Ostrov Chios

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce ostrov Chios na mém webu o řeckých ostrovech. Zejména prosím o opravu nepřesností v údajích a o doplnění důležitých věcí, které se ostrova Chios týkají. Děkuju.
# 23. 6. 08 02:44
Mirek
Zdravím,
chtěl bych se po přečtení Vašeho textu, kde chcete odhalit možné nepřesnosti, v tomto duchu přihlásit. Domnívám se, že určitou nepřesností je zmínka o ostrovech Kavala a Thessaloniki, které nejsou ostrovy, ale města ležící na pevninské části Řecka.
Co se týká ostrova Chios: před týdnem jsem se odtud vrátil a procestoval jsem si střední a jižní část na motorce. Zázemí jsme měli v Karfasu (cca 7,5 km jižně od Chios Town). Jedná se o největší letovisko na ostrově, ale slovo letovisko je příliš nadsazené. Je tam, ale krásně, bohužel hned za touto vesnicí směrem na Chios Town stojí elektrárna, která spaluje mazut a prakticky každé ráno doplňuje z tankéru palivo, což je nepřeslechnutelné. Karfas má podle CK nejlepší písečnou pláž - to asi platí, ale směrem k elektrárně jsou začernalé fleky na písku a to je asi - dle mého - opět důsledkem přítomné elektrárny. Jinak jsou na ostrově malé oblazkové pláže s kouzelným pobřežím a průzračnou vodou (viz obr.1). Na jihu ostrova je také jedna zajímavost - pláž Mavra Volia - jakási trojpláž s černými oblázky (viz obr.2).
Co se týká mastiky - daří se jí v jižní části ostrova, kde je vhodná půda, v severní části smůla z kmenů neslzí. Sbírá se, až odkápne, ze země i s nalepeným listím a jinými přilepenými nečistotami. Když jsme procházeli kouzelnými uličkami městečka Pirgi, tak na každém rohu seděly starší Řekyně a na stolcích měly takto sesbíranou mastiku a přebíraly ji - zdálky to vypadalo jako když derou peří (mastika se údajně dále čistí tak, že se smolné kapky zmrazí a properou v mýdlové vodě).
Již jen stručně: za podívání stojí město Mesta s bludištěm úzkých uliček a nádherným pravoslavným kostelem z velké části vybaveným obřími ikonami ze stříbra (dar ruského lidu) a opevnění Anavatos ve středu ostrova (obr.3). Severní část ostrova má povětšinou špatný skalnatý přístup k moři.
Celkový dojem: krásný ostrov turistikou příliš nepolíbený - zatím.

Zdravím

Prokopec Jaromír (ja.prokopec@radiokomunikace.cz)
# 13. 10. 08 12:09
jejuna
je to moc hezky ostrov. ma vybornou infrastukturu. prekrasna dovolena. uplne nepitna voda. Vera
# 11. 1. 09 16:05
lisa.n@seznam.c z
Nesouhlasím s tím, že kromě lentiškového křoví tu nic zvláštního neroste.Projíždíte krajinou, kde jsou místy eukalyptové háje, podél pláží vám dávají příjemný stín vzrostlé tamarišky. Kolem domů kvetou ibišky a bugenvílie. Samozřejmě i olivové háje. Já jsem s touto florou spokojená. Myslím, že Chios patří k těm zelenějším ostrovům.V krajině se střídají méně či více zalesněná místa.Nic jiného tu ani neočekávám. Kolem hotelu rostly velké akáty a palmy. Pryskyřice masticha se sbírá pouze tady, protože má velmi příznivé léčivé účinky a používá se již od starověku. Pokud pojedete na výlet, nebude vám vadit, že na pláži není sprcha , vezměte si s sebou vodu na opláchnutí.Je to fantazie. To, že je ve městě univerzita není pro nás až tak důležité. Nenechte si ujít středověkou vesnici Anavate, město Mesta a Pirgi. Také jedinečnou krápníkovou jeskyni u Olympi. Projela jsem téměř všechny řecké ostrova a myslím, že Chios vás nezklame.
# 14. 7. 09 12:17
Kamča
Pokud vás na Chiu oslovily žvýkačky s obsahem mastichy nebo dokonce surová masticha, tak si o jejích účincích můžete přečíst více na www.masticha.cz . Na vyžádání je k dispozici i bio kosmetika s touto přírodní látkou.
# 31. 8. 09 14:05
sabina
moc se mi ostov chios libyl...je tak krasne a taky lide jsou tam velmi prijemni!...
# 5. 11. 09 11:01
marcel
moc se mi to libi
# 14. 1. 11 09:06
michal
Kolik klientů prožilo za dobu od 1.5.2008 do 30.6.2011 dovolenou na tomto méně známém ostrově?
# 2. 7. 11 21:53
Yuhů
Michale, netuším, jak to zjistit.
# 2. 7. 11 22:26
Market
Letos jedeme na dovolenou na Chios. Jedeme do Vrontados do apartmánů Kyveli. Je to u hlavního města. Tak jestli máte někdo jakýkoliv typ nebo radu, budu ráda, když napíšete. Na tomto ostrově jsme ještě my, ani nikdo z našich známých nebyly, tak co třeba někdo tady? Jedeme s 8 letým dítětem, ale ten nepředstavuje problém. Je to zkušený cestovatel....
# 11. 11. 14 11:20
Aneta22
Na Chiosu se potkate taky s mastichou ktera je prirodnim antibiotikem a dokaze lecit hodne problemu tykajicich se traviciho traktu. Hodne nam s manzelem chutila mastichova limonada kterou v cechach ani nejde koupit. Nastesti dalsi produkty ktere jsme si oblibili jsem nasla pres stranky http://www.mastichaterapie.cz
# 13. 3. 17 10:11
Yuhů
Aneto22, beru to spíš jako odkaz na spam na ten váš obchod. Sběr pryskyřice lentišku řečíkového je teda rozhodně běžný i na jiných ostrovech, jenom Chios si z toho udělal byznys.
# 17. 3. 17 22:37
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání