Fórum najih.cz > Bulharsko > Rila a Pirin v létě

Rila a Pirin v létě

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Michal Brno
Zdravím, nějaké rady, tipy, postřehy, nebo varování? Chtěl bych před mořem pobýt a projít částečně tyto nádherné hory. Zajímá mne ubytování a značení turistických tras. Díky za info. Michal
# 16. 3. 18 17:49
deiw
Ahoj, zkusím odpovědět, i když moje zkušenosti jsou jen s centrálním balkánem, navíc moc vysoko jsme se kvůli malé nedostali.

Značky jsou, i když mi přišlo, že naše byly značené lépe (častěji, lépe vidět). Tady jsem našel mapu, kde jsou trasy vidět (ve výřezu máš 7 Rilských jezer) - musíš mít dostatečně velký zoom abys je viděl.

Jinak BG hory jsou myslím trošku náročnější než třeba Tatry, i když z první ruky to nemám.
Já to bral jako Tatry, kdy prostě i rodiny po horách chodí. Žena zase říká, že jejich hory (tedy hlavně Rila a Pirin), jsou pro zkušené turisty, a lidi co po horách moc nechodí, by měli mít někoho zkušeného sebou. Pravda je, že v Tatrách se člověk pohybuje okolo 2000-2200, na Gerlach či Lomničák už se normálně neleze, a Bulhaři mají hory přes 2500 (Musala má skoro 3000 metrů, a přitom to není žádná lanovka).
Nakolik žena přehání proto, že sama žádný vysokohorský turista není (já po západních Tatrách chodil s našima od 10ti let), a nakolik to je pravda, ti nejsem schopný říct.

Je ale pravda, že se v novinách pravidelně objevují informace o tom, že se v BG horách ztratili či zahynuli i zkušení turisté.

Co bylo aspoň na centrálním balkáně pravda je to, že těch turistů je méně - během 5-6 hodin jsme klidně potkali třeba 2 skupiny turistů - něco, co se ti v Tatrách nikdy nestane, a určitě je i větší šance potkat nějaké divoké zvíře.

Takže bych to bral asi s určitým respektem, na začátek vybral nějaké trasy, které nekončí tak vysoko, či nějaké, které jsou hodně populární (jako například ta zmiňovaná Rilská jezera), a kde je vyšší frekvence turistů, a taky je dobré se dívat, kde jsou horské chaty, tvz. Chiže (domečky s "X. jméno" na té mapě - X jako CHiža).
# 19. 3. 18 12:00 upravil: deiw
deiw
Jinak se dívám, že třeba na Rilská jezera je i lanovka, ze 1600 mnm na 2100 k Chiži 7te rilski ezera.
# 19. 3. 18 12:08
deiw
Tohle vypadá jako docela dobrá stránka, a v ENG: https://bulguides.com/mountains/
# 19. 3. 18 12:14
Michal Brno
Díky moc, víš děti jsou malé ale šikovné. V přírodě a horách dokážou běhat celé dny. V Tatrách zvládly celodenní tůry po kterých jsme jako dospělá i sotva chodili a oni by šli ještě večer hrát na honěnou... Před měsícem k nám do firmy nastoupil bulharské, a víš co? On pochází z Rodop. Takže zajdeme na pivo a do mapy uděláme kole každý co vidět co za to stoji. Potom dáme ještě Plovdiv a hurá moře. No a nazpátek Veliko Tarnovo a domů. Jinak fakt míč díky za spoustu tipů a tvůj čas, moc jsi mi pomohl. A že zdravím ženu. Ještě ti napíšu kam pojedu a co mi b, lo doporučeno. Mimochodem, kde jsi se seznámil se ženou, v Bulharsku nebo v Česku?
# 15. 4. 18 22:22
deiw
No super, tak to budeš mít z první ruky :) Pak dej vědět.
Ty děti jsou jak myši na klíček, jedou jedou, pak je někde posadíš, otočíš se na 10 vteřin pryč, a už spí třeba na stole nebo na židli.

Když jsem byl na výšce, tak jsem já i žena hráli jednu onlinovku. Hrál to s námi i jeden Bulhar z Varny, a pozval lidi k sobě v létě na týden k moři. Nakonec jsme tam letěli 3 Češi, a žena tam zajela ke svým známým. Já jsem pak týden po odletu do ČR letěl zase zpátky, a v září jsme letěli do ČR už ve dvou:)
# 17. 4. 18 10:07
Michal Brno
Ahoj deiwe, takže už mám malý nástřel toho co provedeme. V plánu jsou 2 noci ve Vidinu. Pojedeme se podívat na Beogradcik a jestli stihneme tak i Baba Vida. Potom přejezd do Krdzali na 5 noci a po cestě se zastavíme Prohodna jeskyně. O odtud Bačkovský monastyr, Čudnite mostove, Djavolsko garlo, Diavolski Most, Kamenná svatba, Plovdiv a jestli zbude čas tak i výlet do Řecka-Kavala? Záleží na cestu a chuti. Uvidime co v hodnotíme jako přímo 1,2....atd. No a potom 10 nocí Sozopol. Velikou Tarnovoetos nestihnu. Malá má narozeniny a to už musíme být u prarodičů na oslavě.
# 7. 6. 18 03:59
Michal Brno
Kurňa, fakt asi to automatické doplňování v mobilu vypnu. To jsou takové nesmysly.....
Bačkovsý monastyr až z Krdžali....

"Záleží na cestu a chuti. Uvidime co v hodnotíme jako přímo 1,2....atd. No a potom 10 nocí Sozopol. Velikou Tarnovoetos nestihnu. Malá má narozeniny a to už musíme být u prarodičů na oslavě."

Oprava:Záleží na času a chuti. Uvidíme co vyhodnotíme jako prioritu 1,2,.....atd. No a potom 10 nocí Sozopol. Veliko Tarnovo nestíhám. Malá má narozeniny a to už musíme být u prarodičů na oslavě.
# 11. 6. 18 13:51
deiw
Vypadá to moc dobře, ty Rodopy ti závidím. Jinak když budete v Prochodné, tak byste se mohli podívat i na Gloženský manastyr, myslím, že pojede blízko.

Kterou cestou z Prochodné do Plovdivu pojedete? Google maps mi to dává přes a) Sofii, b) Panagyurishte (tam je historické muzeum s částí Thráckého pokladu (https://en.wikipedia.org/wiki/Panagyurishte_Treasure) - osobně jsem tam nebyl.

Sozopol bude podle mě super, na rozdíl od podobného Nessebaru jsem se tam ještě nedostal, možná letos v září.

A Veliko Tarnovo je hezké, ale dá se to přežít i bez něj.

A do Kavaly se taky chystáme už 2 roky (žena má alergii na BG moře (jaká ironie), tak se díváme po Řecku), ale zatím nám to čas či finance nedovolily.
# 19. 6. 18 08:23
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Gruzie.com a další.

Vyhledávání