Katko, Samira Club je větší centrální budova s recepcí, restaurací a hotelovým zázemím+komplex mnoha malých hodně zhuštěných zděných přízemních bungalovů bez klimatizace, s původním `berberským větráním` jímž jsou dvě menší okénka kterýma proudí vzduch. Kobky jsou poměrně čisté a vkusné, ale nikoli hmyzuvzdorné. Hotel je hodnocený oficiálně na ** tuniskou turistickou autoritou (rozuměj: organizací jejíž nejvyšším posláním je maximalizace příjmů země z cest.ruchu). Ony 2 hvězdičky a také ceny ubytování považuju za hodnocení na lokální a přibližně i na české poměry vcelku odpovídající, s vyjímkou hlavní sezony kdy jsou ceny prakticky všech, ale obzvláště těch nejlevnějších hotelů, mezi něž Samira patří, nejen v Tunisku smluvními CK vyšponovány do závratných výšek. Přesto je skoro všude plno k prasknutí. V tomto období /7-8/ jsou také teploty vzduchu i moře v Tunisku nejvyšší (zažil jsem v srpnu dva týdny kdy přez den něšly pod 38/27?C), což bývá pro našince zpravidla mimo individuální meze pohodlí a nezřídka i při pobytu v klimatizovaných kapacitách posouvá jakoukoli činnost s vyjímkou plážového povalečství mimo meze únosnosti nedostatečně aklimatizovaného středoevropana. Samira je, narozdíl od mnoha hotelů s podobným kouzelným slůvkem `club` v názvu v Tunisku, zcela právem označovaná jako klubový hotel, což v místím chápání znamená, že by zde v praxi mělo docházet ke kumulaci většího množství (jinak pro hotel prakticky beznákladových a z pohledu českého turisty mnohdy nadbytečných) služeb a možností vyžití než nabízí standartní ubytovací kapacity čistě hotelového typu. V praxi to znamená že je angažováno několik /zde poměrně mnoho/ tzv.animátorů - sezónních `zaměstnanců` lokální i mezinárodní provenience, zpravidla atraktivních pro opačné pohlaví jejichž úkolem je krom neodmyslitelného prodeje turistických komodit jako jsou výlety organizované místními CK a podobných `doporučení` vesměs obchodního charakteru, starat se o vyžití hostí - zde společenské programy a sport: hraje se obvykle plážový volejbal, nohejbal, tenis apod.
Podstatné pozitivum v Samira Clubu podle mého názoru je (nebo aspoň bývala,dejte vědět) půjčovna kolečkových bruslí, s jejichž pomocí je možné si jinak poměrně nudnou turisticky-průmyslovou oblast pohodlným a zábavným způsobem `procestovat`. Celkově se dá říct, že se jedná o místo, kde to v Hammametu skutečně žije a lze je doporučit pro aktivní odpočinek především pro mladé nebo skromné cestovatele; hotel je pro svou otevřenou a mezinárodní atmosféru populární i u mládeže ze západu. Pozor, lehátka a slunečníky na pláži i v hotelových zahradách bývají v Tunisku za poplatek. Ještě poznámka k pochopení oné magické tuniské klubové hotelové formule: vřele doporučuji vyzkoušet její mnohem běžnější verzi zvanou all-inklusive například v hotelu El Manard (5*) v Hammametu, kde je v ceně pobytu zahrnuto kromě půjčovny aut prakticky vše včetně několika restaurací, luxusnífrancouzské restaurace a la carte, jakéhokoli alkoholu, několika barů vč. vodních a nealko, pokojové služby a pravidelně doplňovaného minibaru na pokoji; dále proprietální plážové atrakce, několik kurtů nebo např. neomezené používání Hammametského golfového hřiště vč.pravidelné dopravy od hotelu, party profesionálních animátorů a sportovních instruktorů atd atd. Vpravdě sice nic pro našince, kdyby v době kdy jsem Hammamet navštívil nestál nejlevnější
last-minute z Prahy do Tuniska bez stravy a se všemi příplatky kolem 8-10K, zatímco cena zmíněného týdenního poukazu All-Inklusiv přišla např.u Vídeňské CK Goulet-Touristik na ca polovinu ceny v ČR:-( U nás holt šetříme tak, že si koupíme to nejlevnější a pak zbytek draze doplatíme na místě, tuniský hoteliér zase šetří tak, že do ceny zahrne všecko to, co je pro něj nejlevnější, tzn.především komodity vztažené ke stravě a dopravě jejichž lokální ceny jsou ve srovnání s evropskými mizivé. My si ale stále, narozdíl od našich sousedů trváme na svém, že chceme-li cestovat levněji, vede cesta pořízením poukazu s co nejomezenějším rozsahem služeb, což je ale pro tunisany pramalým impulsem ke snížení marží.
Závěrem pro případ omezené tolerance k religiózním zvyklostem a jako podtržení kosmopolitního charakteru tohoto příjemného přímořského letoviska bych ještě zmínil Hammamet jako asi jediné místo v muslimském světě, kde je možné si zajít do restaurace na vepřový řízek: představme si našeho hospodského kterak pro zvýšení tržeb vyřezává číňanům zaživa želvy z krunýřů, peče živé ryby, nechává porážet korejcům kočky, návštěvníkům z exotických krajin servíruje maso z gorilích rukou co údajně chutná k nerozeznání od lidského, nebo který vietnamcům peče psy vykrmené v útulku(ovšem tohle poslední se už i nás běžně děje).
Bon chance en Tunisie!