Fórum najih.cz > Kréta > doprava po Krétě

doprava po Krétě

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce doprava po Krétě na mém webu o Krétě. Zejména prosím o opravu nepřesností v údajích a o doplnění důležitých věcí, které se tématu stránky doprava po Krétě týkají. Děkuju.
# 23. 6. 08 02:06
Jarda
na Krétě je to specifikum :-D jako na všech řeckých ostrovech - ze dvou jízdních pruhů jsou čtyři, parkování na "nouzáky" (i policisté) :-)) autobusáci jako u nás taxikáři - vrazi :-D, kteří se ( na jejich obhajobu ) s autobusem dostanou kamkoliv ! :-))
# 24. 2. 09 12:42
Jarda
více info: kanich@email.cz _rád dám tipy
# 24. 2. 09 12:43
pavlos
Jelikož cestuji svým vozem,tak už jsem si na dopravu na Krétě zvykl.Blinkry,na co?Pokecat z auta do auta,normál.Parkovat na zákazu?Ano, ale běda když neprojedou hasiči!Tak pak vám to spočítají!Co se týče nových silnic,není kam spěchat,ale loni opět něco přibylo.Dlouhodobý problém je nová cesta do Paleochory,loni byla velká část ve výstavbě.
Vydáte-li se trochu do hor,doporučuji na nepřehledných serpentinách troubit.Pro jistotu!A bacha,když na vás blikají světly,znamená to,abyste stáli,NE VOLNO!Pokud vás budou předjíždět,může se stát,že budou blikat a troubit,tak se nelekněte,je to jen upozornění.
# 7. 3. 09 21:16
Verča
Minoan Lines - podle jízdních řádů jezdí zřídka kdy .. ne všechny staví na všech zastávkách. Někdy turisti nastoupí a až pak zjistí, že tam kam chtějí autobus vůbec nejede. Nejlepší je se zeptat ještě před nastoupením, i když někdy vám k tomu nedají vůbec příležitost. Najednou se strašně spěchá :). Když je autobus plný, tak nezastavuje, ale kolikrát nezastaví ani prázdný. Lístky se většinou kupují až v autobuse. Ve větších letoviscích jsou prodejní kanceláře.
# 4. 4. 09 23:46
Ricci
Přikládám linka na KTE - místní autobusovou dopravu , sjou zde i jednotlivé jízdní řády.

Zdraví
Ricci
# 28. 4. 09 13:05
Ricci
http://bus-service-crete-ktel.com/
# 28. 4. 09 13:06
Mirek a Rene
V městech mají busy Minoan lines jen malá spoždění, ale třeba v Elounda jsme čekali 1 hod a 15 min, docela zmatek, ale levné ceny, člověk si Krétu projede za pár euro a klimatizovaně, takže plus i minus.
# 29. 5. 09 16:56
LuBe
co prekvapilo me tak to bylo jezdeni bez svetel i za tmy - teda jen kolem vetsich mest, ale i tak to dokaze dost vyplasit - zkusenost z hlavni autostrady severu - oblast Rethymno
# 2. 9. 09 21:38
Aleš Rubek
Osobní zkušenost, o kterou bych se chtěl podělit, a může vám při pobytu či cestách po Krétě pomoci, mám s půjčovnou aut SMILE nacházející se ve vesničce Sissi. V podstatě, díky tomu, že Sissi je poměrně izolovaná vesnička, je vypůjčení auta téměř nutností (pokud se nechcete spoléhat na hromadnou dopravu anebo se celý pobyt válet na pláži). Tak tedy první opravdu dobrou zkušenost jsem učinil ve chvíli, když jsem se s dětmi vydal taxikem do vzdálenějšího městečka Malia. Taxi po přivolání z recepce hotelu Hellenic Palace dorazil za 5 min. Přijel milý ochotný řidič perfektně mluvící anglicky posledním z mercedesů řady S. Dovezl nás do městečka Malia vzdáleného, na rozdíl od informací z CK, 5 km místo 2 jimi udávaných. Rovnou jsme se dohodli i na odvozu zpět. Platil jsem až po zpáteční cestě do hotelu a to 12? dohromady. Během cesty jsem se dozvěděl, že řidič má i půjčovnu aut a tak slovo dalo slovo a druhý den jsem mu zavolal a on přistavil přímo do hotelu nový vůz Suzuki Jimny (malý terénní vůz), který měl najeto 700 km.
A nyní k podmínkám, které mě příjemně překvapily (upozorňuju, že je třeba smlouvat, jinak skutečně zaplatíte katalogovou cenu a budou vás mít za hlupáky). Cena za zapůjčení činila 245 ? na 7dní = 35 ?/den. Upozorňuji že skutečně s plným pojištěním. Ve smlouvě byl uveden rozsah pojistného plnění. Pokud mohu doporučit vždy si dejte pozor, aby v ceně půjčovného bylo opravdu kompletní pojištění vč. podvozku a kol. Může se vám stát tak jako nám při cestě na pláž Vai, že náhle místo po asfaltce jedete po právě budované nové silnici a to staveništěm s patřičnými výmoly prachem, štěrkem apod. Opravdu jsem ocenil volbu terénního automobilu. Mimo jiné jsme za těch 7 dní najezdili něco přes 1400km bez jakýchkoli potíží. Odevzdání vozu zpět proběhlo také poměrně příjemně, stačilo ponechat klíče od vozu v hotelové recepci a o nic se dále nestarat.

Kontakt:
SMILE
Nikos Tzirvelakis - manager
SISSI 72 400
Crete - Hellas
tel.: 0030/2841071034
fax.: 0030/2841071036
GSM.: 0030/6944676004
mailto: smilerentacar@yahoo.gr
# 18. 10. 09 07:48 upravil: Aleš Rubek
Aleš Rubek
Postřehy z cest aneb, na co si dát pozor!
Policie: časté kontroly fyzické, pozor na rychlost její překročení do 20km/h více než je dovoleno je pravděpodobně v toleranci, každý km/h navíc je trestán. Pokuta za 100k/h na 70ce = cca. 150? (zkušenost kolegy). Pozor jdou zejména po vypůjčených vozech, neboť jimi jezdí především solventní němci.
Předjíždění na dvojité čáře bez problémů, ale musíte se vejít do pruhu jimi omezeném (klidně i 3 vozy). Běda pokud čáry přejedete a budete spatřeni.
V tunelech rozsviťte! Pásy kontrolují, stejně jako helmy a pozor na alkohol. Jste jen turisté a nepožíváte výhod domorodců!
Policie mluví zásadně řecky, i když umí anglicky napíší vám po zastavení sumu pokuty na papír nebo ukážou na kalkulačce. Pokud nechcete trávit další čas v cele je docela dobré pokutu zaplatit. Po důvodu pokuty se můžete ptát až případně z hotelové recepce.
Jinak musím říci, že narozdíl od řidičů v ČR jsou Kréťané mnohem ohleduplnější i přes nedodržování předpisů. Prostě pokud jsou pomalí, jedou při pravém okraji silnice a nepřekáží. Daleko více předvídají, právě asi proto že předpisy si nelámou hlavu. Ani jednou jsem neviděl někoho zvedat prostředník ani nadávat na jiného řidiče. Dle mého soudu jezdí intuitivně a řídí se zdravým rozumem.
Radary:
všudy přítomné upozornění na měřený úsek, téměř jako u nás. Většina stacionárních radarů je rozbitá. Spoléhat na to ale nelze. Fyzicky jsou to tak velké bedny, že pokud dáváte pozor, lze docela včas ubrat na rychlosti.

Ostatní již znáte - troubení a blikání = předjíždějí. Blinkry se moc nenosí.

Velká města:
tragicky ucpána, zejména do centra Heraklionu bych se asi už nevydal, i když nikdy neříkej nikdy :-)
# 18. 10. 09 08:08
Jara
Prosím o radu jak zjistit spoj autobusem z Paleochory do Omalos (Samaria) v červnu. předem děuji.
# 27. 5. 10 19:57
Anonymní
ahoj. zajimave postrehy o doprave na krete. ale je fakt ze pokud sem k nam prijede nejaky turista ze zapadu tak si musi docela dlouho zvykat na mistni prostredi. na druhou stranu ale prave turiste tady maji na svedomi vetsinu nehod vcetne tech zavaznych. ten pravy pruh ktery slouzi jako krajnice je vyuzivan pro auta jedouci pomaleji a pripadne i skutecne odstaveni vozidla tak aby to neomezilo ostatni v jizde. pokud pred vama jede auto ktere jede pomalu tak na nej staci zablikat a ono vam uz samo uhne na kajnici. hodne ridicu se starsimi vozy tam uz jezdi nejak automaticky. u rychlosti je to sporne. rekove jezdi vzdy zhruba o 30 km/h rychleji nez je znaceno. u turistu se to moc nedoporucuji a radeji vyuzivejte tu krajnici. navic se tady toleruje i alkohol v krvi. vyjimku tvori havarie. pak se netoleruje. s vystavbou cehokoliv je tady taky problem a to z duvodu pamatkoveho zakona. vsude maji prednost a hlavni slovo archeologove.
lode jezdi na ostrov skutecne jak do chani tak i do iraklia. v sezone i do agios nikolaos a dalsich mist. z aten do iraklia to trva i s nalodenim cca 9 hodin. palubka se da koupit uz od 19 eur na osobu. pokud se uskrovnite s cestovanim a pripadnym spanim v sedackach nebo tak ruzne po lodi. z restauraci vas ale vetsinou budou chtit vyhodit. preprava osobniho auta vychazi cca na 50 euro. mimochodem cesta z brna do solune (thessaloniki trva pri stale jizde asi 17 hodin pres rakousko, madarsko, srbsko, makedoni. ze solune dolu na atheny se jede cca 8 hodin a plati se na nkolika mistech mytne. vetsinou kolem 4 eur. dalnice je ale dobra a v evropskem formatu. na pireus vas uz navedou ukazatele. v pristavu je pro linky na kretu urcena brana c 7. je to hned u krizovatky a pro orientaci je pres ulici velky cerveny kostel. stama jezdi bud minoan lines. luxusnejsi trajek a nebo anek lines s opoznani chudsimi lodemi. pro slabe zaludky doporucuji kynedryl a drzet se venku na palube. i tam jsou obcerstveni a tolety. v podpalubi se vam urcite zvedne zaludek. aspon pri prvni zkusenosti s plavbou. osobni zkusenost vsech mych pratel kteri za mnou jedou poprve. turisticky proflakla je hlavne zapadni kreta ale atraktivnejsi je vychodni a jizni cast. daji se najit i opustene plaze. mam svoje oblibene kde nejezdi zadni turiste ale chodi tam jen mistni, vcetne koupani naked mistnich krasek. tak si je necham jen nadale pro sebe a par svych pratel. upozorneni v recku nikam nechoddte bez pitne vody. kazdy rok vozime nekolik takovych magoru nasledne do nemocnic. pro uplne tupce to plati i o samarce. je to hodne horky a dlouhy kanon. nevhodny pro pesi tury v lodickach.
# 8. 6. 10 15:44
Anonymní
Fakt "rady" k nezaplacení! To si z nás děláš legraci?Proč tolik arogance a povýšenosti?Vůbec to nevyznělo řecky.
# 8. 6. 10 22:08
Anonymní
http://www.galini.estranky.cz/
Řidiči jsou kréťané excelentní. Jezdí stejně rychle dozadu jako dopředu. Při řízení jsem si oproti českým nervákům krásně odpočinul. Když jedete happy, tak se vám nic nestane. Všechno plyne lehce a přirozeně. Nejezdil jsem tak rychle jako oni, ale rychlost nedodržuje nikdo. V půjčovně jsme nijak nesmlouval. Auto bylo za 19 E na den i s full pojistkou. Připlatil jsem ještě za special full ensurance, což zahrnuje všechno. No, mohl jsem klidně ušetřit. Příště mi stačí full.
# 29. 6. 10 17:14
Niky
Ahojky autoři, moc by mě zajímala ta možnost vypůjčení kola, bohužel o tom za boha nemohu sehnat žádné informace. Cyklistika mě baví a těším se už dlouho, že si projedu právě ony hory, o kterých se zmiňujete, že na kole by jste nejeli :-) Jenže vážně, nikde nic, samé auto, motorka, ale kolo žádné :(
# 31. 7. 10 00:04
Anonymní
Dobrý den, web společnosti, která provozuje autobusové linky po Krétě:
KTEL
Heraklion Lassithi s.a.
www.ktel-heraklio-lassithi.gr
# 31. 8. 10 04:06
Marťa
Toto se teda přímo Kréty netýká, spíš textu jako takového:
- Morava není v Čechách (narážím na nehodovost v Čechách - my na Moravě podle všeho jezdíme bez nehod)
- docela pěkný text shazuje ošlivá obecná čeština. Škoda.
# 10. 9. 10 13:58
Yuhů
Marťo, kdybych napsal v Čechách a na Moravě, tak je to moc dlouhé a navíc stejně chybí Slezsko. Kdybych napsal v Česku, tak to zase bude vadit jiným lidem, kteří si nezvykli.

Ošklivá obecná čeština? Tak nad tím se budu muset zamyslet. Doposud jsem měl pocit, že lidé tu stránku čtou rádi právě kvůli tomu, jak je jednoduše napsaná.

Pokud budeš konkrétní a doporučíš mi opravy textu, rád se na to podívám.
# 22. 9. 10 02:20
Hana
Ahoj,mám dotaz. Za týden jedu se sestrou a jejíma dětma (3roky a 1,5roku)na Krétu-Kato Gouves-hotel Kalia Beach. Pokud máte někdo nějaké typy na výlety nebo zkušenosti s tímto místem, budu ráda pokud se mi ozvete hana.fiser@seznam.cz. Dále mne zajímá půjčení auta.Četla jsem zde, že cena na den asi 35,-. Je to aktuální a kam vyrazit, aby bylo co vidět. Moc dík
# 22. 9. 10 15:02
Yuhů
Z Kato Gouves? Tady platí totéž, co pro jakékoli místo krétské riviéry. Takže vyrazit na Knossos, planinu Lasithi, Agios Nikolaos. Další výlet na jih na Phaistos (festos), Gortys, Matalu. Třetí výlet může být na západ na Rethymno, klášter Arkadi, vesnička Fodele apod. Další výlet autobusem do Heraklionu.

35 euro na den je za auto skutečně běžná cena.
# 6. 10. 10 18:28
K. Slavíková
Tak s tímto popisem dopravní situace plně souhlasím.Stejný postřeh mám z loňské dovolené, kde jsme chtěly půjčit auto pro 5 osob a přistavili nám malého Hyundaie. Při zdolávání hor jsem měla pocit, že bychom šly rychleji pěšky, pneumatiky byly zřejmě podfouknuté ale nás 5 ženských to zvládlo z jihu ostrova do Heraklionu, na Malii a zpět do Mataly.
Když to člověk nezná tak si troufne, po přečtení těchto info bych asi měla strach, ale mimo města je to lzřetelně lepší, i když v centru Heraklionu jsme vše také zvládli dobře
# 4. 7. 11 19:52
Sammy
Mohu velice doporučit http://www.rental-center-crete.com
S ostatními půjčovnami srovnatelná cena zahrnuje veškeré možné pojištění bez spoluúčasti a garanci stáří auta do 2 let. Zástupce čekal na letišti s cedulkou, odvezl nám zavazadla, předvedl velice slušně vybavené auto a při příjezdu si jen překontroloval benzín. Všichni mluvili výborně anglicky, poradili a přidali velice solidní automapu. Na některých drsnějších cestách jsem byl opravdu rád, že nemusím řešit případné škody na podvozku.
Jinak, jak výše někdo zmínil, podhuštěné pneu jsou na Krétě oblíbené a v zatáčkách tak je pořád slyšet pískání gum. Mě to moc nesedí, ale Kréťanům to zjevně vyhovuje.
# 28. 9. 11 17:13
zuzka
chtěla bych se zeptat, zda je nějaký odkaz na autobusové spoje na krétě..
# 13. 6. 12 22:59
Yuhů
Zuzko, na Krétě vládne chaos. Každá společnost má svoje jízdní řády a navzájem je neznají. Pokud existuje nějaký centrální systém, byl mi utajen. Ale myslím, že nic centrálního fakt neexistuje a musí se to hledat stylem pokus-omyl na Googlu nebo Bingu.
# 14. 6. 12 23:06
TomTom
http://bus-service-crete-ktel.com/timetable.php
# 17. 6. 12 19:06
Janazis
Teda děvče, přijela jsi z Kréty pěkně nakrknutá.... To se ti tam vůbec nelíbilo?
Já se zrovna vrátila z Korfu a líbilo se mně tam.
# 29. 9. 14 21:14
Kačka
Mám pár postřehů k již napsanému. Vrátili jsme se z Kréty v neděli 7.6.2015.
Aktuálně lze půjčit auto od 13 Euro na den (v Herssonisou). Půjčovali jsme si auto u Panavia Car Rental za 15 Euro na den a bez komplet pojištění za dalších 15 Euro nám auto v podstatě odmítl vydat. Původně sice tvrdil, že když mu nechám do zástavy kreditku, tak můžeme jet, ale když jsem začala lovit v peněžence, tak si to zase rozmyslel.
Dle cestopisů, co jsem četla před odletem, jsem měla pocit, že silnice budou v katastrofickém stavu a skútr si rozhodně půjčovat nebudeme. Byla jsem mile překvapená z poměrně pěkných asfaltek (leckterá silnice okolo Prahy by mohla tiše závidět). Cesty byly široké a občas byly i svodidla. V Alpách jsou horší srázy dolů. Ale jezdili jsme jen od Heraklionu na východ.
A ještě jeden postřeh - vesničky okolo pláně Lassithi už rozhodně nejsou zapadákovy. V každé vesnici jsou minimálně 3 taverny, do kterých vás nahánějí hned od silnice. U Diovi jeskyně je placené parkoviště za 2 Eura. Ale jako bonus vás může vyvézt k jeskyni za 10 Euro osel. Dolů je to v "akci" jen za 5 Euro. Samotný vstup do jeskyně stojí 4 Eura...
Jinak vše odpovídalo zde již napsanému. Díky za inspiraci :-)
# 8. 6. 15 13:12
Matej
Zdravim,

ked pozeram na autopozicovne cez web, tak mi to vychadza na 300 Eur na 3 dni. Kačka v predchadzajucom prispevku pise o 90 na tri dni.
Takze nerezervovat nic vopred a pohladat priamo na mieste? Ideme v auguste do Plakias.

Dakujem
# 9. 7. 15 13:34
Yuhů
Těch webových půjčoven jsou desítky. Drahé i laciné. Chce to trefit nějakou lacinou, pokud vám jde víc o cenu. Já třeba taky preferuji vybrat si auto i cenu až na místě.
# 7. 8. 15 02:29
Anonymní
Tak mě Kréta nijak nezaujala. Pár rozpadlých památek a to je vše. Ano, ještě nějaká ta jeskyně, ale těch opravdu, které stojí za to, tam moc není. Kecy, že se v jedné z nich narodil Zeus asi nikdo nemůže brát vážně (chce si to něco nejdřív přečíst). Na koupání je Kréta výborná, ale na poznávání to žádná sláva není. Všude dobře, doma nejlíp...????
# 30. 8. 18 22:27
petamaci
V červnu letím s kámoškama na Krétu, budeme v Kokkini Hani - je odtamtud dobré spojení do Heraklionu?
# 7. 1. 19 16:14
Yuhů
Ano, z Kokkini Hani je spojení dobré. Nejjednodušší je prostě vyjít pár desítek metrů ke křižovatce a tam si mávnout na autobus, kterých tu bude jezdit fakt spousta. Některé zajíždí i přímo do Kokkini Hani.
# 7. 2. 19 17:17
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání