Fórum najih.cz > Tunisko a Djerba > doprava po Tunisku

doprava po Tunisku

Autor Text dotazu nebo odpovědi
Yuhů
Prosím o komentáře ke stránce doprava po Tunisku na mém webu o Tunisku. Zejména prosím o opravu nepřesností v údajích a o doplnění důležitých věcí, které se tématu doprava po Tunisku týkají, ale klidně i osobní poznámky nebo zkušenosti. Děkuju.

Chcete-li místo reakce na stránku založit nový dotaz o Tunisku, použijte formulář na stránce fóra o Tunisku.
# 2. 7. 08 11:37
Juraj Žáček
K otázce zapůjčení auta v Tunisku:
- v měsících mimo sezónu je možné velmi úspěšně smlouvat o ceně, takže zapůjčení vozidla je levné. Je dobré umět francouzsky.
- místní policie je vstřícná a cizincům nedělá problémy, zejména když nikdo za volantem "neumí" francouzsky.

Velmi dobré zkušenosti mám s půjčovnou La Colombe ve městě Midoun na Djerbě. (pro zájemce: La Colombe, Rue de L´environnement Ouled-Amour, Midoun 4113, tel./fax. 75 730 023).
# 4. 2. 09 13:04
Afif
Co se tyce auta, jsou v dobrem stabu a aby vam potvrdil ze co rykate neni pravsa, auta starsi 3 roky nesmi platit clo a predelat znacky do Tunisky. Tak prosim prestante lhat! mnoho vece jsou prave, ale hodne taky ne. Kdys vam to tam nelyby tak uz k nam nejezdite.
# 1. 7. 10 23:48
Gigi
Půjčení auta je v pořádku, jen dávat pozor na některých místech na děti, které u cest prodávají a jsou schopné vběhnout skoro pod kola. Vozit s sebou originální pas (ne kopii) když jsme měli jen kopie, policie chtěla dělat problémy (možná proto, že jsme jeli s arabama)
# 16. 7. 10 13:48
simona
METRO.

Z Monastiru do Sousse nebo do Mahdie skutečně jezdí místní vlak - metro. Jízdenka je velmi levná a spojení využívají hlavně místní školáci. Vlak jezdí na povrchu ( mate název metro), takže cestou uvidíte spoustu zajímavostí.Cestování tímto vlakem je fakt legrace a nemusíte se bát, že se ztratíte. Není kde.
V Monastiru najdete zastávku - nádraží blízko letiště a v Sousse vlak zastaví v přístavu. Mimochodem, přístav opravdu stojí za prošmejdění. Žádné turistické pozlátko, opravdový život.
# 7. 9. 10 13:39
Šakrun s.k.
Žádné skutečné metro v Tunisu není.
# 26. 12. 10 10:53
memulina
Doprava v tunisku je úplně bez problémů. Nejvíc mě zajímala doprava vlakem. Jízdní řády je možné nastudovat zde: http://www.sncft.com.tn/index.php . Stránky jsou bohužel jen ve francoužštině, ale s překladačem to zvládnete. Letos jedeme podruhé na strategicky výhodné místo do Borj Cedria. Odtud jezdí snad co 20 min. vlak do hlavního města Tunis. Vlak jede cca půl hodiny. Pro poznání místního koloritu cestu vlakem doporučuji. Cena jízdenky je směšná částka, už si ani nevzpomínám, kolik to bylo, protože jsme si na nádraží v Tunisu koupili Carte Bleue http://www.sncft.com.tn/fr/tourisme/carte_bleu.html a jezdili celý týden jen na ni. Vydali jsme se i místním rychlíkem z hlavního města až do Sousse. Cesta byla v pohodě, bezpečná, vlak klimatizovaný a jel přesně podle jízdního řádu, tudíž nebyl problém dostat se ze Sousse i zpět do Tunisu. Autobusem jsme nejeli ani jednou, nějak nám na to nezbyl čas. Půjčili jsme si i auto, protože jsme zatoužili zajet trochu víc na jih s tím, že se někde i ubytujeme. Ubytování nakonec nebyl problém, ubytování jsme našli v hotelu v Metlaui. Auto bylo v naprostém pořádku, po cestě nezklamalo. Největší problém byl pro vedoucího půjčovny předat auto mně, jako ženě. Stále nemohl pochopit, že řídit budu já a ne přítel. Nakonec ale auto předal. Z cesty máme zážitků dost, nejhorší je cestování v noci, protože polovina aut jezdí bez světel a druhá jezdí se zapnutými dálkovými světly. Takže řízení za tmy moc nedoporučuji. Ke všemu děti si klidně v té tmě hrají uprostřed silnice, takže opravdu pozeor na nepozornost místních obyvatel!
Po hlavním městě Tunisu jsme cestovali i místními tramvajemi označovanými jako Metro. V pohodě se dá dojet i do Kartága a Sidi bou Side. O dopravě bych mohla napsat ještě hodně. Tak kdyby byl nějaký dotaz, ráda odpovím, pokud budu vědět.
# 19. 8. 11 21:18
Anonymní
Používali jsem Taxi a bylo to za hubičku. Cena domluvena předem, např. Z hotelu do centra Hammametu cca 7 km, předem domluvená cena 5 DT a taxametr ukázal 4,700 DT. Pozor, od 21 hodiny se platí o 50% víc.
# 24. 8. 11 23:37
Anonymní
Infrastruktura je v TN poměrně slušná, hlavně ve středu a na severu země. Jejich dálnice jsou v této lokalitě v tak skvělém stavu, že jim je lze jen závidět, samozřejmě tam hraje roli fakt, že ne každý Tunisan vlastní automobil. Mnohdy na jednu vesnici připadá jen 1 či 2 auta. Jih je kategorie sama pro sebe. Tam se vyplatí jet jen s autem v "lepším" stavu. Vyhádat si takové auto v půjčovně a k tomu za slušnou cenu, ale není zrovna jednoduché.
Tunisané mají svůj vlastní styl řízení. Osobně jsem ale nikdy nikoho neviděla jet na kruháku doleva. Pravidlo na kruháku je, že pokud neuhýbáte hned první doprava, tak musíte dát blinkr doleva a teprve poté signalizovat, když chcete změnit směr jízdy. Aspoň tak jsem to tam zažila já a po několika upozorněních klaksonem a okoukání situace okolo mne se člověk snadno a rychle přizpůsobí, Jezdí jako "Janci" u kterých by člověk neřekl, že mají řidičák. Auta mají obouchaná až hrůza, ale zato jsem tam neviděla řádnou vážnější nehodu. Základní pravidlo pro jízdu v TN je nesledovat příliš značky, ale situaci před sebou, vedle sebe, za sebou, zkrátka mít oči všude. Značky jsou až druhořadý ukazatel toho, co dělat. A když se Vám nahodou stane, že budete účastníkem provozu, kdy ve dvou pruzích vedle sebe stojí 4 auta a páté najíždí z benzínky u nájezdu na kruhový objezd, tak se nenechte vyvést z míry, hlavně proboha nespoléhejte na přednost zprava. Sledujte, kdo co dělá a buďte odvážní nebo se z místa nehnete. Znám několik lidí, kteří v TN nechtěli auto vůbec řídit a raději cestovali louaggi. Podle mého názoru ale jízda v Tunisku je sice specifická, ale přijde mi skoro bezpečnější než v ČR. Když se vychytají základy, pak je to o.k., jen pozor po příjezdu do ČR, zase začněte sledovat značky, u nás mají význam.
# 27. 6. 12 17:32
Anonymní
Přednost na kruháku myslím nedávají, jezdí podle pravidla silnějšího, jak je to přesně v pravidlech nevím. Realita je ale taková. Faktem je, že když se objeví auto luxusnějšího vzezření typu Mercedes atd, tak má přednost ve všem. :)
Je evidentní, že je to příslušník vyšší třídy a ti mají většinou, jak už to v takových zemích bývá, dobré kontakty. Takže si nepřidělávají zbytečné problémy. Co se týká tvé zkušenosti, že ti někdo dal přednost, bude to nespíš souviset s tím, že jsi měl auto z půjčovny, ty mají modrou SPZ narozdíl od domorodců, ti mají bílou. Na pohled tak všichni vidí, že jsi cizinec a raději tě pustí, než aby absolvovali zbytečnou kolizi s někým, kdo nejezdí jejich stylem.
# 27. 6. 12 17:43
pinosová
dobrý den nevíte kolik vyjde v dinárech cesta busem nebo vlakem z tunissu do hammametu???děkuji
# 20. 11. 12 09:22
memulina
Když jsme jeli asi před dvema lety vlakem, tak to stálo kolem 5TD. Ale podívejte se sem http://www.sncft.com.tn/index.php - jsou tu jizdní řády včetně cen.
# 20. 11. 12 10:27
Saara77
jenom pozor na benzín - ten levný u silnice je lybijský a autům nedělá úplně dobře.
# 17. 4. 13 12:21
memulina
Ten benzín u silnice je lybijský a je levnější, ale taky prý kvalitnější. Alespoň to tvrdili ti, co si ho kupovali. Já jsem ho osobně nezkusila, tak nevím.
# 17. 4. 13 15:54
Saara77
to je právě to, je levný, auto frčí snad i líp, ale dělá to něco nepěkného s nádrží ... přiznávám, že tohle mi říkala kamarádka, která žije na Djerbě, nemám to ze sebe. Ale je jasný, že když člověk chce ujet velký kus cesty za málo, tak je to asi snadná volba. Majitelé autopůjčoven jsou z toho prý nešťastní.
# 17. 4. 13 16:40
Michal Tůma
Zdravím, zdá se, že autobusy udělaly velký pokrok (stav 9/2013). Osobně jsem jezdil hlavně busem (z Nabeulu do všech stran) - na většině nádraží byly vyvěšeny meziměstské jízdní řády a vážně to podle nich jezdilo. Jen pozor na linky do Tunisu SNTRI - lístek se kupuje u kasy a je-li bus naplněn, odjede klidně o 20 minut dřív. Jinak dálkové jsou hezké a s klimou, běžné meziměstské jsou na úrovni starých Karos. Cesta je za hubičku (100 km za 70Kč)
Vlak je skoro na české úrovni, cena cca 1Kč/km, jízdní řád celého Tuniska je možné získat na nádraží - je to 1 žlutý papír A4 :-) .
Ani se stopem nebyl problém, dokonce mi 2x zastavili, aniž bych mával - přibrzdili a zeptali se, jestli nechci svézt. Obecně přátelštější jsou řidiči starých pickupů a jiných rachotin (mě do Kelibie vezl i pán na babetě). Jen poslouchat to jejich rádio je o nervy. Drobná nepříjemnost při stopování může být policie - mají trochu problém pochopit, proč se turista prochází pouští a nejede taxíkem. Doporučuji mít u sebe tu kartičku, co jste vyplňovali v letadle a samozřejmě pas.
# 25. 9. 13 20:17
Ivo
Dovolím si přidat svou zkušenost s autobusy v Hammametu: http://blog.kostecky.cz/2013/11/tunisko-hammamet-nabeul-doprava-mhd.html
# 17. 1. 15 22:54
cigan s.r.o
No zdar kurva co tu to meleš za nesmysli ty kryple nic tu není pravda k domů věří je čurak
# 20. 7. 15 13:41
Tučné   Kurzíva   Odkaz na obrázek   URL  

Ochrana proti spamu. Napite prosm slici osm:

Přihlášení

Heslo zadejte, jen pokud jste registrováni.

Zapomněli jste heslo?

Zaregistrujte se

Registrovaní uživatelé mohou například upravovat své příspěvky a dostávat oznámení emailem.

Najih.cz je společné diskusní fórum pro Yuhůovy cestovatelské weby Turecko.org, řecké ostrovy, Bulharsko.net, Tunisko.com a další.

Vyhledávání