Fórum najih.cz > Kréta > řečtina a alfabeta

řečtina a alfabeta

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce řečtina a alfabeta na mém webu o Krétě. Zejména prosím o opravu nepřesností v údajích a o doplnění důležitých věcí, které se tématu stránky řečtina a alfabeta týkají. Děkuju.
# 23. 6. 08 02:09
jolana
dobry den ziji v recku 2roky,mam prozbicku,ci-by mi nekdo poradil s gramatikou,mam problem se psanim,kde napisu omikron a kde omega...dekuji mnohokrat
# 12. 2. 09 11:47
Yuhů
To se asi musí naučit případ od případu. Co jsem pochopil, tak samohlásky v řečtině jsou ještě těžší než psaní tvrdého a měkkého i v češtině.
# 15. 2. 09 01:35
Mythos
jen pozn. účet není logaritmus ale logariasmos :-)
# 28. 4. 09 15:55
Yuhů
jasně, ale lépe se to pamatuje jako logaritmus
# 29. 4. 09 01:40
Dominika
jolano: já sice nejsem Řekyně ale mám tetu a sestřeice v Řecku a někdy přijedou k nám do Czech a učí mně Řecky. Omega (velký) Omikron( malý)
# 8. 5. 09 07:36
Anonymní
Hele víš o tom že řekové nemají rádi němce ........Kdy by něco když jsem tam byla na posledy s babinkou ta tam promluvila německy a všichni se tam naní koukali a nic...tak nevim co tu blbneš
# 26. 5. 09 18:08
Anonymní
je to pravdu ůžasná stránka
# 27. 5. 09 16:53
messangala
Dominiko, jen pro přesnost, omikron je obyčejné o stejné jako u nás a je jedno jestli malé nebo velké a omega je zdvojené o a opět je velké i malé.
# 30. 5. 09 20:12
František
Frantisek (frantisek.pangrac@email.cz):
Dovolil bych si pár upřesnění.

Omega: No, nevím, jak je myšleno to "zdvojené o", jak psal(a) messangala. Omikron je prostě úplně jiné písmeno než Omega, vzájemně je to nezaměnitelné, jen se to stejně čte (mluvím teď o novořečtině, tedy o současném úředním jazyku). Omega se vyskytuje často, pedevším ve slovesech - je to základní koncovka činných sloves, např. ?? [zo] = žiji.

Omikron a omega, to ještě jde. Horší je to s hláskou [i]. Ta se dá napsat pěti způsoby a prostě si musíte pamatovat, jak se to ve kterém případě píše. Někde je to dáno gramatikou (např. ??? [zi] = žije), někde je to opravdu o naučení se.

Písmeno Psí je sice v poměrně málo slovech, ale pravděpodobně se s ním setkáte - např. ve slově ???? [psomí] = chléb. A určitě ho uslyšíte, vyskytuje se totiž ve spoustě sloves v minulém času.

Ypsilon se čte většinou jako [i], jako [u] POUZE ve dvouhlásce O+Y, tedy omikron+ypsilon. Pokud se vyskytuje na konci slabiky, pak se čte jako [v] nebo [f], např. ve zmíněném ????????? [efcharistó] = děkuji.

Slovo "banka" se řekne správně [trápeza] (dlouhá první slabika). Drobný rozdíl, vím. Ale pozor na záměnu s [trapézi] = stůl.

Možná by bylo zajímavé se ještě zmínit o přízvuku - každé novořecké slovo má jeden jediný přízvuk, který se označuje čárkou nad přízvučnou (většinou) samohláskou. Přízvuk je vždy na nejdéle třetí slabice od konce. Přízvuk se čte prostě tak, že přečtete tu danou slabiku dlouze (jako v češtině) a pokud není na první slabice, odpustíte si klasickou českou těžkou první slabiku. Pokud je slovo jednoslabičné, přízvuk se (až na asi 6 výjimek) neoznačuje.
Můžete zahlédnout slova s dvěma přízvuky; to se píše před přivlastňovacími zájmeny, kdy původní přízvuk je na třetí slabice od konce. Pak ten druhý (na poslední slabice a tedy těsně před zájmenem) je přidaný navíc a slouží jen a jen pro hezčí výslovnost.
Jo a pozor, posunutí přízvuku může změnit význam, např. [táxi] = třída; řád, [taxí] = taxík. A nebo výše zmíněná banka/stůl.
A jedna zrada na závěr - ve slovech psaných kapitálkami (velkými písmeny) se přízvuk neoznačuje - to jsou ty veškeré tabule po ulicích apod.


Jinak souhlasím, že stránka je udělána pekně a i za ostatní za ni děkuji.
A pokud byste někdo chtěl nějaké info o řečtině nebo se o ní pobavit, mail jsem uvedl nahoře.

Mějte se.
# 8. 7. 09 00:28
František
Ech, koukám, že mi to nahradilo texty v alfabetě otazníky... Tak nic.
# 8. 7. 09 00:30
alzbeta
Jolano,jak jste se dostala do Řecka?Je to nádherná země,závidim.
# 11. 7. 09 12:01
Yuhů
Mrzí mě, že to nahrazuje alfabetové znaky za otazníky. Původně to tak být nemělo, ale nejsem úplný pán téhle diskusní aplikace. Převedení do UTF bylo zřejmě jenom simulace UTF. Zkusím to rozšifrovat a při příští aktualizaci do stránky doplním.
# 12. 7. 09 20:54
Nada
ty jejich pismenka se nemam sanci nikdy naucit.. :D
# 18. 7. 09 16:21
František
Naďa: Neboj, jde jen o trochu cviku. Část z nich člověk zná z matematiky - alfa, beta, gama, delta, pí, mí (značka pro mikro), sigma (značka pro sumu), něco z fyziky (ró, omega)... no a hodně jich je podobných jako v latince.
Chvilka cviku s tužkou a papírem a pár přelouskaných nápisů a budeš to sypat jedna radost :-)
# 4. 9. 09 09:23
Jo
Máte to zmáknuté a dokonce i záživné.
Kdyby tak bylo možné připojit ještě tabulku
s řeckou psací abecedou, byl by to
kompletík.
Máte pravdu i v tom,jak si mnozí řekové rádi povykládají česky.A
že jich tam je...
Zdraví Jo ze Slezska.
# 6. 9. 09 11:48
Anonymní
théta se vyslovuje jinak

http://www.inthebeginning.org/ntgreek/phonics/thetainstruction.htm

tedy ne jako v the, this a pod, ale thanks, think apod.
# 3. 4. 10 12:44
Yuhů
aha, jako že se vyslovuje nezněle. No to je pravda.

Mimochodem, víte, že v češtině existují dvě ř?
# 21. 4. 10 01:18
jmtumovi@seznam .cz
Psiloritis-tam je psí jak hovado.
# 4. 9. 10 20:42
Anonymní
dobrý stránky ,líbí se mi jen se naučit tu abecedu do školy psát a říkat.
# 25. 1. 11 16:00
Kristýna
úžasný, moc vám za to děkuju, v létě jsem byla v Řecku a tam jsem toho hodně využila :-)
# 3. 2. 11 20:24
vasek132
máte to velmi dobre
# 25. 3. 11 21:02
Karamitsis S.
Hezky napsané.a písmenko psí se používá často.například psári - ???? -ryba to jste musel někde na taverně vidět napsané.Jásu :)
# 13. 10. 11 22:08
If
řecké ? se čte jako "th" v anglickém "thin", ne v "the"!
Písmenko ? je třeba v rybí restauraci - ??????????? a čte se opravdu "ps".
# 24. 10. 11 20:18
Robin
supééér, alespoň zas poled z jinýho úhlu! Díky :)
# 28. 10. 11 02:29
Alexandra
Moc děkuji za přehlednou abecedu :)
# 30. 7. 12 08:33
Kamila
Díky za tyhle stránky. Moc dobrá pomoc, když je člověk v Řecku na dovolené a chce vědět něco víc, ale nepotřebuje zas bůhvíjaké zbytečné podrobnosti.
Zrovna jsem v jedné internetové kavárně a díky alfabetě, kterou jsem tu našla, teď vím, jak v jídelním lístku hlkedat palačinku. :-)
# 15. 9. 12 13:18
Anonymní
Nějaký fígl na čtení by prosím nebyl?? Písmena dám do kupy, sprezky samostatně taky ale jak je to ve slově - jak kdybych byla slepá..
# 1. 12. 18 21:02
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání