska a velmi me to obohatilo.Dekuji.
# 13. 6. 15 17:43
VLASTIK
TAKY ŠNYCL JE VYNIKAJÍCÍ A ZELNY SALAT Z MRKVÍ JEVÝBORNY
# 20. 6. 15 20:56
Martin Havířov
zdravím všechny, prosím který je ten pravý balkánský sýr na šopák a případně, jak se to píše Bulharsky, díky. Když dám na Google Balkánský sýr, tak mi to přeloží takto: Feta sirene
Díky za rady
# 10. 9. 15 18:45 upravil: Martin Havířov
wexlle
Martin Havířov
myslím, že je to Balkánský sýr, nebo že by feta? Jinak do skoro všeho dávají Kaškaval.
# 10. 9. 15 19:04
Fanatic
Jestli si dobře pamatuji, tak v Bulharsku maji Kaškaval - měkký sýr a sirenie - tvrdý sýr. Tudíž na šopák Kaškaval.
# 10. 9. 15 20:04
oliver
Je to akurát naopak : Kaškaval-tvrdý syr , syrene- mäkký syr.
# 10. 9. 15 21:37
zdeněk surma
Na šopák se kaškaval nedává .....na to je kravský sýr který se dá strouhat...je jich více druhů v různé cenové relaci vypadá jak tvaroh....každá prodavačka ráda poradí.kaškavál je vhodný na zapékání a kuřecí kapsa plněná kaškavalem a na grilu to je boží pochotka.
# 10. 9. 15 21:50
Martin Havířov
chlapci, tak se koukám, že jsem vám zamotal hlavy :-) Nakonec mi nezbyde nic jiného, než se v obchodě zeptat a doufat, že mi dobře poradí.
# 11. 9. 15 07:07
Fanatic
Tak se omlouvám.Oliver má pravdu.
# 11. 9. 15 09:37
deiw
Sirene je bílý sýr, který se dává na šopský salát (a taky třeba do banic). Kaškaval je žlutý sýr, trochu podobný našim eidam sýrům.
# 11. 9. 15 12:40
Yuhů
Když jsme přemýšleli, jaký náš sýr se nejvíc podobá kaškavalu, vyšlo nám balťácké zlato.
# 13. 9. 15 22:37
Anonymní
zdravím všechny, prosím který je ten pravý balkánský sýr na šopák a případně, jak se to píše Bulharsky, díky. Když dám na Google Balkánský sýr, tak mi to přeloží takto: Feta sirene
Díky za rady


Syr, ktorý hľadáš, je balgarsko sirene
# 21. 2. 16 22:10
Anonymní
Ahoj, jsem strašně ráda, že jsem z tohoto článku a diskuze pochytila hodně informací. Chystám se v létě do Bulharska poprvé a hrozně se těším. Jedu do Kitenu. Máte někdo zkušenosti s pobytem v Kitenu ? Kam na jídlo, co kde vidět a co kde zažít ? A jak se řekne bulharsky prosím a děkuji ? Petra
# 23. 2. 16 18:10
Fanatic
děkuji - blagodarja, mersi
prosím - molja
# 23. 2. 16 18:42
Anonymní
Děkuji :-) ...... totiž... blagodarja
# 23. 2. 16 18:56
Anonymní
Posledné tri roky sme boli na dovolenku v Kitene. Momentálne je to pre nás najlepšia destinácia. Zatiaľ sme obsolvovali iba zlomok reštaurácií v Kitene, a iba v niektorých sme boli až dvakrát. Jednoducho ideme "centrom" a sadneme si tam, kde nás práve osloví ponuka dňa.
# 24. 2. 16 11:58
Anonymní
Pro ty co jedou do Lozence doporučuji restauraci v ul. Rezvaja, je vlevo skoro na konci ulice směrem od centra, bohužel už si nepamatuji název. Paní majitelka je češka a tak se tam perfektně domluvíte a ty dobroty , které tam vaří jsou neopakovatelné. Děti se u ní naučili jíst ryby , které odmítali. V Lozenci jsme byli před třemi lety a děti na něj vzpomínají pořád.
# 1. 5. 16 12:07
Cordobka
Ta restaurace na konci ulice Rezvaja v Lozenci se jmenuje MORSKO KONČE (Mořský koník) a také ji můžeme vřele doporučit jako suveréně nejlepší restauraci ve městě. Za dvě dovolené v Lozenci cca tři měsíce, jsme snad v jiné restauraci ani nepotřebovali být. Proč taky, bydleli jsme skoro naproti v Kotvě (i když jsme ubytovaní v jiných destinacích Bulharska, klidně si zajedeme až do Lozence do Mořského konika na dobrou baštu). Majitelka ale není češka. Servírka jen trochu česky umí základní názvy jídel a další pomocná slova ke stravování, má také české jidelní lístky. Dětem se tam líbí, protože je tam velkoplošná obrazovka a servírka dětem pustí program jaký chtějí.
# 1. 5. 16 18:31
Anonymní
Nevím kolik umí servírka, ale za nás tam byla paní, která uměla česky plnohodnotně, pokud se češtinu učila, tak ji uměla dobře. Povídali jsme si s ní vcelku hodně a neměla nejmenší problém s jakýmkoli tématem, a to manža mluví nářečím ( i když by to nepřiznal ani náhodou). Přesto to nemění nic na tom, že tam vaří luxusně. A děkuji za název, ten už jsem zapomněla.
# 3. 5. 16 21:10
Anonymní
kuřecí kapsa plněná kaškavalem a na grilu
Nevzpomenete si, jak se to jídlo jmenuje, prosím?
# 16. 7. 16 16:24
Kapitánka
Nedávno jsem zkoušela http://ochutnejtesvet.cz/bulharska-banica/ a hned jsem ji zařadila mezi své nejoblíbenější recepty :-)
# 17. 9. 16 10:57
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání