Fórum najih.cz > Egypt > Plavba po Nilu

Plavba po Nilu

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce plavba po Nilu na našem webu o Egyptě. Zejména prosím o doplnění důležitých věcí, které se tématu plavba po Nilu týkají, ale klidně i osobní poznámky nebo zkušenosti. Děkuju.

Chcete-li místo reakce na stránku založit nový dotaz o Egyptu, použijte formulář na stránce fóra o Egyptu.
# 2. 7. 08 16:14
jirka@profik.cz
Ahoj Yuhů, vedeš tu pěkný web, taky přispěju malou do mlýna:
Plavba po Nilu nebo nějaká její kombinace je bez debat nejpříjemnější způsob jak trávit dovolenou v Egyptě.
95% turistů absolvuje tuto trasu mezi Luxorem a Asuánem (LXR,Esna,Edfu,Kom-Ombo,ASW), která je v kombinaci s Káhirou již tradičním a také nejpropracovanějším turistickým poznávacím programem, jehož podstatné rysy a zastávky se němění málem od dob návštěvy Napoleona. Lodi startují i končí obvykle v Luxoru, kde je také největší příval turistů - mezinárodní letiště, vlakové nádraží a cíl pravidelných autobusových kolon s policejním doprovodem, vypravovaných pravidelně ze Safagy, kde se sjíždějí z Hurghady, Marsa Alamu a dalších přímořských letovisek(=asi nepříšernější způsob jak se do Luxoru dostat a hned v počátku nabýt nedobrý pohled na město, jehož obyvatelé jsou svou zkažeností cestovním ruchem snad historicky nejproslulejší (těžko se tomuto fenoménu vyhnout, dovedou oškubat opravdu každého, takže přinejmenším nákupy nechte na Asuán, Káhiru nebo odletovou halu letiště v Hurghadě).
Méně známá je skutečnost, že několikrát (2x) za sezónu `protahnou` některé lodi (s jistotou ta nejproslulejší-Sheraton5* a ta nejlevnější/nejmenší, jejíž jméno si už nepamatuju) svou cestu až do Káhiry, takže je možné v nabídkách některých zahraničních (aspoň francouzských) CK najít i bezkonkurenční dvoutýdenní programy obsahující většinu významných starověkých památek Nilského údolí mezi Káhirou a Asuánem, které vám jinak žádná CK neukáže (Beni Suef, Amarna/Achetaton, Asyut, Dendara...)
Z Asuánu je dál možné cestovat několik dnů podobnou výletní lodí na jih po Násirově jezeře do Abú Simbel a tato cesta je také prošpikovaná návštěvami starověkých tzv. `nůbijských` chrámů. V současnosti je poblíž budován mohutný projekt(lze vidět na sat.snímcích) betonových kanálů zavlažujících Saharu, který stál nemalé (saúdské) peníze, ovšem do těchto oblastí turistické výlety nevedou a bude asi s ohledem na míru utajení dost těžké se sem dostat.
Z Asuánu jezdí krom výletních lodí také skromně vybavený trajekt pro místní do Súdánské Wádi Halfy, což je pokud vím jediný oficiální pozemský hr.přechod z Egypta do Súdánu (ježto v Súdánské části `sporného trojúhelníku` u rudého moře/rudých hor prý není zcela bezpečno, což lze také připsat skutečnosti, že zde Egyptská vláda v rozporu s mezinárodními úmluvami provozuje těžbu).
K úplnosti by bych ještě přidal že určitě stojí za zážitek také lokální projížďky po Nilu v Káhiře; naopak na nejsevernějším úseku mezi Káhirou a Alexandrií resp. Port Saidem pokud vím říční cestovní ruch bohužel nekvete (na trase jezdí vlaky, service-taxi nebo bus), ovšem je možné se odtud projet námořní výletní lodí přez Suezský průplav do Sharm-El Sheikhu na Sinaji a případně dál po rudém moři (Aqaba, atd.). Závěrem pro znalé, nadšence a dobrodruhy: v nejatraktivnějším úseku mezi Quenou a Asuánem je možné několikadenní plavbu nebo vybraný úsek po předchozí (důležité!) cenové úmluvě s jedním ze stovek kapitánů absolvovat na nekryté palubě tradiční malé nilské plachetnice zvané felluca, tedy cestovat po Nilu v prakticky nezměněné podobě tak, jak se zde cestovalo nejspíš už v době faraónů. Elementární součástí podobně alternativních programů je mj.také čaj z nilské vody, jejíž vypití ve vás, věřte nebo ne, zvlášť pod zapadajícím sluncem nasvícenou plachtou feluccy opravdu zaseje touhu se sem vrátit, jakkoli jsou hygienické i zdravotní podmínky v nilském údolí, a to platí i pro drahé turistické hotely a lodě, ve srovnání se sterilní rudomořskou dovolenou na ruský způsob náročnější a je na místě zvážit i doporučovaná očkování. Závěrem `technická`: nevěřte až vám budou tvrdit, že tu už nejsou žádní krokodýli - ačkoli je na výletech s CKasi neuvidíte, není to tak, podobně jako mnoho dalších tvrzení o nemožnosti a/nebo v rozporu se skutečností, na něž můžete na cestách do arabských zemí narazit.
# 22. 1. 09 20:50
Andulka
Ahoj,ráda bych přidala pár řádků k tématu "plavba po Nilu.Absolvovala jsem tuto cestu v listopadu 2008.Bylo to naprosto úúúžasné 5* loď,patrová,bazén,kavárná,obchůdky,posilovna,restaurace.......a skvělý personál.Jela jsem přes noc z Káhiry do Asuánu a z Asuánu jsem se vracela do Karnaku.Po cestě opravdu hodně chrámů,Nil opravdu čistý čistější než některé řeky u nás.Člověk musí vidět a ne dát na řeči jiných.I v naší skupině se našlo pár a to by člověk do nich ani neřek,rýpálků.kteří remcají a remcají a zbytečně si kazí dovolenou.Doporučuju všm plavbu po Nilu stojí to za to:-)!!!
# 31. 1. 09 02:45
Nik
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Máte kontakt cestovku se kterou se dá jet lodí(parníkem)přímo z Káhiry až dolů do Asuánu? Respektive kde bych mohla najít nabídku zájezdu,který tu popsala Andulka?
Díky
# 15. 2. 09 16:05
Yuhů
Nik, tohle nabízí spousta cestovek. Například Exim Tours (nic moc) nebo Čedok (super).

Jinak co jsem slyšel, tak se jezdí z hlavně z Asuánu dolů do Káhiry. I když je jasné, že se musejí i vracet. Pozor na to slovíčko "dolů", pro nás to znamená na jih, ale v Egyptě to znamená na sever, protože Nil teče dolů.
# 24. 2. 09 23:43
JaK
Lodí se dá pouze z Luxoru do Asuánu nebo obráceně. Do Káhiry se z Luxoru dostaneš pouze vlakem nebo autobusem. Celá trasa není parníkem možná (z Káhiry po Asuán).
# 16. 5. 09 13:21
Kalupek
Plavbu po Nilu jsem absolvovala letos v dubnu s Eximem a můžu doporučit. Vše bylo skvěle zajištěné, ubytování na velmi dobré úrovni a služby super, nemohu proto souhlasit s moderátorem ohledně hodnocení cestovky. Každopádně tento způsob putování Egyptem je nádherný a neopakovatelný.

My si vybrali kombinovaný pobyt na 15dnů. První půlka pobytu byla poznávačka, druhá odpočinek a relax u moře.

První část cesty byla plavba po Nilu(Asuán-->Luxor). Po čas cesty jsme navštívili chrámy Philae, Edfu, Kom Ombo při večerním osvětlení, dále pak údolí králů, zádušní chrám královny Hatšepsut, chrámový komplex v Luxoru, večerní projížďka bryčkami v Luxoru, alej sfing, Karnak aj. My si individuálně zaplatili také let balonem nad Luxorem a jeho památkami, nááádhera, která vyjde za velmi schůdnou cenu(oproti ČR).
Poté přejezd nočním vlakem do Káhiry, tam dva dny - pyramidy v Gíze, sfinga, sluneční bárka, Káhirské muzeum, Sakkára a stupňovitá pyramida,lomená, červená pyramida(tam jsme byli sami-6lidí, úžasná atmosféra, vstup do ní), večer bazar v Káhiře aj.
Poté přejezd k Rudému moři, relax a lehačka zkombinovaná celodenními výlety lodí na moře(zakoupeno na pláži) se šnorchlováním a rybařením.

Všem doporučuji, výborná kombinace poznávání a odpočinku, byla to nejleší má dovolená vůbec.

Co se týče lodí, nemusíte mít obavu(tak jako já před výletem), ubytování, jídlo a prostory lodi jsou na velmi dobré úrovni. Jídlo naprosto úžasné, každý si chodil pro další nášup.
Prostory naší lodi jsem zdokumentovala a dala na internet, podívat se můžete zde: ttp://cestovatele.orbion.cz/profil-cestovatele/fotogalerie/?nl_image_album_id=13785&s e_nl_user_id_profil=16671&s_nick_profil=kalupek
# 18. 5. 10 14:07
Ruda
Zúčastnil jsem se plavby po Nilu v letošním roce 2011 poč. ledna. Plavali jsme z Luxoru do Asuánu a zpět.Plaví se zde spousta, určitě desítky lodí. Pluli jsme i v noci, ve dne byly zastávky. Byla to nádherná dovolená. Po organisační stránce naprosto bezchybná Kuchyně vynikající. Personál lodi přívětivý.Doporučuji, připomínám jen termín - počasí byl skvělé, byl jsem v Luxoru v létě a teploty byly stresující. V tomto období / zimním/ je to jako v Čechách v létě + 25 st. v noci chladněnji.
# 19. 1. 11 14:03
Anonymní
Rudo,
prosím Tě potřebovala bych se na něco zeptat ohledně plavby po Nilu.Můžu Tě nějak kontaktovat ?
Byl jsi s Čedokem
DAJA
# 21. 3. 12 12:41
Yuhů
Dajo, lepší je otázky klást rovnou sem, nemusí je odpovídat zrovna Ruda, protože sem možná nechodí pravidelně. Já jsem po Nilu taky plul a co budu vědět, odpovím.
# 9. 4. 12 20:10
Jindřich Žák
Tak už jsem jel 8 krát okruh Tutanchamon s Eximem. Paráda!!!! Jestli nezhynu stářím, jedu znovu /ještě několikrát, a třeba okruh Faraon na 12 dnů/.
# 2. 2. 13 13:42
bleška
Absolvovala jsem plavbu po Nilu, miluji starověkou historii a bylo to úžasné. Jela jsem s Eximem a bylo vše perfektně zajištěné. Jen drobnost, píšete o Egypt.památkách, takže u Asuánu je chrám Philae ne Pilak.
# 25. 4. 14 09:14
Yuhů
Však mám variantu Pilak jen v závorce.
# 6. 5. 14 16:33
Blanka b
Nil jsem poznala v únoru 2014 díky cestovce Exim. Byl to souvislý řetěz překvapení a úžasných zážitků. Byly jsme totiž ve skupině jen dvě (!), takže kromě daného programu jsme stihaly s naším egyptským průvodcem i návštěvy u jeho příbuzných, kamarádů, našel pro nás v Luxoru i krokodýla, stihly jsme prohledat banánová pole, potulovaly jsme se po naplavených ostrůvcích uprostřed řeky. Na lodi byli kromě šesti japonců a čtyř holanďanů pouze arabští hosté. Byly to čtyři dny mezi opravdovými egypťany, turismus se stal skoro neviditelný. Škoda, že tuto souhru náhod už nejde zopakovat. A to nilské semínko? Věřte i vy, že neuniknete a navždy se zachytí i ve vaší duši, protože Nil je prostě NIL...
# 6. 1. 15 21:07
girfa
tohle jsem slyšela, takže už je to jenom o tom dostat se tam. S Japonci to musela být zábava...
# 3. 3. 15 22:30
pastorekhonza
Letos bych se taky chtěl podívat do této lokality, doufám, že to vyjde. :)
# 4. 3. 15 09:22
monica1310
Taky bych se s Vámi podělila o čerství zážitek z plavby po Nilu. Vrátili jsme se před týdnem. Byla to naše první plavba s manželem a můžeme říct , že jsme si ji maximálně užili. Naše dovolená byla na 15 dní ,ale nechtěli jsme ležet jen u moře a chtěli poznat památky Egypta. Našli jsme na internetu možnost plavby na 4 dby, což pro nás bylo ideální. Program v popisu se nám taky velmi líbil, tak jsme do toho šli. Plavbu jsme měli z Luxoru do Asuánu, takže jsme vyděli základní památky Horního Egypta. Co nás nejvíce nadchlo , tak byl Abu Simbel a ostrov Phile v Asuánu. Plavba má optimální délku, takže jsme stihli památky a i relax u moře :-) za sebe i manžela můžu doporučit. Cena byla velmi příznivá o proti Eximu . Jeli jsme s LM Holiday ,která má celkově výlety levné - služby a průvodce na jedničku.
# 16. 3. 15 12:17
verousek70
Super :)
# 16. 4. 15 11:52
Anonymní
Tuto cestu jsme zažili.Je to úžasné můžu doporučit.
# 20. 11. 17 12:56
Kateřina
Dobrý den, můžu se zeptat, nevíte někdo, zda se dá výlet na Abu SImbel koupit na místě (Asuan)? Máme zakoupený zájezd na 15 dní (Luxor - Asuán) + pobyt u more od Eximu. Lze výlet zakoupit u delegate či umístních? Co je lepší? Cestovka zde v Praze má výlet na osobu asi za 2 300 Kč. Kolik stojí let balonem a je možno se proletěl i jinde než v Kahire (tam totiž nejdeme). Děkuji za info :)
# 31. 8. 18 14:27
Yuhů
Let balonem se dá uskutečnit v Luxoru, létá se kousek od Údolí králů.

Pokud cestovka nabízí možnost fakultativních výletů, vždy se dá koupit u delegáta. Já to v případě Eximu takhle běžně dělám, předem výlety nekupuju.

Cena 2300 na osobu za výlet do Abu Simbelu mi nepřijde přehnaná, je to z Asuánu docela dálka, skoro 300 km. Na webu se to dá najít za 1800, pětistovka navíc mi přijde jako dobrá cena za jistotu, že to Exim všechno zařídí. I kdybyste se chtěli trhnout a jet tam na vlastní pěst nebo s jinou cestovkou, tak je dost důležité, aby s tím ten Exim předem počítal a nechal vám tam na to čas.
# 13. 9. 18 13:32
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání