Varna

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce Varna na mém webu o Bulharsku. Zejména prosím o opravu nepřesností v údajích a o doplnění důležitých věcí, které se tématu stránky Varna týkají. Kontakty na ubytování, zkušenosti z cest a tak podobně. Děkuju.
# 25. 6. 08 01:32
dia
super
# 12. 7. 10 13:47
Michal
Snad jen doplněk:V Přímořském parku jsou kromě delfinária,ZOO a muzea také kolotoče.za "pár korun" jsou zde atrakce jako autodrom,horská dráha a spousta dalšího a v daleko lepším stavu,než to co se objevuje na poutích u nás.Takže když nebude počasí,doporučuji do Varny zajet a spolehlivě děti zabavíte.
# 19. 3. 11 21:00
Deniska
Asi jediná stránka, kde je hezky popsáno kam a jak se dostat! :) Moc děkuju! :)
# 8. 5. 11 09:25
regenerator
Yo-Ho-Hostel je fakt nejlepsi, pisu ted rovnou odsud :p
http://yohohostel.com/
Porad nas posilaj na nejakou party nebo koncert, vsechno poradi, a dobre tu vari!
# 15. 5. 11 23:09
emily
jen tak přípodotek... ten Sveti Konstantin je bývalé letovisko Družba.....
# 30. 6. 11 13:27
emily
jen tak přípodotek... ten Sveti Konstantin je bývalé letovisko Družba- minerální koupaliště, .....Pobiti Kameni - Dikilitaš - dno terciálního moře. Ty vykopávky... pozůstatek římských lázní, v 80tých letech měli v plánu je rekonstruovat a jak koukám, je po plánech a jen jim přidali stříšky a dost zeleně. Vzadu v kostelíku bývala stálá výstava ikon.. velmi zajímavá.. kdo ví jestli ještě je....
Půjdete-li od náměstí okolo divadla /taky čech- zahajovali ve tuším 20tých letech buď Prodankou nebo Libuší.. to už si nepamTUJI/ - hlavní ulicí tak v 3nebo 4té nahoru Varenské Národní muzeum.. Mezi zakladateli jsou bří Škorpilové - MĚLI TAK DESKU - Hodně zajímavého z Varnenského kraje....
Varna - pojmenování podle říčky VRAN . chánem Asparuchem v 7mém století...
dál - tak bezvýznamná nebyla...ve 12a13 stol. obchodovala s Cařihradem, Benátkami a Dubrovníkem, i za turecké nadvlády - po vybudování žel. tratě Ruse-Varna..byla dopravním centrem spojujícím Cařihrad přes Dunaj a Bukurešť se střední a severní Evropou.
Staré je nejméně 2500 let, když vládli římané, tak vybudovali vodovod,lázně a mincovnu aměsto opevnili m.j.
# 30. 6. 11 13:53
Yuhů
Díky za komentáře! Ve Varně jsem byl třikrát, ale pořád je co zjišťovat. Někdy to podle vašich poznámek dopíšu.
# 2. 7. 11 22:29
Emily
mno, já Varnu a okolí miluju.. je to zvláštní a fantastické místo. Burgas je - tedy byl-moc průmyslový a ty doky.. tak nějak sevřené, Primorsko... moc velká divočina a komáři, Slnčev brjag.. bylo tam moc lidí na divně pustém místě...vypadalo to moc uměle.. ...ostatní letoviska .. včil nevím, ale byla tak nějak moc nová a odloučená.../Albena a pod,/a asi už se tak moc nerozvinula... Varnenský kraj a Varna.. i ten přístav byl tak nějak vzdušný, prostorný..A k té Kamčiji co píšu jinde.. je tam rezervace.. příboj na vtoku řeky udělá takovou hrázku, voda tím pádem v celém prostoru zůstává a stoupá... proto je ten mostek tak vysoký. A až je jí moc tak její tlak tu příbojem vystavěnou hrázku/ přírodní/ protrhne a všechna nashromážděná voda postupně vteče do moře. Ten proud vody je v moři viditelný ještě druhý den.. dokud všechna voda nevyteče a pak se psotupně zase pomalu hrázna vytváří a... je to věčný koloběh... Synovec našich domácích jezdil s loďkou po řece nahoru nás tam vzal - neskutečný zážitek..spousta ptactva.. paráda...
No a zažili jsme ve Varně i bouři na moři.. děsivě krásné divadlo... jediná chyba .. tři dny se nedalo ve studeném moři koupat, ale bude-li se někomu chtít hodně zrána.. při východu slunce seběhnout k moři na koupání... je to nádhera, slunce ještě v oparu, nádherné ticho.. město na stráni ještě spící nebo se pomalu probouzející...nádhera....
# 27. 7. 11 11:53
Janěvová D.
Varna je mé osudové město.V roce 1980 jsem se tam vdávala za bulharského státního občana.Mého muže i Varnu miluji dodnes.Ve Varně jsem byla již 28x a ráda se tam znovu podívám.
# 22. 6. 12 17:07
Anonymní
Ja jsem se tez vdavala v Bulharsku - Burgasu. V roce 1973.Jmenuji se Janevova a moje dcera mela, nez se vdala Jmeno Janevova D.
Dnes pisu z Careva, proto je to vse bez znamenek. A jako vzdy je tu krasne pocasi,more a zacala BALKANIADA ve vsech vetsich vesnicich, mesteckach a mestech.Vstupy volne.Je to Mezinarodni Fokllorni festival. Bude trvat asi mesic.
Zjistila jsem, ze ne ve vsech hotelech v Bulharsku o tom jsou informovani cesti turiste,zjisti,az kdyz slysi hudbu na ulicich,ze se neco deje a ptaji se co.
Muzete se se zucatnit organizatori i ucinkujici budou poteseni:))
Zdravim Vsechny priznivce Bulharska Iva.
# 23. 6. 12 09:25
t.lebedova@gmai l.com
Vynikajúci sprievodca:) chystám sa tam toto leto, dobrá pomôcka. Závidím vám videnie toľkých krásnych miest-
# 19. 7. 12 23:49
MS
Železniční doprava

Vlakové spojení Prahy s Varnou je zajištěno v letních měsících přímými lůžkovými vozy, které vyjíždí vždy v pátek z Prahy a v neděli z Varny (léto 2012).
# 2. 8. 12 17:52
emily
Ještě pro znalce bývalé Varny. Trhovište bylo přestěhováno. Na jeho místě je velké prostranství okolo katedrály a docela slušně udržovaný park. Ale ty NAPITKY už tam nemají.. škoda. Je pravda že je větší, upravované, je tam kdeco..ale to dřívější bylo blíž a takové lidské.. Dostanete se tam, když /od středu města přejdete okolo katedrály až skoro nakonec a pak ulicí Dr. Piskyuliev nahoru do kopce. Ale lepší je, pojedete-li z Písků bus 8, okoolo katedrály nahoru po Varnenčikové a beru-li zastávku k katedrály/po levé straně/ jako první... tak třetí/u Billy/ přejít ulici a buď ulicí DRIN nebo BabaTanka doleva od směru jízdy, procházka po rovině a slušných chodnícíéch tak 10 minut.
Jinak ve středu města dost těch starých budou se bourá a asi tam bude mové moderní.. škoda, ztratí to ten neopakovatelný půvab. Je otázkou co je lepší... ta už upravená část skoro promenáda kk moři je docela pěkná, tak kdo ví....
# 13. 8. 12 13:18
JANA PETKOVOVA
VOLAM SA JANKA PETKOVOVA BULHARSKO VARNA


SU VELMI PEKNE MI SME TAM BIVALY ROK

POTOM SME PREDALI BYT BULHARSKU VARNE


JANKE TERAS JE VELMI LUTO DOVIDENIA JANKA PETKOVOVA KOSIC
# 19. 7. 13 22:43
Černomorec Petr
Za zmínku určitě stojí,že Varna je oficiálně "mořské,minerální a vzdušné lázně".Nejlepší jsou ty vzdušné,neboť z mořského dna před Varnou vystupují jodidové páry s fantastickými léčebnými účinky na horní cesty dýchací,které večer žene chladivý větřík na pobřeží.Já jezdím do obce Rakytnika(5 km jižně od V.)vždy na měsíc (8 x) a krásně si tady opravím dýchání,které si potom usilovným kouřením v ČR zase do Vánoc zničím.Já to ještě spojuji s jogurtovou dietou,nutno ovšem číst složení na víčku,musí obsahovat laktobacilus bulgarica!!!
# 8. 2. 14 00:59
Anonymní
Petře, ve Varně bývaly velké ovocné trhy. Nenarazils někdy na ně? Nebo nemáš třeba ulici či GPS kde bývají?
Nás tam vodil vždycky otec a bohužel už není mezi námi:-/
# 8. 2. 14 21:07
Vito PO
Ak máte na mysli "Centralen kolchozen pazar" teda centrálny poľno. thr tak je to toto : http://goo.gl/4mLNGz

Adresa ul. Doktor Piskiuliev 70, potom je ešte jeden menší trh zvaný Čatalža.
# 9. 2. 14 18:27
Anonymní
Mnohokrát díky :-)
# 10. 2. 14 21:32
emily
[i]Emilyi]
cestu na nové trhy popisuji nahoře
# 25. 3. 14 00:24
bino
Emily ma pravdu, tam trhy jsou ale ne nove ale dobrych cca 40 let. Samozrejme se lecos prestavelo, ale porad na stejnem miste. A pokud nekdo hleda zelenininovy trh {zelenchukova borsa} tak ta je nekde vlevo od ulice Zvezda ve ctvrti Sveti Ivan Rilski {google maps} ty nepopsane ulice. Prodavaji tam ovoce, zeleninu a syry domaci potreby. jinak male kramecky s hadrama a rucni myti aut je skoro za kazdym rohem na sidlistich.
V novych obchodnich centrech MAll je draho a nic moc. Kaufland je faj maji i ceske zbozi treba od Hame, Picadelli je drazsi.
Treba v elektro obchodech je take o 10-30% drazs nez unas, tady je toho mraky.
# 13. 4. 14 09:35
bino
Drive byla trziste v kazdem sidlisti dnes zustali jez zridka nebo se presunuli, jak hezke je zajit si rano do pekarny,na metry daleko to voni, dat si banici, milinki,kifli,bujurek a treba buzu nebo kavu. Koukat jak nad hlavou preletaji letadla a cekat az se rozpali slunicko a pak vyrazit na plaz, kurna ja uz tam chci byt.
# 13. 4. 14 09:44
Eva
prosímo radu jak se dostat ze zlatychpísku do Varny do Delfíni děkuji valsova@email.cz děkuji
h
# 19. 6. 14 15:50
Fanatic
Ze Zlatých Písků jet po ul. Kněz Boris I (směr Burgas, po levé straně je Přímořský park) a odbočka k delfináriu je značena směrovkou. Mořský park začíná hned z kraje Varny.
# 19. 6. 14 17:39
Novak Jiri
který primitiv to psal?
# 8. 7. 14 20:23
zdeněk surma
Zdravím ..NOVAKA Jiriho.....pokud je Vaše reakce zaměřena na příspěvek od Fanatik....tak se divím...já s ním souhlasím....a nazývat tady někoho primitivem je Vaše hloupost ...protože tady se lidé snaží pomáhat a předávat zkušenosti .
# 8. 7. 14 20:43
Yuhů
To bude spíš reakce na mě a na ten původní článek o Varně. To je v pohodě, já jsem zvyklý.
# 26. 7. 14 21:10
bino
Varna po povodnich z cervna neni pamatky {kromne Asparuchovo ted odstranuji nacerno postavene domy Romu a nejen tam]
vse jako driv, park na proti katedrale bude brzo po renovaci.
Na trzisti bida vetsina stanku s oblecenim nefunguje ale Grand Mall Varna tam se zensky vyradi sice za 2-3x vyssi ceny ale ten vyber a treba obuv jiz od 12Leva, v BSL super dziny a bundy v prizemi je Carefoure. Delfinarium hlasi novy prirustek.
Silnice ok i dalnice na Ruse je delsi.
# 29. 7. 14 18:08
Anonymní
Dobry den nedavno jsme se zenou prestehovali do Varny a zajimalo by nas zda tu ziji nejaci Cesi nebo Slovaci?
# 20. 8. 14 00:11
Anonymní
Jo a jetse ze zlatych pisku se da take dostat autobusem 409 jede az skoro k delfinariu.
# 20. 8. 14 00:16
Yuhů
Čechů a Slováků žije v Bulharsku hodně. Mají i komunitní web: http://www.zijemevbulharsku.cz/
# 25. 8. 14 02:06
Anonymní
Ano děkujem myslel jsem sice přímo ve Varně, ale i tak je to příznivá zpráva.
# 28. 8. 14 20:37
Anonymní
Dobrý den. Sháníme kuchaře do české restaurace ve Varně v případě zájmu pište na S-horty@seznam.cz
# 15. 9. 14 21:08
Anonymní
A vlastně i čísníka/ci :-)
# 16. 9. 14 09:36
doly
Nasiel som tu pripomienku na centralny trh vo Varne ul.Dr.Piskyuliev 70 ,pozrel som si to na google.Ma niekto skusenost z roku 2015?Myslim co sa tyka tovaru,ci je to len o zelenine alebo je tam z kazdeho rozka troska?A co parkovanie v okoli,da sa niekde pri trhovisku tak normalne zaparkovat?Chcel by som sa tam tento rok pozriet,mam rad atmosferu trhovisk a preto sa pytam aby som vedel co mam ocakavat.Budem rad za akekolvek pripomienky a nazory aj ked nebudu priamo z minuleho roku.Navigacia ma po Varne zatial naviedla spolahlivo a po precitani Vasich prispevkov snad trafime.Som rad ,ze som objavil toto forum.Je tu vela faktickych pripomienok,navodov a praktickych rad.Dakujem.
# 20. 1. 16 14:18
Anonymní
Zmineny trh neni centralni,jedna se o Kooperativen pazar,coz se
da prelozit jako Druzstevni trh.Je sice nejvetsi ve Varne ,ale jeho slava uz pominula.Snad nejznamejsi trh ve Varne je bazar Chataldza,nachazi se nedaleko krizovatky ulic Chataldza a Osmi primorski polk.
# 21. 1. 16 13:50
doly
Dakujem za radu.Popripade skusim obidva.A na tom druhom spominanom trhu je je to obdoba toho prveho,alebo len cisto zeleninovy?Mam zaujem aj o korenia,priesady nejakych rastlin.
# 21. 1. 16 17:39
Anonymní
Vsechny trhy v Bulharsku uz nejsou takove,jake byvaly v minulosti.Uz nejsou jen ciste "zeleninove",prodava se tam vsechno.Od zeleniny a ovoce,domaci potreby az po obleceni.
Holt zelenina uz neuzivi jako kdysi.Komerce vtrhla i sem.
Muj vubec neojblibenejsi trh v BG je "Zenski pazari" v Sofii,
tam sezenete uplne vsechno,ale bohuzel po rekonstrukci stratil
z autenticnosti.
# 22. 1. 16 10:45
Vito PO
Doly, centralny ci kolchozni pazar uz ani zdaleka nie je taký aký bol kedysi. Nie je taký v tom zmysle, že zeleninová časť stále "žije" a veselo sa tam obchoduje všeličo jedlé. Tá druhá kedysi oveľa väčšia časť, ktorá bola akýmsi blšákom sa zmenila pred časom k nepoznaniu. Namiesto šiatrov sú tam teraz pevné stánky kde sa predáva predovšetkým oblečenie a obuv. Výber ani ceny už ale ani zďaleka nie sú také výborné aké boli trebárs ešte pred piatimi rokmi. A v podstate rovnako to vyzerá aj na spomenutej Chataldzi akurát s tým rozdielom, že tie pevné "stánky" či skôr obchodíky sú tam pomiešané všelijako. Aj potraviny aj spotrebný tovar aj všeličo iné a samozrejme na oveľa menšej ploche. Záleží čo hľadáš a čo si chceš kúpiť. Ale moja posledná skúsenosť s kolchozným trhom bola taká, že oblečenie ktoré mi tam núkali človek kúpil to isté na promenáde na Zlatých Pieskoch aj bez zjednávania lacnejšie, čo je pre mňa veľký paradox.
# 22. 1. 16 12:46
doly
Komercia je dnes vsade.Dakujem za nazor a radu.Vcera som to hladal na mape myslim,ze som si uz vytvoril predstavu kde to asi priblizne je.Mozno bude trocha problem s parkovanim lebo ako pozeram je to centrum a stare ulicky tak,ze nejake obrovske parkovacie plochy neocakavam.Ale urcite to je autentickejsie ako zeleninove stanky v primorskych strediskach.Ich paradajky si urcite tu autenticitu zachovali.Su uzasne.
# 22. 1. 16 12:56
Anonymní
Bohuzel i ta rajcata musite dnes v BG hledat.V supermarketech (Kaufland,Billa atd.)na bulharska rajcata nenarazite.Je tam k
dostani polska a holandska produkce.A jak zbozne se v nich bulhari hrabou.Protoze jsou lacinejsi,a produkce rajcat v BG rok od roku klesa.Obavam se ze vyhlaseny "rozov domat" zu v BG
nekoupim.Vzdyt i vetsina prodanych melounu v BG v minulem roce
pochazela z Makedonie,Recka a Turecka.Ty bulharske byly jen ty u silnic prodavane primo z aut.A taky jsou drahsi nez dovozove.a jeste jeden tip.Urcite si kupte bulharskou ryzi,sice se musi dele varit ale chutna uzasne.Ta je k dostani v beznych obchodech,znama je jako bulgarski oriz...
# 22. 1. 16 17:02
doly
Nastastie nasi domaci rajciny pestuju a dokonca medzi Kranevom a Albenou je pri ceste akoby druzstvo kde maju rajciny vo foliovnikoch aj vonku,myslim,ze zasobuju hotely v Albene nejakou zeleninou a volne predavaju aj okoloiducim.Vsimol som si ze na dedinach nemaju v predzahradkach kvety,ale skor rajciny aspon v Kraneve to tak vidiet.Dakujem za typ na ryzu a v com sa Vam zda ina a lepsia?
# 23. 1. 16 06:55
doly
Vito PO.Az teraz som si vsimol ,ze si to pisal Ty.Uz si mi minule poradil so Zlatymi pieskami a nakupovanim na promenade.Boli sme maximalne spokojny taktiez som sa naucil menit peniaze vzdy mall po ceste do Kraneva tak ako vtedy s Tebou.Tento rok som to rozdelil tyzden Obzor a tyzden Kranevo pozdrav Jozefa.Dakujem za radu.
# 23. 1. 16 07:12
Anonymní
Bulharska ryze je chutove uplne odlisna,vyborne se hodi do plnenych paprik,sarmy,pilafu.Nerozvari se tak snadno a chutna vyborne.Kdyz jedu z Bg tak po mne znami vzdy chcou prave ryzi.Ostatne Bulhari taky uprednostnuji bulharskou ryzi,i kdyz si muzou koupit lacinejsi z dovozu.Zkuste a uvidite..
# 23. 1. 16 21:48
doly
Fundovana odpoved,urcite si dam poradit a vyskusam.Netusil som ,ze maju aj vlastnu ryzu.Ale asi toho o Bulharsku este neviem vela ,preto som rad ,ze su tu ludia ktory si najdu cas a poradia.
# 24. 1. 16 12:38
Anonymní
Dobrý den, potřebuji prosím radu jak se dostat z letiště až do zlatých písku MHDečkem. A jestli jezdí i noční spoj ze zlatých písku na letiště Varná. Děkuji za odpověď.
# 12. 6. 18 12:17
VitoPO
mrkni : https://www.varna-airport.bg/GettingAround/PublicBus/tabid/357/language/bg-BG
podľa toho čo tam píšu, jazdí autobus č. 409 smer Zlaté Piesky cez centrum. Jazdí každých 15 minút. Na konci toho textu je link s detailným rozpisom. Lístok sa kupuje u vodiča a odchádza od terminálu 2.
# 13. 6. 18 08:59
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání